Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Neděle 01. října 2023 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

BK Havlíčkův Brod vs Draci Pars Šumperk 5:1

01.10.2023 - BK Havlíčkův Brod vs Draci Pars Šumperk 5:1 - Reportáž...

Počasí

01.10.2023 - Neděle

Teplota: 17 / 7 - Oblačno

02.10.2023 - Pondělí

Teplota: 20 / 9 - SkoroJasno

Zde je místo pro Vaši reklamu

Vychází nová publikace „Závořice. Příběh vesnice zatopené rybníkem“

31. října 2013 - 09:09

Zpět na seznam článků

Na slavnostní křest knihy navazuje přednáška autora Zdeňka Doubravského

Vychází nová publikace „Závořice. Příběh vesnice zatopené rybníkem“

„Závořice. Příběh vesnice zatopené rybníkem“.

Pověst o Tunklovi, který o půlnoci rozorává hráze rybníků poháněn ďábly, je v našem kraji dostatečně známá. Její vyprávění bývá často kladeno k hrázím Závořického rybníka, jenž se po staletí rozprostíral mezi Zábřehem a Postřelmovem. Tomuto největšímu z rybníků na Zábřežsku musela ustoupit i celá jedna vesnice Závořice, o níž se dochovalo mnohem více pramenných údajů, než o kterékoliv jiné středověké osadě. Osudy jejích majitelů a obyvatel přibližuje nově vydaná publikace Zdeňka Doubravského s názvem „Závořice. Příběh vesnice zatopené rybníkem“.

Na jejích stránkách autor odkrývá drama majetkových sporů o díly vesnice a vypráví o zbožných úmyslech i bezohledných činech. Seznamuje s odlišnostmi středověkého práva, dává nahlédnout do sociálního složení obyvatel Závořic a každodenního života ve vsích. Závěrečné kapitoly jsou věnovány středověkému rybníkářství, hospodářské činnosti, která zbavila obyvatele Závořic jejich domovů, a následně komplikované stavbě Závořického rybníka. Čtenář se seznámí s dalšími zaniklými osadami na Zábřežsku a dozví se také, proč je do knížky zařazen dodatek o barokním malíři Karlu Škrétovi. Nechybí ani recepty středověké kuchyně pro dokreslení života na závořické tvrzi i v poddanských staveních.

Autor knížky je pracovníkem Vlastivědného muzea v Šumperku, které zaštítilo odbornou přípravu publikace. Knihu vydal Svazek obcí Mikroregionu Zábřežsko s finanční spoluúčastí Olomouckého kraje.

Její představení veřejnosti se uskuteční ve středu 13.listopadu v 17.00 hodin v prostorách zábřežského muzea za účasti představitelů spolupracujících organizací. Následovat bude přednáška autora publikace s názvem „Osudy obyvatel Závořic a problematická stavba Závořického rybníka“.

Autor: red.,M.Berková

Fotogalerie

„Závořice. Příběh vesnice zatopené rybníkem“.

Další články z rubriky

Exkluzivní Fotogalerie

BASKET: TJ Šumperk vs BK Příbor 79:45

BASKET: TJ Šumperk vs BK Příbor 79:45

Fotek: 70
Přidáno: 30.09.2023

Čokoládové Losiny 2023 - III.

Čokoládové Losiny 2023 - III.

Fotek: 45
Přidáno: 28.09.2023

Čokoládové Losiny 2023 - II.

Čokoládové Losiny 2023 - II.

Fotek: 65
Přidáno: 26.09.2023

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty   |    Nastavení souborů Cookies

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.