Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Sobota 18. května 2024 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Král všech dětských klaunů v zábřežském Retru

17.05.2024 - Král všech dětských klaunů v zábřežském Retru -...

Počasí

18.05.2024 - Sobota

Teplota: 20 / 12 - Oblačno

19.05.2024 - Neděle

Teplota: 21 / 12 - Bouřky

Zde je místo pro Vaši reklamu

Vzpomínková jízda 1000 mil československých

23. června 2023 - 11:23

Zpět na seznam článků

Tradice zaštity prezidenta T.G. Masaryka obnovena

Vzpomínková jízda 1000 mil československých

Vzpomínková jízda 1000 mil československých zdroj foto: Autoklub ČR

Letošní ročník vzpomínkové jízdy 1000 mil československých dopadl opět na výbornou, přestože posádky po cestě stihl silný liják. Historická auta jedoucí ve stopách stejnojmenného dálkového závodu mezi Prahou a Bratislavou na některých místech očekávaly davy fanoušků. Ze 115 startujících nedojelo do cíle deset aut, o jeden vůz více než vloni. Vítězem se stala posádka ve složení Peter Verdonič a Juraj Margetin s Tatrou 57 Sport Cabrio z roku 1932, zvanou Hadimrška podle legendárního filmu s Vlastou Burianem.

V tomto roce se soutěž konala ve znamení připomínky a oslavy 90. výročí od prvního závodu 1000 mil československých v roce 1933. Tehdy se konala pod záštitou prezidenta T. G. Masaryka a tato tradice byla poprvé v novodobé historii obnovena.

Právě technická přejímka a Slavnostní start 1000 mil československých v Opletalově ulici před Autoklubem ČR probíhající podle stejného scénáře jako ve třicátých letech, přilákal opět tisícovky diváků, připraven byl bohatý doprovodný program.

Vozidla ve čtvrtek vyrazila s pořadatelskou podporou v doprovodných vozech Škoda po cestě co nejvíce kopírující původní trasu závodu. V Kolíně je čekal průjezd pobočkou společnosti Eurovia. Časové kontroly v moravské metropoli zajistilo Technické muzeum Brno. Slovenská soutěže proběhla ve spolupráci s Veterán klubem Bratislava. Cíl první etapy byl v nádherných kulisách Bratislavského hradu. Další den soutěž pokračovala jízdou pravidelnosti na závodním okruhu v Dĺhé a slalomem v Záhorské Bystrici. V sobotu se pak posádky vracely do Prahy. V Brně byl průjezd oživeným atraktivním areálem Nová Zbrojovka a centrem města za účasti velkého množství návštěvníků, jízda historických automobilů totiž byla součástí zdejších Dnů dopravní nostalgie. Cíl byl pak před Národním technickým muzeem v Praze, kde si mohli návštěvníci vedle historických skvostů užít také doprovodný program.

Zejména sobotní etapa byla spojena se špalíry diváků podél trati, od první časové kontroly ve slovenském Holíči až po cíl v Praze. Závěr poznamenala nepřízeň počasí, od Přibyslavi stihly posádky silné lijáky. „Přesto do cíle nedojelo pouze deset automobilů, což vzhledem k podmínkám v závěru považuji za skvělý výsledek. Chci poděkovat všem našim partnerům za vynikající spolupráci a podporu,“ uvedl Jiří Patočka, ředitel soutěže.

Vítězná posádka Peter Verdonič s Jurajem Margetinem obdržela pouze 22 trestných bodů. Soutěží se v jízdě pravidelnosti, cílem je co nejpřesněji dosáhnout průměrné rychlosti 45 km/h. Jejich Tatra 57 Sport Cabrio patří mezi velmi úspěšné vozy, v novodobé historii startovala už třikrát a pokaždé skončila na druhém místě ve své třídě. Letos se tedy dočkala vítězství v absolutním pořadí.

Autor: red., Bohumil Pácl, zdroj foto: archiv Autoklub ČR

Fotogalerie

Vzpomínková jízda 1000 mil československých  zdroj foto: Autoklub ČR
Vzpomínková jízda 1000 mil československých  zdroj foto: Autoklub ČR
Vzpomínková jízda 1000 mil československých  zdroj foto: Autoklub ČR

Další články z rubriky

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty   |    Nastavení souborů Cookies

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.