Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Pátek 03. července 2020 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Pátrání po utonulém vodákovi na Šumpersku

03.07.2020 - Pátrání po utonulém vodákovi na Šumpersku - Stále...

Počasí

03.07.2020 - Pátek

Teplota: 22 / 16 - obcasny-Déšť

04.07.2020 - Sobota

Teplota: 24 / 11 - PoloJasno

Zde je místo pro Vaši reklamu

Zábřežské muzeum čekají úpravy a rozšíření expozice o Welzlovi

25. října 2019 - 15:38

Zpět na seznam článků

Současná miniexpozice vznikla na podestě prvního patra už v době rekonstrukce muzea v roce 1998

Zábřežské muzeum čekají úpravy a rozšíření expozice o Welzlovi

Zábřežské muzeum čekají úpravy a rozšíření expozice o Welzlovi zdroj foto: archiv

Zábřežské muzeum se v letošním roce dočká rozšíření expozice věnované nejznámějšímu rodákovi města, polárnímu cestovateli, náčelníkovi Eskymáků a dobrodruhovi Janu Eskymo Welzlovi. Vzhledem k rozšíření o jeho povědomí prostřednictvím filmových dokumentů a knih Martina Strouhala či patnácti ročníků festivalu Welzlování už expozice přestávala být dostatečná.

Pro účely nové expozice budou provedeny stavební úpravy budovy muzea. Půdní prostor pak bude využit v plném rozsahu k účelu expozice. „Adaptací podkroví se výrazně zvýší prostory muzea zpřístupněné návštěvníkům, nová expozice představí Jana Eskymo Welzla v celé šíři jeho osobnosti – jako cestovatele, zlatokopa, eskymáckého náčelníka či vynálezce. Od interaktivní expozice, ve které bude zmíněna také problematika ochrany přírody polárních krajin či Welzlův literární odkaz, si slibujeme zvýšení povědomí o slavném rodákovi či zatraktivnění města pro turisty,“ odůvodnil investici města starosta Zábřeha František John.

Expozice Welzl - studie zdroj: muz

Vlastníkem budovy muzea je město Zábřeh. „Dnes je půdní prostor nevyužívaný a slouží jako provizorní sklad muzea. Tato část muzea není ani tepelně izolovaná a v současnosti nevyhovuje k účelům výstavnictví z požárního hlediska. Stavební úpravy zahrnují zateplení střechy, instalace podhledu a kroky vedoucí k optimalizaci požární bezpečnosti, včetně zřízení únikových cest a osazení nových požárních dveří v celém objektu muzea,“ uvedla tisková mluvčí zábřežské radnice Lucie Mahdalová.

Stavební úpravy jsou financované z vlastních zdrojů města a budou probíhat od října do prosince letošního roku. „Investice si z rozpočtu města vyžádá částku 2,5 miliony korun. V soutěži zvítězila nabídka společnosti Obchodní centrum SAN ze Šumperka,“ upřesnila mluvčí.

Na investici města Zábřeha naváže vytvoření nové expozice, která již bude probíhat v režii Vlastivědného muzea v Šumperku, jehož zřizovatelem je Olomoucký kraj, který poskytl šumperskému muzeu finanční prostředky ve výši pět milionů korun. „Autoři studie nové muzejní expozice jsou Martin Rusina, Martin Frei a Milada Vorzová z pražského studia Rusina Frei,“ upřesnila Lucie Mahdalová.

Autor: red., L. Mahdalová

Fotogalerie

Zábřežské muzeum čekají úpravy a rozšíření expozice o Welzlovi    zdroj foto: archiv

Další články z rubriky

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.