Z ČOI zní rozhodně: Drahé telefonáty po novele zákona musí skončit
31. března 2013 - 14:26
Pokuty za porušení budou bolestivé
ilustrační snímek zdroj foto:coi
Novela zákona o spotřebitelském úvěru, která vstoupila v platnost 25. února, přinesla už po měsíci účinnosti první pozitivní důsledky.
Česká obchodní inspekce posílení práv spotřebitelů uvítala a průběžně ověřuje, jak jsou zákonem stanovené povinnosti zprostředkovateli úvěrů a věřiteli dodržovány. „Drahé telefonáty i další nezákonné praktiky skončí, v opačném případě budou ukládané pokuty hodně bolestivé!“ upozorňuje zprostředkovatele úvěrů i věřitele ústřední ředitel ČOI Vladimír Velčovský.
Zprostředkovatel úvěru, má podle novely, povinnost uzavřít zprostředkovatelskou smlouvu písemně. Ta musí obsahovat kromě informace o právu na odstoupení od smlouvy do čtrnácti dnů také dohodu o výši odměny, má-li tuto odměnu platit spotřebitel. V případě nesplnění těchto náležitostí je smlouva neplatná. Zcela nové je také ustanovení, že při nabídce, sjednání nebo zprostředkování spotřebitelského úvěru telefonem nelze pro přístup ke službám použít čísla s vyšší než běžnou cenou. Novela změnila také maximální výše pokut. Za vyjmenované správní delikty může kontrolní orgán uložit sankci až do výše dvaceti milionů korun.
„Kontrolním telefonátem na jednu z uvedených linek inspektoři zjistili, že v závěru hovoru operátorka spotřebiteli sdělila číslo, kde bude s žadatelem o půjčku vyplněn formulář. Hovor na číslo 900… byl zpoplatněn 95 korun za minutu. Toto jednání nasvědčuje porušení výše citovaného právního předpisu a příslušná opatření vůči kontrolovanému subjektu přijme ředitel inspektorátu po ukončení šetření,“ uvedla tisková mluvčí ČOI Jana Jelínková.
Inspektoři ČOI i přesto nabídky zprostředkovatelů a poskytovatelů spotřebitelských úvěrů z nebankovního sektoru monitorují a ověřují tarify kontaktních telefonních čísel uvedených v různých inzertních rubrikách v tisku, samostatných inzerátech a internetových nabídkách.
Spotřebitelům inspektoři doporučují, aby si ověřovali všemi dostupnými způsoby informace o zprostředkovateli úvěru či jeho poskytovateli a v případě zprostředkování úvěru požadovali písemnou smlouvu. Každý potenciální dlužník by měl před podpisem přesně vědět, jak „drahé peníze“ si vlastně prostřednictvím úvěrové smlouvy kupuje.
Autor: red.,J.Jelínková
Fotogalerie
Další články z rubriky
Podmínky užití |
Prohlášení o přístupnosti |
Reklama |
Kontakty |
Nastavení souborů Cookies
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.