Výstava historických kočárků ve vikýřovickém muzeu prodloužena do konce března
25. února 2013 - 12:06
Které kočárky patřily mezi nejvíce oblíbené?
Výstava Kočárky našich babiček a prababiček zdroj foto: Muzeum silnic Vikýřovice
S velkým návštěvnickým ohlasem se v Muzeu silnic setkala výstava historických kočárků a panenek ze sbírky paní Jarmily Fichtnerové. Jak by také ne, vždyť jízdu v kočárku si určitě užil každý z nás a kočárek je také oblíbenou dětskou hračkou. Jak ale kočárek v průběhu století vypadal a z čeho vlastně dnešní novodobá dětská vozítka vznikla je možno vidět právě ve vikýřovickém silničním muzeu na výstavě více jak 30 historických kočárků.
Málokdo z nás ví, že výraz „kočárek“ vznikl ze slova „kočár“, převzatého od označení vozu vyrobeného v maďarské obci Kocz v roce 1457. Vzhled kočárku se postupně vyvíjel od proutěných kolébek opatřených koly, zmenšeniny velkých otevřených kočárů až po venkovská vozítka napodobující žebřiňáky. Takováto vozítka však nebyla běžná, děti se až do 19. století stále nejvíce přenášely v šátcích na zádech maminek. Většího ohlasu se manufakturní výroba kočárků dočkala až kolem poloviny 19. století. Svou úlohu v tom sehrál i rozvoj pediatrie, důraz na nevhodnost delšího nošení dítěte v náručí a požadavek na možnost delšího pobývání na čerstvém vzduchu.
Na výrobě prvních proutěných kočárků, s loukoťovými koly a neodpérovaným kovářským podvozkem, používaných kolem 60. let 19. století, se podílela řada řemeslníků – kováři, košíkáři, čalouníci i nábytkáři. Protože byly poměrně nákladnou investicí, dědily se z generace na generaci. Nejstarší vystavené kočárky jsou z konce 19. století, s kovovými koly s drátěným výpletem, některé mají i pryžové obložení. Textilní stříšky se dají sklápět a jejich nezbytným doplňkem jsou i záclonky a řasení po obvodu střech. Pletené korbičky jsou buď v přírodní barevnosti proutí, nebo jsou barveny. Pro menší náročnost na údržbu a finanční dostupnost byly oblíbené i kočárky s celodřevěnou korbou celodřevěné. Proutěné či dřevěné plochy jsou zdobeny vyplétanými nebo malovány ornamenty. Kočárky na polovysokém nebo vysokém podvozku, s koly většinou nestejného průměru, později opatřené i pérováním, se používaly až do 20. let 20. století.
Ve druhé čtvrtině 20. století se do módy dostal zcela nový typ skříňkového kočárku. Na výstavě je možno zhlédnout kočárky s hlubokou prostornou korbou, barevně lakovanou dřevěnou, překližkovanou nebo koženkovou, se sníženým podvozkem s drátěnými kolečky a pérováním. Tyto kočárky se u nás běžně používaly až od 30. let 20. století. S rozvojem automobilismu se v letech 1931 - 1946 miminka vozila také v tzv. autíčkových kočárcích, aerodynamického tvaru a s okénky. Mezi oblíbené kočárky patřily tzv. osmipéráky, prostorné kočárky s bočním pérováním, uvedené na trh těsně před 2. světovou válkou a vyráběné ještě v polovině 50. let 20. století. Na jejich výrobu se používala prošívaná koženka, opěradla kočárků se dala nastavit, měly posuvnou střechu, ochrannou přikrývku se slídovým okénkem, kolečka byla dovybavena blatníky. Později se oproti těmto poměrně masivním kočárkům vyráběly užší a lehčí se čtyřpružinovým pérováním.
Mezi vůbec nejoblíbenější kočárky patřily tzv. kukaně, kočárky s vyplétanou korbou, vyráběné také od počátku 30. let 20. století. První typy byly na polovysokém podvozku, s koženkovými střechami, které později nahradil nízký podvozek a vyplétané střechy.
Jak názorně ukazuje výstava, materiálově se u těchto kočárků přešlo postupně od proutí, přes pedig, válečné materiály – provázky a slámu až po tzv. bužírku. Naposledy se „kukaň“ objevila v katalogu v roce 1965. Druhá polovina 60. let 20. století pak byla ve znamení tzv. vaniček, převzatých z NDR, které se vyznačovaly polovysokým podvozkem a oválnou korbou potaženou hladkou koženkou. Na kočárcích na hraní jsou na výstavě dokumentována 70. léta 20. století, která sebou přinesla kočárky na vysokém podvozku, z barevné koženky, později s lisovanými plastickými ornamenty. Velký úspěch zaznamenaly i kočárky velurové, dalším hitem byly od roku 1977 kočárky s průhlednými bočními okénky. Kočárky z počátku 70. let 20. století výlet do historie ve vikýřovickém muzeu končí.
Výstava Kočárky našich babiček a prababiček bude v Muzeu silnic pro zájem návštěvníků prodloužena až do 23. března, poté ji vystřídá další zajímavá výstava historických „vozítek“, tentokrát unikátních motocyklů a motokol.
Autor: red., Alena Turková zdroj foto:Muzeum silnic Vikýřovice
Fotogalerie
Další články z rubriky
Podmínky užití |
Prohlášení o přístupnosti |
Reklama |
Kontakty |
Nastavení souborů Cookies
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.