Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Pátek 28. ledna 2022 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Vloni inspektoři zjistili jediný nevyhovující burčák

28.01.2022 - Vloni inspektoři zjistili jediný nevyhovující burčák -...

Počasí

28.01.2022 - Pátek

Teplota: 2 / 0 - prehanky-Sníh

29.01.2022 - Sobota

Teplota: 4 / -1 - Sníh

Zde je místo pro Vaši reklamu

Vozíčkáři z Olomouce a Liberce míří na Mont Blanc

27. července 2016 - 13:38

Zpět na seznam článků

Výpravy se zúčastní patnáct sportovců

Vozíčkáři z Olomouce a Liberce míří na Mont Blanc

výstup na Rysy - celý tým zdroj foto: M. Pásková

Skupina čtyř českých elitních amatérských šerpů se tento týden chystá vynést na Mont Blanc dva vozíčkáře. Na nejvyšší vrchol Evropy je chtějí dopravit ve speciálně upravených nosičských krosnách.

Výpravu inicioval Zdeněk Pácha z Bašky u Frýdku-Místku, který už léta organizuje akce, jejichž podstatou je přinášet radost handicapovaným. Pomáhá jim podívat se na vrcholky hor, tedy do míst, kam se mnohdy nedostane ani zdravý člověk a kam by se tito lidé jinak za normálních okolností nikdy nedostali. Zdeněk Pácha pořádá tyto výpravy od roku 2013 a na různé vrcholy se díky němu podívalo už jedenáct vozíčkářů.

Další z nosičů, Ondřej Pleštil z Liberce, který přípravě na tuto expedici také věnoval značné úsilí, řekl: „S kamarády nosiči jsem se seznámil při nosičských závodech na Sněžku jako jejich soupeř. Tentokrát ale nepůjde o žádný závod. Pokusíme se v ní totiž společně splnit jeden z mnoha snů dvěma odvážným vozíčkářům, konkrétně Jakubovi Ševčíkovi z Liberce a Michalu Koutnému z Olomouce.“

Právě Jakub Ševčík byl spolu s dalšími třemi vozíčkáři v roce 2013 vynesen na vrchol Rysů od Popradského plesa. Michal Koutný o rok později uviděl vrchol Rysů z náročnější polské strany Vysokých Tater. Nosič Milan Marhan k tomu dodává: „Obdivuji tu jejich odvahu posadit se na krosnu a být přitom plně odkázán na naše mentální a fyzické schopnosti, a přesto do toho jdou… chtějí žít naplno i přes svůj handicap, a proto jim patří největší obdiv a uznání."

výstup na Rysy zdroj foto: M. Pásková

výstup na Rysy zdroj foto: M. Pásková

Před každým plánovaným výstupem vždy probíhají tréninkové výstupy. Ty se konají na Ještěd, Sněžku nebo Lysou horu v Beskydech. To, aby si vozíčkáři i nosiči ověřili svoje schopnosti se s neobvyklou situací vyrovnat. Tentokrát ale půjde o výpravu daleko náročnější. Proto je tým posílen například o nosiče Romana Jurečku z Příbora a Michala Drozda z Ostravy. Výpravy se zúčastní dohromady patnáct sportovců.

výstup na Ještěd zdroj foto: M. Pásková

Ojedinělost akce vyžaduje kromě značného úsilí i finanční podporu. „Organizátoři akce obdrželi 25 tisíc korun od primátora Olomouce, 15 tisíc korun od primátora Liberce a Nadace ČEZ přispěla částkou přesahující 33 tisíc korun,“ uvedla tisková mluvčí nadace Marie Pásková.

I přes dlouhodobé přípravy není výstup na střechu Evropy zcela bez rizika. „Všichni do toho sice jdeme s vědomím určitého rizika, které v těchto vysokých horách nemůže být nulové, ale do podvědomí si jej nepřipouštíme. Naším prvořadým úkolem totiž není jen dobýt vrchol Mt. Blancu, ale především se z něj vrátit ve zdraví společně domů. Pokud nám v tom ovšem budou bránit okolnosti nebo počasí, jsme už teď rozhodnuti nepokoušet štěstí a raději se vrátit bezúspěšně dolů. Ta hora tam totiž bude i po mnoho dalších let…,“ dodal nosič Ondřej Pleštil.

Výprava se uskuteční ve dnech od 27. července do 5. srpna.

 

Autor: red., M. Pásková, zdroj foto: M. Pásková

Fotogalerie

výstup na Rysy - celý tým                zdroj foto: M. Pásková

Další články z rubriky

Exkluzivní Fotogalerie

Zima v Jeseníkách 2021

Zima v Jeseníkách 2021

Fotek: 18
Přidáno: 19.12.2021

Čarovný les a BUBU CESTA II.

Čarovný les a BUBU CESTA II.

Fotek: 73
Přidáno: 11.11.2021

Čarovný les a BUBU CESTA I.

Čarovný les a BUBU CESTA I.

Fotek: 74
Přidáno: 11.11.2021

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty   |    Nastavení souborů Cookies

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.