Pondělí 17. května 2021 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Pevnost poznání ve znamení ochrany přírody

17.05.2021 - Pevnost poznání ve znamení ochrany přírody - Květnová...

Počasí

17.05.2021 - Pondělí

Teplota: 13 / 10 - obcasny-Déšť

18.05.2021 - Úterý

Teplota: 16 / 9 - Oblačno

Vrcholí revitalizace parku Knížecí sady Zábřeh

13. dubna 2021 - 16:45

Zpět na seznam článků

Zeleň je další etapou k završení realizace celého projektu

Vrcholí revitalizace parku Knížecí sady Zábřeh

Zábřeh - Knížecí sady II. etapa zdroj foto: muz

V zábřežských Knížecích sadech u Oborníku je v posledních dnech živo. Začátkem dubna byly zahájeny práce na poslední etapě budování parku, který je rozčleněn do pěti tematických celků propojených sítí cest a pěšin. Ideovým záměrem a mottem navržené koncepce parku je pobídka pro obyvatele města, aby si svůj nový park doslova “užili všemi smysly“. K dokončení celého projektu navazujícího na alej na hrázi zbývá výsadba a revitalizace zeleně. 

Zábřeh - Knížení sady I etapa zdroj foto: muz

Zábřeh - Knížení sady I etapa zdroj foto: muz

Název parku vychází z historického názvu městské čtvrti v podzámčí. „Ve starých mapách je zaznamenán německý ekvivalent Knížecích sadů, tedy Fürstengrund. Původní extenzivní louka založená na místě rybníka nabízela obrovský potenciál pro založení parku,“ připomenul starosta František John.

V předchozích letech, v rámci první a druhé etapy revitalizace, vznikla trasa pro in-line bruslení dokola kolem dvou terénních modelací včetně veřejného osvětlení. Byly také vybudovány ostatní chodníky, které mají mlatový povrch a byly zde v ploše ponechány i dílčí zatravněné chodníčky, jelikož se vzhledem k charakteru prostoru předpokládá a je žádoucí živelný pohyb po ploše parku.

Zábřeh - Knížecí sady II etapa zdroj foto: muz

Zábřeh - Knížecí sady II. etapa zdroj foto:muz

Zhotovitel výsadeb a mobiliáře začal s přípravou prací již na podzim loňského roku, kdy provedl postřik proti plevelu. „Na odplevelených plochách budeme zakládat nový trávník a vysazovat dře-viny, a to jak stromy, tak i nižší keře,“ uvedl Petr Vykrut, ředitel společnosti VYKRUT zahradní služby, která stavbu provádí. Samotná výsadba začala po Velikonocích.

Zábřeh - Knížecí sady II. etapa zdroj foto:muz

Zábřeh - Knížecí sady II etapa zdroj foto: muz

Projekt počítá s výsadbou skupin stromů a solitérů v celé ploše Knížecích sadů. Jedná se o dílčí výsadby nižších keřů v rámci tematických celků. Součástí sadových úprav je rovněž zatravnění, které zde má několik podob. Jedná se o rozdílné travní směsi navržené s ohledem na funkční využití plochy a také s ohledem na stanovištní podmínky na lokalitě.

V rámci projektu vznikne v části parku i vodní tůň. „Celý areál je komplexně řešen tak, aby mohl být využíván celoročně všemi věkovými skupinami k odpočinku, rekreaci, pobytu v přírodě i sportu. Ovál se zpevněným povrchem představuje pro děti bezpečné místo pro jízdu na dětských dopravních prostředcích. Kopečky jsou zase místem, kde v zimě mohou bobovat a sáňkovat,“ dodal John.

Celá revitalizace včetně vodního prvku bude prováděna během dubna a května. Výsadba zeleně je spolufinancována Evropským fondem pro regionální rozvoj v rámci Operačního programu Životní prostředí. Cena poslední etapy projektu činí 3,8 mil. korun a výše poskytnuté dotace je 2,5 mil. korun. Zrealizované dvě etapy si z rozpočtu města vyžádaly celkem šest milionů korun.

Autor: red., L. Mahdalová, zdroj foto: muz

Fotogalerie

Zábřeh - Knížecí sady II. etapa     zdroj foto: muz

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.