Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Středa 21. února 2024 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

FOTO: Pyrotechnici a hasiči cvičili s výškovou technikou

20.02.2024 - FOTO: Pyrotechnici a hasiči cvičili s výškovou technikou...

Počasí

21.02.2024 - Středa

Teplota: 8 / 3 - obcasny-Déšť

22.02.2024 - Čtvrtek

Teplota: 7 / 3 - obcasny-Déšť

Zde je místo pro Vaši reklamu

Z mikrochirurgie do supermikrochirurgie

03. února 2024 - 16:53

Zpět na seznam článků

Plastičtí chirurgové FN Olomouc mají k dispozici špičkový mikroskop

Z mikrochirurgie do supermikrochirurgie

Z mikrochirurgie do supermikrochirurgie zdroj foto: FNOL

Nové typy výkonů s významným přesahem do výuky mladých lékařů umožňuje odborníkům z Oddělení plastické a estetické chirurgie FN Olomouc operační mikroskop s mikrochirurgickým instrumentáriem MM51 výrobce Mitaka Kochki, který největší zdravotnické zařízení na střední Moravě pořídilo pro své špičkové pracoviště.

Nové vybavení pomůže efektivně léčit ty pacienty, u nichž klasické chirurgické postupy selhávají, nebo jsou zatíženy velkou invazivitou a vysokým procentem komplikací. „Nový přístroj, který nás obrovsky posune z mikrochirurgie do supermikrochirurgie a v dalším vzdělávání mladých operatérů, jsme vybírali dva roky, dvakrát jsme ho testovali ve Španělsku. Chci tím říct, že je to pro nás opravdu velmi významná investice a posun kupředu, proto jsme nechtěli nic ponechat náhodě,“ říká primář Oddělení plastické chirurgie a estetické chirurgie FN Olomouc Bohumil Zálešák,  jehož tým začal s novým mikroskopem a instrumentáriem pracovat v ostrém provozním režimu na konci ledna letošního roku.

Mikrochirurgie je vysoce specializovaný operační postup umožňující efektivně léčit pacienty například po amputacích končetin, s rozsáhlou ztrátou tkání, s defekty po resekci rozsáhlých nádorů, se syndromem diabetické nohy či kritickou končetinovou ischémií. Dále také pacienty podstupující sekundární rekonstrukce například po odstranění prsou. „Supermikrochirurgické rekonstrukce přináší naprosto zásadní změnu pro pacienta, který je léčen podstatně méně zatěžujícím a traumatizujícím způsobem. Jedná se o méně invazivní rekonstrukční přístup, který minimalizuje celkovou operační zátěž, morbiditu v místě rekonstrukce a odběru tkání. U pacientů s kritickou končetinovou ischémií a se syndromem diabetické nohy umožňuje zachránit končetiny, které se dnes běžně amputují. Současně vede k zásadnímu zkrácení doby léčby a k výrazné úspoře prostředků vynakládaných na léčbu chronické rány. V současnosti jsme jediné pracoviště v České republice, které se věnuje záchovným mikrochirurgickým výkonům u pacientů s kritickou končetinovou ischemií,“ popisuje primář Bohumil Zálešák.

Operační mikroskop s až sedmasedmdesátinásobným zvětšením a se stabilizačním systémem ramene poskytuje brilantní obraz při vysokém zvětšení, bez ztráty úrovně světla, hloubky ostrosti nebo kontrastu. „Umožňuje proto pozorovat anatomické detaily, které nejsou viditelné standardním mikroskopem, jako je například lumen cév o průměru menším než jeden milimetr,“ dodává Nela Skulová z oddělení biomedicínského inženýrství.

Celý systém doplňuje mikrochirurgické instrumentárium, kde nejmenší svorky mají rozměry v řádech jednotek milimetrů, operační křeslo a externí 4K monitor o úhlopříčce 55 palců. „Samotný monitor sice při operačním výkonu nepoužijeme, je ale skvělou pomůckou pro výuku mladých lékařů, budoucích operatérů,“ uzavírá primář Zálešák.

Autor: red., A. Fritscher, zdroj foto: FN OL

Fotogalerie

Z mikrochirurgie do supermikrochirurgie    zdroj foto: FNOL
Z mikrochirurgie do supermikrochirurgie    zdroj foto: FNOL
Z mikrochirurgie do supermikrochirurgie    zdroj foto: FNOL
Z mikrochirurgie do supermikrochirurgie    zdroj foto: FNOL

Další články z rubriky

Exkluzivní Fotogalerie

Silvestr s otužilci v Bludově

Silvestr s otužilci v Bludově

Fotek: 99
Přidáno: 31.12.2023

Vánoce na zámku Velké Losiny

Vánoce na zámku Velké Losiny

Fotek: 49
Přidáno: 28.12.2023

Zabíjačkové hody

Zabíjačkové hody

Fotek: 30
Přidáno: 16.12.2023

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty   |    Nastavení souborů Cookies

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.