Využití nanotechnologií projednali zástupci firem v Olomouci
13. listopadu 2015 - 09:15
Spojují se s vědci, aby využily potenciál tzv. chytrých materiálů
Olomouc - setkání představitelů průmyslu s vědci zdroj foto: OK4Inovace
Nanotechnologie dnes už mohou být nejen pouhým předmětem základního výzkumu, ale také užitečnou součástí výrobků či služeb. Firmy, které v této oblasti navážou spolupráci s výzkumníky, získají významnou konkurenční výhodu a mohou tedy zlepšit své tržní postavení i finanční výsledky. Příležitost setkat se s vědci využilo v úterý 10. listopadu v Olomouci přes čtyřicet představitelů průmyslu na akci pořádané sdružením OK4Inovace. Společně zde diskutovali o možnostech spolupráce na inovacích produktů s využitím nanotechnologií a tzv. chytrých materiálů.
Setkání se konalo sídle Regionálního centra pokročilých technologií a materiálů. „Toto vědecko-výzkumné pracoviště je součástí Univerzity Palackého v Olomouci a usiluje o navázání spolupráce s firmami, jež potřebují pokročilé technologie a znalostní zdroje pro své inovační projekty,“ upřesnil ředitel pořádajícího sdružení Kamil Krč.
Nanotechnologie představují široké a zatím ne zcela představitelné možnosti průmyslového uplatnění v nejrůznějších oblastech. „Pro úspěch akce a k tomu, aby zde mohly skutečně vzniknout spolupráce mezi firmami a vědci, bylo nutné zaměřit se na správné cílové skupiny. Za klíčovou považuji úvodní hodnotovou analýzu toho, co jsou výzkumníci z centra schopni už dnes nabízet průmyslu. Uzpůsobili jsme program a pozvali firmy působící ve vybraných aplikačních sektorech, kde řeší, jak efektivněji upravovat nebo čistit vodu, jak vytvářet trvanlivé antimikrobiální povrchy výrobků nebo jak ekonomicky výhodnějším způsobem získávat žádané účinné látky z různých kapalin. Například z mléka či různých chemických sloučenin,“ poznamenal Kamil Krč.
Vedle představitelů olomouckého centra prezentovali možnosti spolupráce s firmami na praktickém využití nanotechnologií pro uvedené oblasti také zástupci Středoevropského technologického institutu se sídlem v Brně. „Akci hodnotím velmi pozitivně díky tomu, že mnohé ze zúčastněných firem projevily zájem o další spolupráci zejména v oblasti čištění vod, ale také v detekci toxických látek či magnetické separaci,“ sdělil koordinátor transferu technologií olomouckého centra Roman Jurečka, který dodal: „Věřím tedy, že z toho vzniknou konkrétní příležitosti pro další využití našich badatelských výsledků v praxi. Z diskuzí s přítomnými zástupci firem vyplynulo navíc několik zajímavých témat, jimiž se budeme dále zabývat a které tak mohou rozšířit aplikační portfolio našeho centra.“
Autor: red., K. Krč
Fotogalerie
Další články z rubriky
Podmínky užití |
Prohlášení o přístupnosti |
Reklama |
Kontakty |
Nastavení souborů Cookies
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.