Vzácné umění nebo bezcenný předmět?
05. března 2016 - 13:58
Poradí odborníci aukčního domu v Olomouci
Miska s motivem vlčích máků prodána v aukci za 84 tisíc korun zdroj: Dorotheum
Mezi veřejností přetrvává zájem o kvalitní české výtvarné umění. Poptávka roste také po hodnotných starožitnostech, luxusním porcelánu, sklu a špercích. Majitelům umění se tak i letos nabízejí zajímavé příležitosti, jak své „poklady“ zpeněžit. Již počátkem týdne mohou navštívit poradenské dny aukčního domu Dorotheum v Olomouci, během kterých jim přední znalci umění v zemi ověří pravost a původ uměleckých děl, a také přiblíží, jak by tyto předměty uspěly na trhu s uměním.
Opravdové skvosty budou zařazeny do velkých mezinárodních aukcí s uměním a starožitnostmi, které Dorotheum pořádá v letošním roce. „Lidé častokrát nemají představu o tom, co doma uchovávají, neznají hodnotu svých uměleckých děl. Mnohdy se také bojí, aby při prodeji nenaletěli podvodníkům. Poradenské dny Dorothea jsou skvělou možností, jak se dozvědět více o svých předmětech, ověřit jejich původ a získat představu o ceně. Výhodou aukcí je transparentní prodej a účast sběratelů z různých koutů světa,“ uvádí ředitelka české pobočky aukčního domu Mária Gálová.
Oproti prodeji umění ve starožitnictvích, na inzerát nebo přes zprostředkovatele aukční dům garantuje, že hodnota předmětů v aukcích odpovídá aktuální poptávce na trhu s uměním. Určují ji přímo dražitelé v daný okamžik v místě aukce. „Poradenské dny jsou přístupné veřejnosti. Stačí, aby zájemci přišli s uměleckým předmětem nebo fotografiemi, které jej co nejdůsledněji zachycují. Naši experti většinou hned na místě určí, jestli je dílo vhodné pro prodej v aukci. Osobní konzultaci ale určitě ocení i majitelé umění, kteří velmi dobře vědí, co vlastní, a spíše by se chtěli pobavit o možnostech a načasování prodeje,“ dodává ředitelka Gálová.
V předchozích letech se znalcům Dorothea podařilo v Olomouci objevit už několik skutečných uměleckých lahůdek. Z loňského příjmu putovala do dražby Miska s motivem vlčích máků z roku 1920. Dražba tohoto předmětu začala na čtyřiceti tisících korun, konečná cena se vyšplhala na dvojnásobek. Hodnota umění se odvíjí od významu a atraktivity jeho autora, tvůrčího období vzniku a stavu, ve kterém se dílo dochovalo. Do ceny se ale promítá i historie, tedy jestli se daný předmět objevil na nějaké výstavě nebo byl publikován. Nemalou roli při určování ceny hraje také tzv. provenience – zda bylo dílo součástí nějaké významnější sbírky.
Bezplatné poradenské dny pořádá aukční dům Dorotheum už dvacet let. Příjem předmětů v Olomouci se koná v hotelu Trinity. Experti na umění budou k dispozici 8. a 9. března, pokaždé od 10 do 17 hodin.
Autor: red., M. Gálová
Fotogalerie
Další články z rubriky
Podmínky užití |
Prohlášení o přístupnosti |
Reklama |
Kontakty |
Nastavení souborů Cookies
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.