Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Čtvrtek 18. dubna 2019 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Lázeňské objekty ve Velkých Losinách prochází rekonstrukcí

18.04.2019 - Lázeňské objekty ve Velkých Losinách prochází...

Počasí

Jasno

18.04.2019 - Čtvrtek

Teplota: 19 / 6 - Jasno

Jasno

19.04.2019 - Pátek

Teplota: 20 / 7 - Jasno

Zde je místo pro Vaši reklamu

Vodohospodáři na Zábřežsku budou dál hledat vodu v prameništi Lesnická

07. února 2019 - 09:46

Zpět na seznam článků

Nové místo vytipují hydrogeologové

Vodohospodáři na Zábřežsku budou dál hledat vodu v prameništi Lesnická

Vodohospodáři na Zábřežsku budou dál hledat vodu v prameništi Lesnická zdroj foto: muz

V minulém roce byl v prameništi Lesnická realizován dvě stě metrů hluboký průzkumný vrt se záměrem použít jej pro zásobování města pitnou vodou. Z důvodu vysokého obsahu sloučenin železa ale tato voda není bez úpravy použitelná a společnost Vodohospodářská zařízení Šumperk tak bude v nivě Moravy hledat dál.

Úprava vody by byla velmi nákladná, nový průzkumný vrt vybudovaný za odhadem pět milionů korun bude zakonzervován, investice byla z velké části kryta dotací. „Příčinou vysoké koncentrace sloučenin železa je sopečná činnost v dávné historii země,“ uvedla tisková mluvčí zábřežské radnice Lucie Mahdalová.

Nový vrt má nahradit stávající vrty, které byly v prameništi Lesnická uvedeny do provozu v roce 1976. „Oproti rozhodnutí okresního úřadu ale pro vrty hluboké padesát metrů nebylo vyhlášeno II. pásmo hygienické ochrany a postupně se začaly projevovat negativní důsledky zemědělské činnosti spočívající v kontaminaci a postupném zvyšování koncentrace dusičnanů až na hranici povolených limitů, což vedlo k ukončení odběru pitné vody z těchto vrtů a nahrazení vodou z  prameniště v Olšanech,“ odůvodnil investici do nového vrtu starosta Zábřeha a člen představenstva společnosti Vodohospodářská zařízení Šumperk František John.Vodohospodáři na Zábřežsku budou dál hledat vodu v prameništi Lesnická zdroj foto: muz

Celý skupinový vodovod Zábřeh je totiž napojen také na zdroj v Olšanech, který zásobuje i Šumperk. „Díky skupinovému vodovodu je tak zajištěno zásobování obyvatel Zábřeha kvalitní pitnou vodou, nový vrt v prameništi Lesnická má posílit bezpečnost a soběstačnost celého systému. Poznatky o parametrech vody v hloubce dvě stě metrů jednoznačně ukázaly, jak krátkozraké bylo spoléhat se na zdroje ve větších hloubkách a neposkytnout dostatečnou ochranu vrtům v 70. letech. Musí to být pro všechny varováním,“ sdělil k záměru František John. Doplnil, že podle hydrogeologů bude v nivě Moravy chráněné jako oblast přirozené akumulace podzemních vod kvalitní pitná voda v dostatečném množství, jen je třeba narazit na správnou zvodeň.

Voda je totiž v jednotlivých čtvrtohorních štěrkopískových zvodních díky nepropustným jílovitým vrstvám vzájemně izolovaná. Voda ve větších hloubkách pochází až z pramenné oblasti Jeseníků.

Autor: red., muz - L. Mahdalová, zdroj foto: muz

Fotogalerie

Vodohospodáři na Zábřežsku budou dál hledat vodu v prameništi Lesnická    zdroj foto: muz

Další články z rubriky

Exkluzivní Fotogalerie

Ceny města Šumperka 2018 - I.

Ceny města Šumperka 2018 - I.

Fotek: 82
Přidáno: 17.04.2019

Ceny města Šumperka 2018 - II.

Ceny města Šumperka 2018 - II.

Fotek: 60
Přidáno: 17.04.2019

Sestra je členem zdravotnického týmu II.

Sestra je členem zdravotnického týmu II.

Fotek: 40
Přidáno: 06.04.2019

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.