Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Sobota 30. září 2023 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Jesenická Dyňová slavnost

28.09.2023 - Jesenická Dyňová slavnost - Pobaví celou rodinu

Počasí

30.09.2023 - Sobota

Teplota: 20 / 8 - obcasny-Déšť

01.10.2023 - Neděle

Teplota: 18 / 6 - Oblačno

Zde je místo pro Vaši reklamu

Výjevy z novodobých český dějin jako kalendář?

28. července 2013 - 13:30

Zpět na seznam článků

Šumperský výtvarník Václav Roháč oslovuje investory

Výjevy z novodobých český dějin jako kalendář?

Výjevy z novodobých český dějin jako kalendář?

Mimořádný úspěch výtvarného cyklu Ladění Rusic přivedl jeho autora Václava Roháče na myšlenku vydat kresby reflektující traumatické období novodobých českých dějin jako nástěnný kalendář. Investory shání prostřednictvím webu Startovač.

Václav Roháč

Soubor výtvarných prací, které zachycují dění v Rusicích, fiktivní vsi odkazující k Hrusicím Josefa Lady nahlíženým však přes čtyřicetiletí vlády komunistů, Roháč prezentoval počátkem léta v Galerii U lékárníka v pražské Psychiatrické léčebně Bohnice. „Po ohlasu, který obrázky získaly, jsem přemýšlel, jak je představit ještě širšímu publiku,“ objasňuje Roháč budoucím investorům na portálu Startovač, proč přichází se záměrem vydat kalendář.

Václav Roháč - Návštěva emigranta

Podpořit projekt mohou lidé, kteří jsou ochotni vložit částku od padesáti do padesáti tisíc korun. Za své příspěvky se mohou těšit na odměny, například za dvě stě padesát korun jim přijdou poštou dva kalendáře a sada pohlednic, za sedm set padesát korun tři kalendáře, dvě sady pohlednic a autorem signovaný obrázek, za deset tisíc korun sponzor získá vlastní logo v kalendáři.

Projekt je časově omezen. Provozovatel webového portálu zaručuje, že pokud se nepodaří cílovou částku nashromáždit, budou vložené prostředky přispěvatelům vráceny.

Dvanáct obrazů z cyklu Ladění Rusic zachycuje výjevy z let 1948 až 1989. Roháč se při jejich tvorbě opřel o výtvarný rukopis Josefa Lady, jehož poetiku a především humor obdivuje. Ladův styl ovšem nekopíruje, ale variuje a posouvá ho blíže k vlastní tvorbě, jejíž charakteristické rysy zachovává. Nepřehlédnutelná je především Roháčova záliba v historických vozech a technice vůbec.

Václav Roháč - Listopad

Za témata si volí nejen klíčové historické události, jako byly únorový puč v roce 1948, okupace v srpnu 1968 nebo revoluce v listopadu 1989, ale také obrázky z běžného života vesnice, především v dobách normalizace. Nesází na prvoplánovou kritiku či drsnou satiru, je spíš hravě zábavný a lehce nostalgický. „Čas mnohé hrany obrousil, proto dnes na minulost pohlížím s úsměvem,“ objasnil autor.

Václav Roháč - Srpen

Výtvarník, spisovatel a nakladatel Václav Roháč dosud ilustroval více než dvě desítky knih a věnuje se také volné tvorbě. Je známý především jako autor komiksů a ilustrátor populární dětské edice Děsné české dějiny. Podpořil řadu neziskových a humanitárních projektů. Pochází z Břeclavska, v současné době žije střídavě v Praze a v Šumperku.

Investoři i zájemci o kalendář mohou přispět prostřednictvím stránky ZDE

 

Autor: red.,V.Krejčí, zdroj foto:V.Krejčí

Fotogalerie

Výjevy z novodobých český dějin jako kalendář?

Související články

Další články z rubriky

Exkluzivní Fotogalerie

Čokoládové Losiny 2023 - III.

Čokoládové Losiny 2023 - III.

Fotek: 45
Přidáno: 28.09.2023

Čokoládové Losiny 2023 - II.

Čokoládové Losiny 2023 - II.

Fotek: 65
Přidáno: 26.09.2023

Čokoládové Losiny 2023 - I.

Čokoládové Losiny 2023 - I.

Fotek: 70
Přidáno: 26.09.2023

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty   |    Nastavení souborů Cookies

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.