Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Středa 20. června 2018 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Potravinářská inspekce zadržela čínské čaje

20.06.2018 - Potravinářská inspekce zadržela čínské čaje - Byl v...

Počasí

Přeháňky-Déšť

20.06.2018 - Středa

Teplota: 27 / 16 - Přeháňky-Déšť

Přeháňky-Déšť

21.06.2018 - Čtvrtek

Teplota: 29 / 16 - Přeháňky-Déšť

Zde je místo pro Vaši reklamu

Zábřeh rozzáří Divadlo Járy Cimrmana

27. února 2018 - 22:49

Zpět na seznam článků

Podporou festivalu Welzlování i představením České nebe

Zábřeh rozzáří Divadlo Járy Cimrmana

Dnes už legendární představení České nebe, poslední hru z dílny autorské trojice Cimrman, Smoljak, Svěrák, přiveze do kulturního domu v Zábřehu herecký soubor Divadla Járy Cimrmana ve středu 7. března.

Vlastní hra s podtitulem Cimrmanův dramatický kšaft popisuje zasedání české nebeské komise v čele se svatým Václavem v období první světové války. Komise se v krizové situaci rozšiřuje o nové členy, aby vnukla národu myšlenku samostatného státu.

Pořadatelé upozorňují, že představení žižkovského divadla, které není součástí divadelního předplatného, je téměř vyprodáno, k dispozici jsou poslední vstupenky.

Ve stejný den u příležitosti 125. výročí setkání dvou českých velikánů světového významu, polárníka Jana Eskymo Welzla a génia Járy Cimrmana, dojde v Zábřehu k odhalení pamětní desky, která bude připomínat tuto historickou událost.

pozvánka z.k. zdroj:ZK

Stane se tak za účasti hereckého souboru Divadla Járy Cimrmana na prostranství za budovou zámku v blízkosti Kapří fontány. „Docela nedávno se nám podařilo s velkou pravděpodobností prokázat, že někdy v roce 1893, v okamžiku, kdy se Jan Welzl loučil se svým rodným městem, došlo k jeho osudovému setkání s Járou Cimrmanem. Právě tehdy přiměl Cimrman Welzla k cestě na sever, a to s cílem přivézt Cimrmanovi informace pro jím připravovanou stať o výzkumu života polárních samojedů. Na cestu věnoval univerzální český génius Welzlovi čtyři krejcary v rakouské měně, o kterých se původně uvažovalo, že je Welzl obdržel od svého kamaráda Karla Jahnů. Darované mince, jak známo, Welzl nikdy neutratil a přinesl je s sebou až na Daleký sever,“ popsal okolnosti historického setkání Zdeněk David, pořadatel festivalu Welzlování.

Odhalením pamětní desky chtějí organizátoři akce upozornit i na další podobnosti v životě obou velikánů. „Je například všeobecně známo, že Cimrmanovi je přisuzován vynález jogurtu, dvoudílných plavek, podíl na vynálezu vzducholodě nebo objev CD – Cimrmanova disku. Rovněž Welzl se v posledních letech svého života pokoušel sestrojit perpetuum mobile a doslova před pár dny jsme zjistili, že pravděpodobně vyrobil i bezedný půllitr,“ vysvětlil David.

Akce připomínající zábřežské setkání Járy Cimrmana a Jana Welzla odstartuje již v šestnáct hodin, kdy za budovou radnice začne vyhrávat country kapela, děti se budou moci povozit zdarma na historickém kolotoči a pro příchozí bude připraveno i lákavé občerstvení. Samotné odhalení pamětní desky je plánováno na sedmnáctou hodinu.

Zúčastní se ho i členové Divadla Járy Cimrmana v čele se Zdeňkem Svěrákem

Autor: red., z.k.

Fotogalerie

Další články z rubriky

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.