Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Středa 24. července 2024 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Srazil cyklistu a od nehody ujel

24.07.2024 - Srazil cyklistu a od nehody ujel - Tragická dopravní...

Počasí

24.07.2024 - Středa

Teplota: 22 / 17 - Bouřky

25.07.2024 - Čtvrtek

Teplota: 23 / 13 - SkoroJasno

Zde je místo pro Vaši reklamu

Vydejte se na výlet do světa lidí s hendikepem

10. července 2024 - 15:46

Zpět na seznam článků

Výstava je o překonávání překážek

Vydejte se na výlet do světa lidí s hendikepem

ilustrační snímek zdroj: archiv VMO

Připravit se dobře na cestu, naplánovat dopravní prostředek, zorientovat se v terénu a v cizí zemi, objednat si večeři nebo si zážitky natočit kamerou na památku? Nic, složitého, říkáte si? Ale zkuste si představit, že jste nevidomí, neslyšíte nebo jste na vozíčku… Zveme vás na unikátní výstavu Nadace Sirius “Lidé odvedle - neobvyklý výlet do světa lidí s hendikepem”, která ve Vlastivědném muzeu v Olomouci začíná 11. července.

Čeká vás sedm stanovišť, kde poznáte, jak se musí dospělí i děti s hendikepem vypořádat s různými životními situacemi, které jsou pro zdravého člověka bezproblémové, ale pro zdravotně znevýhodněné mohou představovat překážku.  Vyzkoušíte si český znakový jazyk, chůzi s bílými holemi nebo jízdu na handbiku. V expozici nebude chybět ani model autobusu nebo temný tunel znesnadňující orientaci.  „Pro návštěvníky to je zážitek, který si mohou zapamatovat po celý svůj život a díky tomu třeba lépe pomoci zdravotně postiženému člověku v běžném životě. Empatie a vnímání druhého hrají v této komunikaci velmi důležitou roli,“  popsala cíl výstavy manažerka projektu Lidé odvedle Vladimíra Tvrdková.

Výstava je otevřena nejen široké veřejnosti, ale také žákům základních a středních škol. Právě proto prezentuje život lidí s postižením interaktivní formou. “Toto neobvyklé pojetí oceňují jak samotní žáci, tak i jejich učitelé, kteří navíc mají k dispozici pracovní listy a metodické pokyny pro práci s výstavou k užití ve svých vyučovacích hodinách,” doplnila organizátorka.

Aktivity využijí také vysokoškolští studenti při přípravě na budoucí povolání. Ústav speciálněpedagogických studií Pedagogické fakulty Univerzity Palackého  totiž tento projekt využije pro výuku nastupujících ročníků. “Z praxe velmi dobře víme, jak je důležitá podpora a porozumění majoritní společnosti. A jak jinak lépe přiblížit lidem úskalí a vše, co život s postižením přináší, než právě prostřednictvím této výstavy ,“ řekl profesor Jan Michalík, proděkan PdF UP. „Jsme rádi, že tuto výstavu můžeme přivítat i u nás v Olomouci. Právě na Univerzitě Palackého se nachází největší pracoviště v  České republice, které připravuje stovky odborníků, učitelů, logopedů, poradenských pracovníků, asistentů, terapeutů i dalších, kteří dále působí v pomáhajících profesích ve prospěch osob se zdravotním znevýhodněním, ” vysvětlil Jan Michalík.

Na ztvárnění výstavy se podíleli přední specialisté na pomoc hendikepovaným lidem. Celou expozici bezplatně zapůjčuje a instaluje Nadace Sirius, která se již šestnáct let systematicky věnuje problematice ohrožených a znevýhodněných dětí. „S projekty tohoto typu máme zkušenosti od roku 2013 a vždy se setkaly s velkým zájmem návštěvníků i učitelů,“ sdělila Dana Lipová, ředitelka Nadace Sirius. Výstava se již objevila v Plzni, Humpolci, Chomutově, Jičíně, Pardubicích, Litomyšli, Brně a Mělníku.

Autor: red., J. Kutal. zdroj foto VMO

Fotogalerie

ilustrační snímek              zdroj: archiv VMO
ilustrační snímek              zdroj: archiv VMO

Další články z rubriky

Exkluzivní Fotogalerie

Den s Horskou službou III.

Den s Horskou službou III.

Fotek: 72
Přidáno: 22.07.2024

Den s Horskou službou II.

Den s Horskou službou II.

Fotek: 68
Přidáno: 22.07.2024

Den s Horskou službou I.

Den s Horskou službou I.

Fotek: 91
Přidáno: 22.07.2024

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty   |    Nastavení souborů Cookies

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.