Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Středa 21. srpna 2019 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Horská služba Jeseníky dostala Dětskou Mírovou cenu

21.08.2019 - Horská služba Jeseníky dostala Dětskou Mírovou cenu -...

Počasí

21.08.2019 - Středa

Teplota: 21 / 14 - obcasny-Déšť

22.08.2019 - Čtvrtek

Teplota: 22 / 11 - Zataženo

Zde je místo pro Vaši reklamu

Vzpomínkové akce v Šumperku

11. února 2019 - 08:59

Zpět na seznam článků

Jan Zajíc – padesát let od vzplanutí Pochodně č. 2

Vzpomínkové akce v Šumperku

Busta Jana Zajíce na šumperské průmyslovce zdroj foto: mus

Na konci února roku 1969 si vítkovský rodák a student šumperské „průmyslovky“ Jan Zajíc dobrovolně vzal život, aby po vzoru činu Jana Palacha vyburcoval národ z letargie během okupace sovětskými vojsky a nastupující normalizace. Město Šumperk společně s kulturními organizacemi a školami připomene důležité výročí této tragické události.

Městská knihovna T. G. Masaryka Šumperk připravuje na čtvrtek 21. února komponovaný pořad tematicky věnovaný Janu Zajícovi. „Od osmnácté hodiny zavzpomíná na svého spolužáka z ročníku paní Marie Jílková, následně proběhne projekce dokumentárního filmu ‚Pochodeň č. 2 – Sami proti zlu‘ a na závěr budou z korespondence maminek Jana Zajíce a Jana Palacha a osobní dopisy paní Zajícové, které adresovala Ince Kocůrkové, číst herečky Olga Kaštická a Svatava Niečová,“ popisuje Kamila Šeligová, ředitelka knihovny. Vstupné se vybírat nebude.

V pátek 22. února proběhne za účasti studentů, vedení školy a představitelů města pietní akt u busty Jana Zajíce, jež vytvořil sochař Olbram Zoubek a je umístěna na fasádě střední průmyslové školy.  „Zástupci školy a města se poté vydají přímo do Vítkova, kde proběhne pietní shromáždění přímo u hrobu Jana Zajíce a večer spojený s předávání Ceny Jana Zajíce, jež se každoročně uděluje úspěšným a nadaným mladým vítkovským občanům,“ říká starosta Tomáš Spurný.

Padesátileté výročí položení oběti Jana Zajíce připadá na pondělí 25. února. S tímto dnem je spojeno také nejvíce akcí spojených s připomenutím jeho osobnosti. Vlastivědně muzeum připravilo exkluzivní jednodenní výstavu „Ve jménu života Vašeho – Hořím!“ – vystaveny budou osobní dokumenty a předměty přibližující osobnost Jana Zajíce a okolnosti jeho činu. Výstava bude přístupná zdarma od devíti do šestnácti hodin.

V šestnáct hodin pak bude zahájena výstava „Jan Zajíc – Verše“ v prostorách galerie informačního centra. „Výstava grafik Míly Prokůpkové bude instalována v galerie šumperského ‚íčka‘, vernisáž bude za účasti autorky ilustrací a přednesem Zajícových básní s hudebním doprovodem,“ říká Bohuslav Vondruška, jenž akce spojené s připomínkou výročí Jana Zajíce spoluorganizuje a koordinuje. Na vernisáž v sedmnáct hodin naváže divadelní představení „Pochodeň č. II“. „Hru ve formě scénického koncertu napsali šumperští herci a realizovali pod režijním vedením Štěpána Gajdoše, účinkují Nela Štefanová, Martin Zahálka a Kryštof Grygar v roli Jana Zajíce,“ vysvětluje Matěj Kašík, ředitel divadla a dodává, že se vstupné vybírat nebude.

Tento významný den zakončí projekce filmu „Jan“ režiséra Iva Trajkova z roku 1991 s Jakubem Wehrenbergem a Lindou Rybovou v hlavních rolích. Kino Oko Šumperk jej uvede od půl sedmé večer se symbolickým vstupným třicet korun.

Čin a osobnost Jana Zajíce si nebudeme připomínat pouze v únoru. „Na období léta bychom rádi zapůjčili a v klášterním kostele instalovali putovní výstavu ‚Příběh Jana Zajíce‘, jež pochází již z roku 2014 a kterou vytvořili studenti gymnázia a ‚průmyslovky‘ v rámci projektu pro občanské sdružení Pant,“ uzavírá Vondruška.

Autor: red., O. Hajduková

Fotogalerie

Busta Jana Zajíce na šumperské průmyslovce       zdroj foto: mus

Další články z rubriky

Exkluzivní Fotogalerie

MFF Šumperk - sobota 17. srpna dopolede

MFF Šumperk - sobota 17. srpna dopolede

Fotek: 70
Přidáno: 18.08.2019

MMF pátek - 16. srpna večer

MMF pátek - 16. srpna večer

Fotek: 99
Přidáno: 17.08.2019

MFF Šumperk - pátek 16. srpna

MFF Šumperk - pátek 16. srpna

Fotek: 40
Přidáno: 16.08.2019

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.