Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Čtvrtek 03. dubna 2025 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Z PICC týmu je nově Kanylační tým

02.04.2025 - Z PICC týmu je nově Kanylační tým - Ve FN Olomouc

Počasí

03.04.2025 - Čtvrtek

Teplota: 17 / 4 - Jasno

04.04.2025 - Pátek

Teplota: 18 / 5 - SkoroJasno

Zde je místo pro Vaši reklamu

Z Olomouce do Dolní Lipky pojede mimořádný historický vlak

12. září 2013 - 08:27

Zpět na seznam článků

Oslava 140 let Moravské pohraniční dráhy

Z Olomouce do Dolní Lipky pojede mimořádný historický vlak

ilustrační snímek foto:archiv

V letošním roce uplyne 140 let od zahájení provozu na Moravské pohraniční dráze, železniční trati ze Šternberka přes Šumperk a Hanušovice do Dolní Lipky. České dráhy vypraví v sobotu 14. září zvláštní historický vlak s parní lokomotivou „Kremák“ a bufetovými vozy, který doprovodí průvodčí v dobových uniformách. V jednotlivých městech, Šternberku, Uničově, Šumperku, Hanušovicích a Dolní Lipce je připraven doprovodný program.

ilustrační snímek

Parní vlak vyjede z olomouckého hlavního nádraží v 7.35 a do Dolní Lipky, hlavního centra oslav, dorazí v jednu odpoledne. V průběhu cesty bude po příjezdu vlaku ve vybraných městech probíhat doprovodný kulturní program. „V Šumperku je připravena ukázka historických vozidel a kolejové techniky firmy Pars nova. Hanušovice pozvou cestující do místního pivovaru Holba. V Dolní Lipce čeká na návštěvníky například výstava Letohradského železničního klubu, historických jízdenek a fotografií Františka Pecha nebo projížďka na ruční drezíně. Na zpáteční cestu se vlak z Dolní Lipky vydá v 16.39, do Olomouce přijede ve 22.25,“ uvedla tisková mluvčí Českých drah Kateřina Šubová.

Historie železniční dopravy na trati dlouhé 89,9 km se začala psát v roce 1872 založením společnosti C. k. privilegovaná Moravská pohraniční dráha. Na stavbě trati, která byla přímým napojením tratě od Brna, se podílela firma bratří Kleinů ze Sobotína. Ta zajistila nejen projektovou dokumentaci, ale i kompletní výstavbu. Již při projektování se počítalo s výstavbou železničního spojení do Jeseníku a Polska. Celé toto propojení mělo mít zásadní význam pro průmyslový region Šumperska, dopravu železné rudy z okolí Uničova a především se počítalo s tím, že se po dokončení železničního spojení s Nisou bude dovážet i černé uhlí z tohoto regionu. Celá stavba Moravské pohraniční dráhy byla dokončena v roce 1873.

Autor: red.,K.Šubová

Fotogalerie

ilustrační snímek                                      foto:archiv

Další články z rubriky

Exkluzivní Fotogalerie

FOR MODEL 2025

FOR MODEL 2025

Fotek: 70
Přidáno: 21.03.2025

Svět kostiček v šumperském kulturáku

Svět kostiček v šumperském kulturáku

Fotek: 62
Přidáno: 08.03.2025

Bludovští otužilci

Bludovští otužilci

Fotek: 84
Přidáno: 01.01.2025

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty   |    Nastavení souborů Cookies

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.