Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Neděle 24. března 2019 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Modernizace přerovského muzea vyšla na dvaapadesát miliónů korun.

24.03.2019 - Modernizace přerovského muzea vyšla na dvaapadesát...

Počasí

Počasí se nepodařilo načíst.

Zde je místo pro Vaši reklamu

Výstava o Masarykových mostech bude symbolicky otevřena za přítomnosti T. G. Masaryka

22. října 2018 - 08:20

Zpět na seznam článků

Představí osm českých a moravských mostů

Výstava o Masarykových mostech bude symbolicky otevřena za přítomnosti T. G. Masaryka

Výstava o Masarykových mostech bude symbolicky otevřena za přítomnosti T. G. Masaryka zdroj foto: MSV

V pátek 26. října v podvečerních hodinách zavítá do Muzea silnic ve Vikýřovicích na vernisáž výstavy Masarykovy mosty symbolicky prezident Masaryk, aby zahájil výstavu, která u příležitosti 100. výročí vzniku ČSR představí osm českých a moravských mostů, které byly pojmenovány na jeho počest.

Jméno prezidenta Osvoboditele nesla mnohá náměstí i návsi, třídy a ulice, školy a ústavy, chaty a kulturní domy a samozřejmě také řada našich mostů a silnic. „Pátrání po mostech pojmenovaných Masarykovým jménem nebylo jednoduché, celkem jsme jich zatím našli třináct, podrobněji jsme se zaměřili na osm, připomínající toto magické číslo našich dějin“ uvedla Alena Turková, spoluautorka výstavy.

pozvánka zdroj:MSV

Mosty byly Masarykovým jménem pojmenovávány většinou u příležitosti prezidentových 75. a 85. narozenin v letech 1925 a 1935. Jeho jméno nesly až do německé okupace, poté byly na několik let nahrazeny jmény nových mocipánů, stejně jako tomu bylo na několik desetiletí po roce 1948.

Některé mosty dnes opět hrdě nesou jméno T. G. Masaryka (Kralupy nad Vltavou, Kolín, Debř u Mladé Boleslavi, Týnec nad Sázavou ad.). U dalších se vžilo pojmenování jiné (např. Karlovy Vary – Ostrovský, Hradec Králové – Pražský, Třebíč - Podklášterský). Řada z těchto mostů jsou kulturními památkami, dva z nich už ale nikdy nebudeme mít možnost spatřit – hodonínský byl zcela zničen ustupující německou armádou na sklonku války, třebíčský byl z důvodu nevyhovujícího technického stavu zbourán nedávno. Každý z Masarykových mostů je svým způsobem jedinečný – např. darkovský byl zpodobněn na zlaté minci z edice Mosty České republiky, kolínský, plzeňský byl ve své době největším železobetonovým mostem. Všechny však spojuje jejich čestné pojmenování po muži, který se mj. zasloužil o vznik Československé republiky v říjnu 1918.

Výstava o Masarykových mostech bude symbolicky otevřena za přítomnosti T. G. Masaryka zdroj foto: MSV

Výstava ale nezůstane jen u mostů. Připomene také krkonošskou Masarykovu horskou silnici a představí řadu zajímavých exponátů vztahující se k osobě prezidenta Masaryka. „Pro návštěvníky vernisáže ale bude určitě největším překvapením symbolická přítomnost T. G. Masaryka, mohu slíbit, že v jeho přítomnosti se v historii přenesou opravdu o téměř sto let do minulosti“ slíbila Turková. Vernisáž výstavy se uskuteční v Muzeu silnic ve Vikýřovicích v pátek 26. října v 17.30 hodin.

Autor: red., A. Turková, zdroj foto: MSV

Fotogalerie

Výstava o Masarykových mostech bude symbolicky otevřena za přítomnosti T. G. Masaryka   zdroj foto: MSV

Další články z rubriky

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.