Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Úterý 27. července 2021 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Náboje byly schované za střešním trámem

27.07.2021 - Náboje byly schované za střešním trámem - Nálezce je...

Počasí

27.07.2021 - Úterý

Teplota: 26 / 17 - Oblačno

28.07.2021 - Středa

Teplota: 25 / 16 - Bouřky

Zde je místo pro Vaši reklamu

Zábřeh navštívil potomek Tunklů

13. července 2021 - 07:32

Zpět na seznam článků

Významného šlechtického rodu spjatého s městem

Zábřeh navštívil potomek Tunklů

Tunkl v Zábřeze zdroj foto: muz

V sobotu 10. července přivítali v Zábřehu návštěvu, která má úzkou spojitost se Zábřeskem. Region naposledy navštívili Tunklové z české větve rodu žijící v Praze a v Dačicích v roce 2010.

Tunklové získali zábřežské panství v roce 1442. Významnou stopu na zábřežském panství zanechali především díky výstavbě řady rybníků, na jejich rybniční hospodářství odkazuje také kapr, který se stal součástí jejich erbovního znamení. Zábřežský rybník Oborník, ke kterému byla Tunkly zbudována mlýnská strouha přivádějící vodu z Moravské Sázavy i pro mlýny či pivovar, je upomínkou na toto hospodaření v krajině a šlechtické podnikání.

Po Závořickém rybníku zbudovanému na místě stejnojmenné obce zůstala majestátní hráz vedoucí ze Zábřeha směrem na Lesnici. Tunklové byli známi také spory s poddanými a svými sousedy. V období česko-uherských válek zmodernizoval Jiří Tunkl z Brníčka a na Zábřeze své hrady, upomínkou na tuto událost je zábřežská erbovní deska z roku 1478.

Tunkel Tamás Ferenc, který dnes žije v Maďarsku, kde od roku 2014 působí jako starosta obce Legénd, si během své návštěvy prohlédl středověké památky spojené s rodem Tunklů, zábřežským hradem jej provedl starosta František John. V Brníčku jej starosta Jiří Bartoš seznámil se zříceninou hradu či středověkým kostelem Narození Panny Marie. V Dubicku se potomek Tunklů zaposlouchal do zvonu z roku 1476 ve farním kostele sv. Kříže, který nechal jeho dárce Jiří Tunkl z Brníčka a na Zábřeze opatřit také znakem s rybou.

Autor: red., L. Mahdalová, zdroj foto: muz

Fotogalerie

Tunkl v Zábřeze                  zdroj foto: muz
Tunkl v Zábřeze                  zdroj foto: muz

Další články z rubriky

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.