Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Středa 08. července 2020 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Kraj láká na dovolenou v Jeseníkách a na Hané

08.07.2020 - Kraj láká na dovolenou v Jeseníkách a na Hané - Všude...

Počasí

08.07.2020 - Středa

Teplota: 18 / 10 - obcasny-Déšť

09.07.2020 - Čtvrtek

Teplota: 16 / 12 - obcasny-Déšť

Zde je místo pro Vaši reklamu

Výstavu „Lišejníky a mechorosty CHKO Jeseníky“ připravují v Šumperku

18. února 2014 - 16:10

Zpět na seznam článků

Makrofotografie a keramické modely

Výstavu „Lišejníky a mechorosty CHKO Jeseníky“ připravují v Šumperku

Vlastivědné muzeum Šumperk zdroj foto:archiv

Ve dnech 27.února až 20. dubna bude v šumperském muzeu probíhat výstava s názvem Lišejníky a mechorosty CHKO Jeseníky. Mechorosty a lišejníky jsou totiž v obecném povědomí často spojovány do jedné skupiny. Ve skutečnosti spolu ale mají jen málo společného.

Tyto vzrůstem malé, a snad proto přehlížené organismy budou představeny na makrofotografiích, keramických modelech a herbářových položkách. „Jejich prostřednictvím mohou návštěvníci nahlédnout do překvapivě krásného a bohatého světa barev a nezvyklých tvarů, které jinak zůstávají lidskému zraku utajeny. Cílem výstavy je ukázat široké veřejnosti, jak se od sebe lišejníky a mechorosty liší, kde všude rostou, jakou roli hrají v přírodě, jaký mají pro nás význam a jak při troše pozornosti vnímat jejich druhovou pestrost. To vše na příkladu některých vzácných, něčím zajímavých i zcela běžných druhů lišejníků a mechorostů, které se vyskytují na území CHKO Jeseníky,“ vysvětluje tisková mluvčí muzea Miluše Berková.

Lišejníky a mechorosty CHKO Jeseníky

Výstava je realizována ve spolupráci s Muzeem a galerií Orlických hor v Rychnově nad Kněžnou a se Správou Chráněné krajinné oblasti Jeseníky u příležitosti 45. výročí vyhlášení CHKO Jeseníky. Autory  výstavy jsou botanici Magda Zmrhalová a Josef Halda. Fotografie lišejníků a modely lišejníků a mechorostů jsou dílem Josefa Haldy, autorem fotografií mechorostů je Štěpán Koval. Část výstavy o významu lišejníků v Arktidě zpracovala Sandra Sázelová

Lišejníky a mechorosty CHKO Jeseníky

Významné výročí CHKO Jeseníky si v šumperském muzeu připomenou ještě několikrát:"Ve čtvrtek 6.března proběhne přednáška o mechorostech Hrubého Jeseníku a o týden později, 13.března, je na programu přednáška o lišejnících Hrubého Jeseníku," doplňuje tisková mluvčí. V muzeu plánují i společnou exkurzi za lišejníky a mechorosty, která se uskuteční v sobotu 19.dubna."Místo konání bude upřesněno a oznámeno na webových stránkách šumperského muzea a v regionálním tisku," informuje Miluše Berková.

Výstava Lišejníky a mechorosty CHKO Jeseníky bude zahájena vernisáží 27.února v 17.00 hodin v Hollarově galerii.

Autor: red.,M.Berková,zdroj foto:vm

Fotogalerie

Vlastivědné muzeum Šumperk                 zdroj foto:archiv

Další články z rubriky

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.