Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Sobota 17. dubna 2021 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Šumperští zastupitelé budou přidělovat dotace

16.04.2021 - Šumperští zastupitelé budou přidělovat dotace - Ve...

Počasí

17.04.2021 - Sobota

Teplota: 8 / 2 - obcasny-Déšť

18.04.2021 - Neděle

Teplota: 11 / 3 - Zataženo

Zde je místo pro Vaši reklamu

Webináře o spánkové hygieně a tuberkulóze

15. března 2021 - 14:23

Zpět na seznam článků

Pořádá Plicní klinika FN Olomouc

Webináře o spánkové hygieně a tuberkulóze

ilustrační foto zdroj: FNOL

Dva významné dny si v březnu připomínají pneumologové po celém světě.

Na pátek 19. března připadá Světový den spánku a na středu 24. března pak Světový den tuberkulózy. Na aktuální témata, která jsou spojená ať již se správnou spánkovou hygienou nebo nebezpečím TBC, chtějí při této příležitosti upozornit lékaři Kliniky plicních nemocí a tuberkulózy Fakultní nemocnice Olomouc. Pořádají proto pro veřejnost webináře, v jejichž programu dostanou slovo renomovaní odborníci.

Světový den spánku je pořádán od roku 2008 a jeho cílem je oslavit přínosy kvalitního a zdravého spánku, upozornit veřejnost na břemeno problémů souvisejících se spánkem a na jejich zdravotní, vzdělávací a společenské aspekty a podpořit tak prevenci a léčbu poruch spánku. Světový den spánku připadá každoročně na pátek před březnovou rovnodenností, proto se datum jeho konání každým rokem mění. Webinář Kliniky plicních nemocí a tuberkulózy FN Olomouc se uskuteční v předvečer letošního Světového dne spánku, tedy ve čtvrtek 18. března od 17.30 hodin. „Problémy se spánkem ohrožují zdraví nebo kvalitu života až pětačtyřicent procent světové populace. Spánkové poruchy tak dosahují parametrů světové epidemie,“ konstatuje primář plicní kliniky Milan Sova.

Připomínka Světového dne spánku je letos o to aktuálnější, že nespavost může být jedním z příznaků postCOVID syndromu, tedy pozůstatkem po prodělání onemocnění COVID-19. „Pandemie má také zásadní dopad na činnost spánkových laboratoří. Podle naší studie vypadlo kvůli uzavření spánkových laboratoří nejméně dvacet až třicet procent roční kapacity a aktuálně je velká část laboratoří stále uzavřená,“ dodává primář Sova s tím, že i těmto tématům se budou odborníci během webináře věnovat. „Probereme s diváky desatero spánkové hygieny, poruchy dýchání ve spánku, nespavost a také případy, kdy je vhodné vyhledat odborníky a objednat se k vyšetření ve spánkové laboratoři,“ dodává primář ke zhruba hodinovému programu.

Světový den tuberkulózy připomíná Světová zdravotnická organizace (WHO) každoročně 24. března. V tento den v roce 1882 oznámil Robert Koch svůj objev tuberkulózního bacilu, což otevřelo cestu k diagnostice a léčbě TBC. „Výskyt tuberkulózy dlouhodobě klesá. Rok 2020 byl dokonce unikátní nejnižším záchytem TBC v historii. Mohlo by se proto zdát, že tuberkulóza už pro lidstvo nepředstavuje problém. Tak jednoduché to ale samozřejmě není,“ upozorňuje přednosta olomoucké plicní kliniky Petr Jakubec.

ilustrační foto zdroj: FNOL

Stále se totiž mohou objevit nové a rezistentní typy bakterie a podle odhadů WHO každým rokem celosvětově přibývá půl milionu nových případů onemocnění multirezistentní tuberkulózou. Proto má rozhodně smysl každoročně na nebezpečí a celospolečenské dopady epidemie TBC upozorňovat.

Webinář plicní kliniky k tomuto tématu se uskuteční 24. března od 17.30 hodin a pneumologové se budou věnovat nejen historii TBC, ale především aktuálnímu stavu v Čechách a na Slovensku, současné léčbě onemocnění a také nastíní její možnou budoucnost.

Oba webináře budou dostupné na webových stránkách kliniky - plicni.fnol.cz. Podrobné informace ZDE

Autor: red., A. Fritscher, zdroj foto: FNOL

Fotogalerie

ilustrační foto                 zdroj: FNOL

Další články z rubriky

Exkluzivní Fotogalerie

Policie hodnotí první týden opatření

Policie hodnotí první týden opatření

Fotek: 43
Přidáno: 08.03.2021

Jeseníky

Jeseníky

Fotek: 28
Přidáno: 06.01.2021

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.