Výjimečné meteorologické situace v Jeseníkách a Rychlebských horách
29. září 2021 - 11:51
V letech 1978 – 2017
ilustrační snímek zdroj foto: archiv PrF
Na výjimečné meteorologické situace v Jeseníkách a Rychlebských horách v letech 1978 až 2017 bude zaměřena výstava „Extrémní jevy na Jesenicku pohledem meteorologa“, kterou v říjnu ve svých prostorách uspořádá katedra geografie Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci (PřF UP) ve spolupráci s Vlastivědným muzeem Jesenicka a Českým hydrometeorologickým ústavem. „Na výstavě budou k vidění historické meteorologické přístroje a pomůcky, které byly využívány v provozu na meteorologických stanicích po celé republice. Připraveny jsou také informace o extrémních meteorologických jevech na Jesenicku. V interaktivní části si pak návštěvníci budou moci vyzkoušet automatickou meteorologickou stanici, která měří aktuální data a zapisuje je do jednotlivých grafů,“ uvedl spoluautor výstavy Pavel Rušar, absolvent přírodovědecké fakulty a ředitel Vlastivědného muzea Jesenicka.
Výstavu připravil Český hydrometeorologický ústav společně s Vlastivědným muzeem Jesenicka ke svému loňskému stému výročí. Návštěvníci se mohou seznámit s průběhem několika vybraných synoptických situací, které způsobily meteorologické extrémy na Jesenicku.
Speciální pozornost autoři výstavy věnují bouřkám a bouřkovým jevům, velmi nízkým nebo naopak extrémně vysokým teplotám, problematice sucha i silným nárazům větru. Výstava připomene také velmi brzké sněhové pokrývky na podzim a naopak situace, kdy sníh jesenické svahy pokrýval ještě na jaře. „Zaměřili jsme se na extrémní jevy posledních čtyřiceti let v oblasti Jesenicka. Těch čtyřicet let jsme zvolili proto, aby návštěvníci mohli zavzpomínat na události, které se staly. Ať už to byly povodně v roce 1997, suché zimy, či krupobití. Nejen studenti UP se na výstavě mohou seznámit s tematikou meteorologie,“ doplnil Pavel Rušar.
Hlavními autory výstavy jsou absolventi přírodovědecké fakulty Pavel Rušar, nynější ředitel Vlastivědného muzea Jesenicka, a David Abrahámek z Českého hydrometeorologického ústavu v Ostravě. Garantem výstavy je Miroslav Vysoudil z katedry geografie PřF UP. „Sdělovací prostředky na celém světě denně informují o projevech a následcích nebezpečných meteorologických událostí, které mají často povahu extrémních jevů. Nevyhýbají se ani České republice a samozřejmě ani našemu regionu. Výstava ‚Extrémní jevy na Jesenicku pohledem meteorologa‘ pojednává právě o nich. Přijďte se podívat,” zve k návštěvě výstavy veřejnost, ale i žáky a studenty škol Miroslav Vysoudil.
Vernisáž výstavy je naplánována na pondělí 4. října ve čtrnáct hodin. Výstava bude přístupná v pracovní dny od deseti do patnácti hodin.
Autor: red., E. Havrlant
Fotogalerie
Další články z rubriky
Podmínky užití |
Prohlášení o přístupnosti |
Reklama |
Kontakty |
Nastavení souborů Cookies
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.