Pondělí 02. října 2023 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

O5 a Radeček míří na hory

02.10.2023 - O5 a Radeček míří na hory - S novým hitem vyrazí na...

Počasí

02.10.2023 - Pondělí

Teplota: 21 / 9 - SkoroJasno

03.10.2023 - Úterý

Teplota: 22 / 12 - PoloJasno

Výskyt čtyř méně známých klíšťových infekcí

10. února 2021 - 17:00

Zpět na seznam článků

Olomoučtí a brněnští vědci vytvořili mapy

Výskyt čtyř méně známých klíšťových infekcí

ilustrační snímek zdroj foto: upol- Pixabay.com

Výskyt čtyř méně známých klíšťových infekcí, které mohou u osob s oslabenou imunitou ohrozit jejich zdraví, či dokonce život, zmapoval v tuzemsku tým odborníků z katedry ekologie a životního prostředí Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci (PřF UP) a Veterinární a farmaceutické univerzity (VFU) v Brně. Výsledkem jejich několikaletého výzkumu jsou unikátní mapy znázorňující intenzitu výskytu klíšťaty přenášených patogenů: anaplasem, rickettsií, neoehrlichií a babesií na území České republiky.

Laická i odborná veřejnost díky tomu získá přehled o riziku lokální přítomnosti těchto zatím opomíjených infekcí, což pomůže při prevenci i diagnostice nákaz. „Problematika klíšťaty přenášených nákaz je dobře medializovaná, ale kromě známé Lymeské boreliózy a klíšťové encefalitidy číhají v klíšťatech i další, méně známé infekce. Jejich význam roste s rostoucím podílem lidí s oslabenou imunitou, ať už vrozenou, nebo získanou například po transplantacích, protinádorové terapii či léčbě cytostatiky," uvedl Pavel Široký z Veterinární a farmaceutické univerzity v Brně, který výzkum koordinoval. Nízké povědomí, a tudíž i neprovádění diagnostiky u těchto málo známých či nedávno objevených patogenů přitom výrazně komplikuje správnou a včasnou terapii. „Znalosti o jejich výskytu byly dosud založeny na několika lokálních studiích. Ty sice poskytují užitečné informace o vlastnostech patogenů, ale neumožňují konkretizovat oblasti zvýšeného rizika," říká Pavel Široký.

mapa výskytu zdroj:upolOborníci z PřF UP se proto společně s kolegy z VFU Brno rozhodli výskyt těchto čtyř infekcí zmapovat plošně. Na zhruba 150 lokalitách postupně nasbírali přes 13 tisíc klíšťat a zjišťovali, jaké infekce přenášejí. „Výsledky ukazují, že některé patogeny jako třeba rickettsie se vyskytují téměř ve všech zkoumaných lokalitách. Konkrétně v 98 procentech. Jejich prevalence, tedy promořenost, je v populaci klíšťat celkem rovnoměrná a pohybuje se kolem pěti procent. Na druhou stranu třeba anaplasmy se vyskytovaly jen v 78 procentech lokalit, zato vykazovaly výrazná lokální ohniska. Ta jsme zjistili například na Třebíčsku, Prostějovsku či Hodonínsku, kde prevalence přesahovala 15 procent," řekl Tomáš Václavík z katedry ekologie a životního prostředí PřF UP, který je hlavním autorem studie.

Nákaza čtveřicí sledovaných patogenů se obvykle projevuje nespecifickými, chřipce podobnými klinickými příznaky. Přesnou diagnostiku lze provést pouze laboratorními technikami. „Zdravý imunokompetentní člověk buď vůbec neonemocní, nebo prodělá několikadenní, chřipce podobné onemocnění, které často pomine bez nutné návštěvy lékaře. Lidé s oslabenou imunitou však mohou trpět i život ohrožujícími stavy. Zvláštní situace pak panuje například u jedinců s chirurgicky odstraněnou slezinou, pro něž jsou infekce klíšťaty přenášenými prvoky rodu Babesia vždy extrémně a životně nebezpečné,“ říká Pavel Široký.

Výsledná studie podle Pavla Širokého přispěje k lepšímu pochopení epidemiologie a rizika klíšťových infekcí. „Znalost nejrizikovějších oblastí je důležitým faktorem v prevenci nákaz, kterou lze provádět vhodným rozvržením volnočasových aktivit v čase a prostoru, vhodným oblečením, používáním repelentů a okamžitým odstraněním přichycených klíšťat,“ podotýká Pavel Široký.

Odborníci se na zkoumaných lokalitách zaměřili také na to, jaké faktory ovlivňují početnost klíšťat, a tím i riziko nákazy. Je všeobecně známo, že vlhkostní poměry jsou rozhodující pro přežívání klíšťat, jelikož zvláště v prvotních stadiích vývoje (larvy, nymfy) jsou tito členovci náchylní k vysychání. „My jsme ovšem zjistili, že i struktura krajiny v bezprostředním okolí zkoumaných lokalit hraje zásadní roli. Početnosti klíšťat byly průkazně vyšší v mozaikovité krajině s menšími ploškami vegetace a větším poměrem listnatých porostů,“ uvedl Tomáš Václavík.

Výrazně vyšší počet klíšťat odborníci zaznamenali v okrajových společenstvech na pomezí lesa a bezlesí. „To je s největší pravděpodobností způsobeno výskytem drobných hlodavců, jako jsou myšice a norníci, kteří preferují tato stanoviště a zároveň jsou významnými hostiteli klíšťat. Tato zjištění jsou důležitá také proto, že s vyšší populační hustotou klíšťat roste i jejich promořenost danými patogeny. Neinfikovaná klíšťata se totiž mohou nakazit od infikovaných během sání na stejném hostiteli,“ dodal Emil Tkadlec z katedry ekologie a životního prostředí. 

Autor: red., G. Sýkorová Dvorníková, Šárka Chovancová

Fotogalerie

ilustrační snímek               zdroj foto: upol- Pixabay.com

Další články z rubriky

Dvacátá Pecha Kucha Night v Šumperku

Dvacátá Pecha Kucha Night v Šumperku

Město se posedmé zapojuje také do Dnů architektury

Podnapilý motorista přejel do protisměru

Podnapilý motorista přejel do protisměru

Dopravní nehoda se neobešla bez zranění

Exkluzivní Fotogalerie

BASKET: TJ Šumperk vs BK Příbor 79:45

BASKET: TJ Šumperk vs BK Příbor 79:45

Fotek: 70
Přidáno: 30.09.2023

Čokoládové Losiny 2023 - III.

Čokoládové Losiny 2023 - III.

Fotek: 45
Přidáno: 28.09.2023

Čokoládové Losiny 2023 - II.

Čokoládové Losiny 2023 - II.

Fotek: 65
Přidáno: 26.09.2023

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty   |    Nastavení souborů Cookies

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.