Sobota 15. června 2024 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Na tuzemský trh směřovalo přes tunu chilli papriček s pesticidy

15.06.2024 - Na tuzemský trh směřovalo přes tunu chilli papriček s...

Počasí

15.06.2024 - Sobota

Teplota: 25 / 12 - PoloJasno

16.06.2024 - Neděle

Teplota: 22 / 15 - obcasny-Déšť

Výstava Flora Olomouc vezme návštěvníky do Galaxie květin

06. dubna 2024 - 09:07

Zpět na seznam článků

Hlavní expozice propojí vesmír s kvalitní floristkou

Výstava Flora Olomouc vezme návštěvníky do Galaxie květin

ilustrační foto: zdroj archiv VFO - J. Krčmář

Vesmír a tisíce květin v jedinečných floristických aranžmá. Tyto dva světy v sobě spojí hlavní expozice na letošní jarní výstavě. S podtitulem Galaxie květin se koná od čtvrtku 25. do neděle 28. dubna na Výstavišti Flora Olomouc.

Kromě jedinečné hlavní expozice v pavilonu A se návštěvníci mohou těšit na velké Zahradnické trhy, výstavu vzácných bonsají, expozici Českého zahrádkářského svazu či na výstavu obrazů doplněných o květinová aranžmá. Připraveno bude také několik gastrozon s nabídkou kvalitního občerstvení, včetně bezlepkového.

Cenově zvýhodněné online vstupenky jsou již k dostání na webu olomouckého výstaviště. Pro jejich držitele bude připravený samostatný vstup do pavilonu, vyhnou se tak frontám u pokladen. „Flora Olomouc je po desetiletí největším tuzemským svátkem květin a oslavou jara. Návštěvníci se u nás po šedivé zimě osvěží, načerpají nové síly. Letos je autorem hlavní expozice uznávaný florista Jan Milt. Je mu 36 let, má řadu zkušeností ze zahraničí. Plníme tak jeden z našich cílů – navázat spolupráci s mladými a současně kvalitními tvůrci. Letošní centrální expozice tomu odpovídá. Je opravdu na co se těšit,“ uvedla  ředitelka výstaviště Eva Fuglíčková.

Florista Jan Milt působil kromě tuzemska také v Rakousku a Švýcarsku. V největším pavilonu A na pouhé čtyři dny vytvoří jedinečný svět plný barev a vůně tisíců květin. Základním prvkem zde bude elipsa, a to v návaznosti na vesmírné ladění expozice.

Pro návštěvníky bude v hlavní expozici připravena také velká fotostěna, u níž si budou moci udělat originální snímky. Součástí Galaxie květin bude i kavárna s nabídkou tematických drinků a velké množství míst k posezení a odpočinku. Cílem je, aby lidé v expozici pohodlně strávili delší čas a užili si její krásu. „Vesmír a květiny. Hry se zrcadly, světlem a tmou. Elipsy. A také průhledy pavilonem či kontrast techniky a přírody. To jsou základní kameny letošní hlavní expozice,“ popisuje její autor Jan Milt.

Nejnovější floristické trendy budou díky spolupráci se Svazem květinářů a floristů ČR k vidění také v přízemí přístavby pavilonu A označované jako pavilon B. „Velkorysý prostor k prezentaci zde dostanou tuzemské firmy, jež se na internetu i v kamenných prodejnách zabývají obchodem s květinami. Půjde o velké hráče i o lokální firmy. Dorazí například Vonekl, Storge, Flamengo, Florea či olomoucká květinářství MarMar Deco a Salon květin Borková,“ přibližuje Barbora Melničuková, manažerka projektu FO 2024.

O patro výš – v části přístavby označované jako pavilon C – bude k vidění soutěžní prezentace středních škol, Mendelovy univerzity v Brně a také Českého zahrádkářského svazu. Jeho expozice od známého floristy Zdeňka Kupilíka ponese název Emoce. Patří k ní i oblíbená pěstitelská poradna a posezení u vína.

Bohatý program bude připravený i na podiu v pavilonu A. Kromě řady odborných přednášek se návštěvníci mohou těšit na sérii floristických show, kde budou moci nahlédnout pod ruce špičkovým floristům – jde například o současnou mistryni ČR ve floristice Karolínu Žáčkovou, uznávané floristy či tváře známé z televizní obrazovky Kláru Franc Vavříkovou, Milana Dopitu a také Danu Makrlíkovou.     

Oblíbenou a tradiční součástí jarní výstavy jsou i velké Zahradnické trhy, které zaplní venkovní areál olomouckého výstaviště. „Již nyní na začátku dubna víme, že se k nám chystá bezmála dvě stě prodejců a stále přibývají další. Zhruba polovina z nich návštěvníkům výstavy Flora Olomouc nabídne zahradnický materiál jako například přísady, sazenice, konifery, semena, stromky, osivo, květiny, kaktusy a sukulenty. V nabídce bude také nářadí, skleníky či zahradní mechanizace,“ uvedla Zuzana Chalupová, manažerka projektu, pod níž letošní Zahradnické trhy spadají.

V pavilonu E bude velkým lákadlem výstava bonsají nazvaná Bonsaje – umění z jiného světa, na níž se podílí zkušený sběratel Josef Valuch, který na olomoucké výstaviště dopraví unikáty ze své sbírky uložené v Bonsaimuseu Isabelia.

Na působivou kombinaci abstraktních obrazů a květinových aranžmá se návštěvníci mohou těšit v Oranžerii ve Smetanových sadech. A to díky dlouholeté spolupráci Výstaviště Flora Olomouc s Unií výtvarných umělců Olomoucka a s Mendelovou univerzitou v Brně.

Program v pavilonu H letos zajistí Asociace soukromých zemědělců a Sdružení Střední Morava. Zaměřený bude na prezentaci turistických cílů a agroturistiku. Ve venkovním areálu Samba bude připravený bohatý doprovodný program s přednáškami, workshopy a hudebními vystoupeními.

Pro návštěvníky jarní výstavy budou otevřené také Sbírkové skleníky ve Smetanových sadech. Vstup do nich budou mít jako každý rok zdarma. Cenově zvýhodněné vstupenky jsou již k dostání na webu Výstaviště Flora Olomouc.

Autor: red., Michal Poláček, zdroj foto: VFO - J. Krčmář

Fotogalerie

ilustrační foto: zdroj archiv VFO - J. Krčmář
ilustrační foto: zdroj archiv VFO - J. Krčmář
ilustrační foto: zdroj archiv VFO - J. Krčmář
ilustrační foto: zdroj archiv VFO - J. Krčmář
ilustrační foto: zdroj archiv VFO - J. Krčmářilustrační foto: zdroj archiv VFO - J. Krčmář

Další články z rubriky

Poškození finančních zájmů EU. Jen v Olomouckém kraji škoda 30 milionů

Poškození finančních zájmů EU. Jen v Olomouckém kraji škoda 30 milionů

Kriminalisté zajistili u obviněných fyzických a právnických osob majetek za 9 milionů korun

Obce, ve kterých se dobře žije rodinám

Obce, ve kterých se dobře žije rodinám

Převzaly krajský certifikát

Exkluzivní Fotogalerie

VESELENÍ šumperské školky

VESELENÍ šumperské školky

Fotek: 93
Přidáno: 24.05.2024

Gastro festival Jídlo na ulici

Gastro festival Jídlo na ulici

Fotek: 65
Přidáno: 18.05.2024

Zábřeh - historická vozidla 2024

Zábřeh - historická vozidla 2024

Fotek: 109
Přidáno: 11.05.2024

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty   |    Nastavení souborů Cookies

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.