Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Pátek 05. června 2020 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Zaparkuj

04.06.2020 - Zaparkuj - Univerzitní iniciativa láká na filmy, koncerty...

Počasí

05.06.2020 - Pátek

Teplota: 15 / 13 - obcasny-Déšť

06.06.2020 - Sobota

Teplota: 20 / 10 - obcasny-Déšť

Zde je místo pro Vaši reklamu

Výročí bratrušovské tragédie

07. května 2016 - 08:34

Zpět na seznam článků

Pietní vzpomínková akce

Výročí bratrušovské tragédie

pietní akt 2015 zdroj foto: mus

Město Šumperk a Český svaz bojovníků za svobodu si Vás dovolují pozvat na pietní vzpomínkovou akci konanou u příležitosti 71. výročí osvobození naší vlasti a konce druhé světové války.

pietní akt 2015 zdroj foto: mus

 Pietní vzpomínková akce se uskuteční v pondělí 9. května v o půl desáté dopoledne v místě pomníku obětem fašismu u bratrušovské Střelnice. „Pro zájemce bude přistaven autobus na parkovišti u hotelu Grand se zastávkou u restaurace „Pod Kaštanem“ v Šumperku. Odjezd autobusu je v devět hodin,“ uvedla tisková mluvčí radnice Olga Hajduková.

Několik mladých mužů ze Šumperska a Olomoucka se domluvilo, že si opatří zbraně, aby se s nimi počátkem roku 1945 mohli postavit nacistům. Byli však prozrazeni, mučeni a popraveni na bratrušovské střelnici. Jejich hrdinství město Šumperk věnovalo v uplynulém roce nový web a také reedici knihy Na úsvitě svobody.

Internetové stránky vytvořené ve spolupráci s Vlastivědným muzeem Šumperk jsou k nahlédnutí ZDE

Návštěvníci se zde dočtou o bratrušovské tragédii, objeví bohatý obrazový materiál a také video s filmovým záznamem exhumace zavražděných vlastenců. „Mohou si tu zdarma stáhnout elektronickou knihu Miroslava Zapletala Na úsvitě svobody,“ uvedl Bohuslav Vondruška z oddělení kultury a vnějších vztahů městského úřadu.

ilustrační snímek zdroj: mus

Kniha i video přinášejí záběry z pohřbu umučených odbojářů, který město Šumperk vystrojilo 20. ledna 1946. Zúčastnilo se ho dvacet tisíc lidí. Náměstí před radnicí bylo zcela zaplněné, smuteční průvod prošel až k nádraží. „Někdy se setkávám s názorem, že tito mladí muži zbytečně položili život v samém závěru války, který by přišel tak jako tak. Oni se však statečně postavili po bok hrdinům z řady zemí, kteří bez zaváhání bránili svou vlast navzdory přesile,“ uvedl historik Zdeněk Doubravský.

Autor: red.,a.č.,mus

Fotogalerie

pietní akt 2015              zdroj foto: mus

Další články z rubriky

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.