Vyměňte pneumatiky za zimní
01. listopadu 2020 - 13:27
Nečekejte, až je na silnicích „ledovka“
ilustrační snímek zdroj foto: archiv PČR
Zákon o silničním provozu stanovuje povinnost užít za určitých podmínek zimní pneumatiky v období od 1. listopadu do 31. března. V tomto období musí mít vozidlo zimní pneumatiky vždy, pokud se nachází na vozovce souvislá vrstva sněhu, ledu či námraza nebo tyto jevy lze vzhledem ke klimatickým podmínkám očekávat. Povinnost mít vozidlo vybaveno zimními pneumatikami za výše zmíněných podmínek je platná celoplošně od zimní sezóny 2011/2012.
V zimním období šetří dopravní policisté napříč celým Olomouckým krajem zvýšený počet dopravních nehod, které přímo souvisí s jízdou po komunikaci pokryté námrazou, vrstvou ledu nebo sněhu.
Řidiči totiž často opomíjejí, že se vozidlo v zimě na silnici chová zcela jinak, než v jiném ročním období. „V mnoha případech řidiči nepřizpůsobí rychlost jízdy svým schopnostem, vlastnostem vozidla, povětrnostním podmínkám, stavu a povaze vozovky a na kluzkém povrchu komunikace dostanou smyk, který nezvládnou a havarují. Mnoho řidičů bourá také kvůli tomu, že si neponechá dostatečný odstup od ostatních vozidel. Bohužel jedna z dalších příčin by se dala popsat jako pohodlnost řidičů, kteří vyjíždějí se zamrzlými skly. Částečně očištěné čelní sklo totiž nemůže v žádném případě zajistit dostatečný výhled z vozidla,“ uvedla tisková mluvčí policie Olomouckého kraje Jiřina Vybíhalová.
Styl jízdy se v zimním a letním období velmi liší. V zimě musí řidiči počítat s horší přilnavostí pneumatik, s větším nebezpečím smyku a jeho horším zvládnutím. „Motorové vozidlo s maximální přípustnou hmotností do 3,5 tuny musí mít na všech kolech zimní pneumatiky s hloubkou dezénu nejméně 4 mm. Vozidlo s maximální hmotností převyšující 3,5 tuny musí mít zimní pneumatiky na všech kolech hnacích náprav a hloubka dezénu pneumatik musí být v tomto případě minimálně 6 mm," připomíná policejní mluvčí.
Rozhodně není chybou, pokud přezujete na zimní pneumatiky již tehdy, když se průměrné denní teploty pohybují okolo 7°C a níže. „Při těchto hodnotách už fungují lépe zimní pneumatiky než letní. Právní úprava bere ohled na ty řidiče, kteří přes zimní období využívají vozidlo velmi zřídka a pouze pro krátký dojezd. Příležitostní řidiči mohou na silnici například k doktorovi nebo na nákup vyjet bez zimních pneumatik, ale pouze za podmínky, že se na silnicích nenachází souvislá vrstva sněhu, ledu či námraza. V opačném případě se bez zimních pneumatik ani takoví řidiči neobejdou,“ uvedl vedoucí SO BESIP Tomáš Neřold.
Řidič má tedy i v tomto směru nadále odpovědnost vůči sobě i ostatním účastníkům silničního provozu. Kromě plošné povinnosti týkající se zimních pneumatik musí řidiči nadále počítat i se značkou „Zimní výbava“. Obce mají možnost dopravní značku umístit na svém území. Tam, kde dopravní značka „Zimní výbava“ bude umístěna, musí mít vozidlo zimní pneumatiky za všech okolností, tedy i v případě příznivého počasí.
Autor: red., a.č., J. Vybíhalová, T. Neřold,
Fotogalerie
Další články z rubriky
Podmínky užití |
Prohlášení o přístupnosti |
Reklama |
Kontakty |
Nastavení souborů Cookies
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.