Pátek 20. dubna 2018 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Desetimilionová sankce hrozí některým zaměstnavatelům na Zábřežsku a Litovelsku

19.04.2018 - Desetimilionová sankce hrozí některým zaměstnavatelům...

Počasí

polojasno

20.04.2018 - Pátek

Teplota: 24 / 11 - PoloJasno

oblacno

21.04.2018 - Sobota

Teplota: 22 / 11 - Oblačno

Zábřežská radnice uspořádala netradiční den otevřených dveří

06. června 2017 - 14:21

Zpět na seznam článků

Velkolepý závěr patřil ohňové a laser show

Zábřežská radnice uspořádala netradiční den otevřených dveří

Radniční noc 2017 zdroj foto: L. Mahdalová

Městské úřady pojímají své dny otevřených dveří různě. V Zábřeze jednou za rok vybočují zaměstnanci radnice z úřední šedi a snaží se představit občanům zábavnou formou běžně nepřístupné prostory. Čtvrtý ročník Radniční noci byl tematicky zaměřený na klasické české pohádky. V čele radnice stál v pátek 2. června král s královnou, doprovázeni princi a princeznami, čerty, čarodějnicemi i vodníky.

Zábřeh - Radniční noc - rozcestník zdroj foto: L. Mahdalová

Radniční noc byla slavnostně zahájena fanfárami žesťového orchestru místní základní umělecké školy. Poté se rozběhl bohatý program.

Zábřeh - Radniční noc - rytíř zdroj foto: L. Mahdalová

Ten vyplnili ukázky dravců a sov skupiny Seiferos, šermířská vystoupení a prezentaci středověkých řemesel od skupiny historického šermu Non Sancti, zábřežští kováři Pavel Kopřiva a Simon Přikryl a z nedaleké Pradědovi galerie přijel také řezbář Jiří Halouzka. „Nejoblíbenější částí letošního ročníku byly bezpochyby pohádkové prohlídky. Nový systém vstupenek a změna trasy se setkala s pozitivním ohlasem. Historickým schodištěm z 16. století se návštěvníci dostali do komnaty krále a jeho dcery Marušky. Poté se prošli s Červenou Karkulkou za vlkem a vyzkoušeli si i Popelčin střevíček. U Perníkové chaloupky dostali od Ježibaby perníček na vykrmení a ve sklepě je postrašili čerti, kterým Dorota Máchalová strhla váhu,“ vzpomíná starosta František John.

Zábřeh - Radniční noc - Dorota Máchalová zdroj foto: L. Mahdalová

Zábřeh - Radniční noc - Červená karkulta zdroj foto: L. Mahdalová

Na nádvoří obývali vodník s vodnicí historickou kašnu. Ta byla obnovena v roce 2012 a doplněna o plastiku s motivem ryb inspirovanou rodovým znakem rodu Tunklů, kteří na Zábřežsku budovali rybníky. Zpřístupněno bylo i další zámecké sklepení, které se proměnilo v čarodějnické doupě.

Zábřeh - Radniční noc - S čerty nejsou žerty zdroj foto: L. Mahdalová

Letos poprvé se otevřela brána do hradního nádvoří a prostory matriky. Právě před matriční síní si mohli návštěvníci prohlédnout zrestaurovaný hodinový stroj doplněný o výklad mistra hodináře Jiřího Valenty. Nechyběla ani prezentace projektů města. „Jsem ráda, že máme na radnici takový kolektiv. Zaměstnanci radnice věnovali přípravám Radniční noci veškerý svůj volný čas. Velké poděkování patří také skautům, kteří se na přípravách aktivně podíleli. Letošní ročník se těšil velkému zájmu a radnicí prošlo přes sedm set návštěvníků,“ doplnila tajemnice Jana Krasulová.

Autor: red., L. Mahdalová, zdroj foto: L. Mahdalová

Fotogalerie

Radniční noc 2017              zdroj foto: L. Mahdalová

Další články z rubriky

FOTO: Ceny města Šumperka za rok 2017 byly předány

FOTO: Ceny města Šumperka za rok 2017 byly předány

Slavnostní večer se konal v šumperském divadle

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama a inzerce   |    Kontakty

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.