Středa 23. května 2018 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Opilá řidička havarovala před Šumperkem

23.05.2018 - Opilá řidička havarovala před Šumperkem - Zraněné...

Počasí

prehanky-dest

23.05.2018 - Středa

Teplota: 21 / 12 - Přeháňky-Déšť

zatazeno

24.05.2018 - Čtvrtek

Teplota: 22 / 14 - Zataženo

Z historie zimní údržby

23. listopadu 2017 - 08:12

Zpět na seznam článků

Výstava v silničním muzeu připomene zimní starosti silničářů

Z historie zimní údržby

Odklízení sněhu dřevěným sněhovým pluhem, 30. léta 20. století zdroj foto: Muzeum silnic Vikýřovice

S nadcházejícími zimními měsíci a očekávanou  sněhovou nadílkou budou mít návštěvníci Muzea silnic ve Vikýřovicích možnost zhlédnout výstavu "Zimní starosti  Silničářů aneb z historie zimní údržby". Výstava připomene nelehký úkol cestářů a silničářů se zabezpečením sjízdnosti našich cest a silnic v zimním období.

První zprávy o zajišťování zimní údržby, spočívající především v ručním prohazování sněhu lopatami,  pocházejí z poloviny 19. století a to pro okresní silnice,  na říšských silnicích tuto službu stanovil říšský zákon ze dne 2. ledna 1877. Až do poloviny 20. století se kromě lidské síly  a dřevěných sněhových pluhů tažených koňmi většinou žádné specializované zimní silniční mechanismy  nepoužívaly, i když silniční muzeum  má ve své sbírce unikátní fotografii z počátku 40. let, na které už je vidět využití motorového sněhového pluhu v Bukovicích na Štítecku.

Sněhový pluh v Bukovicích na Štítecku, počátek 40. let 20. století zdroj foto: Muzeum silnic Vikýřovice

Ještě v 60. letech bylo možno vidět dřevěné pluhy tažené kolovými nebo pásovými traktory, stále více se ale používaly nákladní automobily s předsazenými pluhy nebo se zavěšenými strojními sypači, i když často také na zledovatělé plochy sypali silničáři škváru nebo písek přímo z korby ručně lopatami. K odstraňování sněhu se používaly většinou sněhové frézy sovětské výroby montované na podvozcích nákladních automobilů značky ZIL. Ty se občas využívají ještě  i dnes, především ve sněhových kalamitách, i při jejich  vysoké spotřebě 100 l/100 km.

Hojně využívány  byly také traktory Zetor se  sněhovými frézami, pluhy ve tvaru křídla nebo šípu byly montovány na nákladní „tatrovky, škodovky nebo liazky“.

Rozorávání sněhové vrstvy na silnici přes Červenohorské sedlo, 60. léta 20. století zdroj foto: Muzeum silnic Vikýřovice silnic.

Výstava tyto doby připomíná množstvím unikátních fotografií, mezi nejzajímavější patří určitě kolekce fotografií ze zimní údržby „proslulé“ silnice přes Červenohorské sedlo. K vidění budou také nejrůznější druhy sněhových zásněžek, výstražné dopravní značení, replika dřevěného sněhového pluhu, nejrůznější druhy posypových materiálů, připomenuta je i  diskuze na téma užití posypové soli a její vliv na životní prostředí.

pozvánka zdroj: MSV

Výstava bude zahájena vernisáží ve čtvrtek 30. listopadu v 17 hodin,  potrvá do března příštího roku.

Autor: red., A. Turková

Fotogalerie

Odklízení sněhu dřevěným sněhovým pluhem, 30. léta 20. století  zdroj foto: Muzeum silnic Vikýřovice

Další články z rubriky

Pod kůží Marsya

Pod kůží Marsya

Pozvánka na výstavu do Loštic

Bratrušovskou tragédii město uctí pietní akcí

Bratrušovskou tragédii město uctí pietní akcí

73. výročí osvobození naší vlasti a konec druhé světové války

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama a inzerce   |    Kontakty

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.