Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Pondělí 15. dubna 2024 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Cesty napříč Tureckem

13.04.2024 - Cesty napříč Tureckem - Pozvánka do kina Retro

Počasí

15.04.2024 - Pondělí

Teplota: 15 / 11 - obcasny-Déšť

16.04.2024 - Úterý

Teplota: 12 / 7 - Zataženo

Zde je místo pro Vaši reklamu

Vyšel 105. svazek tradičního vlastivědného sborníku Severní Morava

08. ledna 2020 - 10:35

Zpět na seznam článků

Sdělení Vlastivědného muzea v Šumperku

Vyšel 105. svazek tradičního vlastivědného sborníku Severní Morava

Vyšel 105. svazek tradičního vlastivědného sborníku Severní Morava zdroj foto: VMŠ

Nový svazek se opět věnuje velmi různorodým tématům. K výročím roku 2019 se vrací například článek „Pryč s nimi“, který popisuje odstraňování soch představitelů komunistického režimu ve městě Šumperku po sametové revoluci.

Padesát let od úmrtí Jana Zajíce připomíná článek o reflexi tohoto tématu v regionálním výtvarném umění. Přírodovědce by mohla zaujmout studie věnující se mikroskopickým želvuškám, jedněm z nejodolnějších živočichů obývajících planetu Zemi.

Seznámíte se také s životními osudy textilního podnikatele Johanna Ernesta Klapperotha či interbrigadisty a pozdějšího vedoucího kina Oko Aloise Kapla. Ve sborníku nalezete i studii o drobných církevních stavbách na území bývalé farnosti Nové Losiny. Dále do minulosti čtenáře přenese článek o majetcích olomouckých biskupů. V rubrice Poklady z našich depozitářů je představen cenný přírůstek muzejních sbírek, dřevořezba Loď bláznů od Jiřího Beránka, jejíž fotografie zdobí i obálku sborníku. Muzejní archeologové přiblíží dva nedávné objevy, depot mincí z Hrabové a také neobvyklý nález učiněný na půdě jednoho domu v Libivé. O raritě pojednává i článek věnující se vlasovým šperkům ve sbírkách muzea, což nebyly ozdoby do vlasů, jak by se mohlo zdát, ale šperky vyráběné z lidských vlasů, oblíbené v 19. století.

A podobných zajímavostí z prostředí Šumperska, Mohelnicka, Zábřežska i Lošticka najdete v nové Severní Moravě ještě několik.

Sborník lze zakoupit v recepci šumperského muzea a na všech jeho pobočkách (Muzeum Mohelnice, Muzeum Zábřeh, Památník Adolfa Kašpara v Lošticích a zámek v Úsově).  Cena jednoho výtisku činí 90 korun.

Autor: red., E. Šebestíková, zdroj foto: VMŠ

Fotogalerie

Vyšel 105. svazek tradičního vlastivědného sborníku Severní Morava    zdroj foto: VMŠ

Další články z rubriky

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty   |    Nastavení souborů Cookies

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.