Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Úterý 30. listopadu 2021 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Opilá řidička po havárii usnula za volantem

30.11.2021 - Opilá řidička po havárii usnula za volantem - Kolize ve...

Počasí

30.11.2021 - Úterý

Teplota: 2 / 0 - Sníh

01.12.2021 - Středa

Teplota: 4 / 2 - obcasny-Déšť

Zde je místo pro Vaši reklamu

Zábavní pyrotechnika může zranit a způsobit škody

29. prosince 2013 - 15:00

Zpět na seznam článků

Hasičů varují před nesprávným používáním

Zábavní pyrotechnika může zranit a způsobit škody

Zábavní pyrotechnika může zranit a způsobit škody zdroj foto:HZS Ok

S blížícím se koncem roku oslovují hasiči Olomouckého kraje veřejnost, aby ji upozornili na problémy, které mohou vzniknout, při nesprávném používání zábavní pyrotechniky. Lidé totiž ročně způsobí nejen sobě, ale i jiným mnoho zranění, stále častěji také zaviní nejrůznější nešťastné události.

Problém může nastat již při prodeji tohoto zboží. „Mnohdy se lidé snaží ušetřit nějakou tu korunu a kupují pyrotechniku, která nemá odpovídající povolení či atesty nebo k ní není přibalen leták s návodem na použití v českém jazyce. Pak se stává, že nesprávným použitím dochází k vážným zraněním a požárům,“ vysvětluje tisková mluvčí HZS Olomouckého kraje Vladimíra Hacsiková.

požár Dolany - příčina světlice

Velkým problémem, se kterým se hasiči setkávají, je prodej rachejtlí dětem. Často pak vznikají u dětí úrazy kvůli tomu, že petardy neumí používat.“V minulých letech jsme zaznamenali případ, kdy hoši zašli do parku a jeden z nich začal házet petardy do nedaleko stojících dívek. Znenadání chlapec hodil jednu petardu na dívku. Ta ji zapadla za zimní bundu, kde došlo k explozi. Doma dívka zjistila, že je popálená na zádech a má propálený svetr a zimní bundu,“ přibližuje tisková mluvčí.

V roce 2013 deset minut po silvestrovské půlnoci, řešili hasiči na Jesenicku dva případy, kdy pyrotechnika zapálila keře. První událost se odehrála ve Zlatých Horách a vzplál tam živý plot před domem. Škodu vyčíslil majitel na téměř čtyři tisíce korun. Ke druhé události vyjížděli hasiči do Bernartic, kde pyrotechnika zapálila vzrostlou tuji na zahradě rodinného domu a majiteli vznikla škoda ve výši deseti tisíc korun.

Vystřelovaní petard a pouštění silnějších světlic by se měly také vyvarovat podnapilé osoby. „Stává se pak, že místo do vzduchu zamíří na kolemjdoucí osoby, na obydlí nebo auta, protože neudrží předepsaný směr,“ vysvětluje Vladimíra Hacsiková a dodává:„Pyrotechniku odpalujte podle návodu venku, ne v bytě a zejména na volném prostranství, aby nemohla rachejtle zalétnout na střechu nebo oknem do objektů, kde by způsobila požár.“

požár Šternberk - příčina hra dětí s pyrotechnikou

I přes každoroční varování hasičů dochází v období Silvestra a Nového roku k řadě tragických událostí, při kterých se zraní desítky osob a materiální škody dosahují miliónů korun. Právě ze zkušeností minulých je vhodné chovat se tak, abyste se do této smutné statistiky nezařadili.

tabulka

 

Autor: red.,V.Hacsiková, zdroj foto:HZS Ok

Fotogalerie

Zábavní pyrotechnika může zranit a způsobit škody   zdroj foto:HZS Ok

Další články z rubriky

Exkluzivní Fotogalerie

Čarovný les a BUBU CESTA II.

Čarovný les a BUBU CESTA II.

Fotek: 73
Přidáno: 11.11.2021

Čarovný les a BUBU CESTA I.

Čarovný les a BUBU CESTA I.

Fotek: 74
Přidáno: 11.11.2021

východ slunce Šumperk

východ slunce Šumperk

Fotek: 35
Přidáno: 29.10.2021

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.