Sobota 16. ledna 2021 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Pád laviny s tragickým následkem v Jeseníkách

15.01.2021 - Pád laviny s tragickým následkem v Jeseníkách - V...

Počasí

16.01.2021 - Sobota

Teplota: -4 / -8 - Sníh

17.01.2021 - Neděle

Teplota: -5 / -16 - Sníh

Zábřežsko čeká odpadová revoluce

12. ledna 2021 - 11:51

Zpět na seznam článků

Poplatek za popelnice se nemění

Zábřežsko čeká odpadová revoluce

ilustrační snímek zdroj foto: archiv muz

Tisíce nových nádob na třídění odpadu získají obyvatelé Zábřeha a okolních obcí. Do takřka každého rodinného domu na území Mikroregionu Zábřežsko poputují nové 240 litrové popelnice na plast. To vše díky společnému projektu nazvaného Zábřežsko třídí.

Třídění odpadů tak bude pro zdejší obyvatele komfortnější. „Jde o revoluci v odpadovém hospodářství. Blíží se zákaz skládkování, což výrazně zvedne náklady na likvidaci odpadu. Město totiž každoročně doplácí stále víc na likvidaci odpadu. Jediným řešením je zvýšení efektivity třídění odpadu a snížení objemu netříděného komunálního odpadu. Naším cílem je usnadnit občanům třídění tak, aby na skládkách končilo co nejméně využitelného odpadu,“ uvedl smysl projektu František John, starosta Zábřeha a předseda svazku obcí.

Množství vytříděných plastů, papíru, skla a kovů občany na Zábřežsku mírně roste. Přesto je dle analýz ve směsném odpadu stále mnoho využitelných materiálů, které zbytečně končí na skládce. „Základem projektu je dovybavení nemovitostí novými popelnicemi na tříděné odpady ve městě Zábřeh a obcích mikroregionu. Kromě rodinných domů bude navrženo i rozšíření separace pro bytové domy a sídliště. Navázat by měla organizační změna, ve městě se uvažuje s dvoutýdenním a u obcí s třítýdenním intervalem svozu komunálního odpadu, v mezičase by probíhal svoz separovaných odpadů,“popsal záměr jednatel spol. EKO servis Zábřeh Milan Doubravský.

Mikroregionální projekt není prvním společným projektem obcí na Zábřežsku. V odpadovém hospodářství se jedná již o třetí navazující projekt. Mikroregionu Zábřežsko se podařilo získat z Operačního programu Životní prostředí dotaci ve výši 85 procent na veškeré potřebné nádoby a kontejnery pro 25 zapojených obcí ze Zábrežska. Celkově se jedná o akci za necelých 16 milionů korun.

Administrativa spojená s realizací záměru a výběrem dodavatele a dodání nádob potrvá cirka rok. „S obcemi z území MAS Horní Pomoraví jsme v posledních letech realizovali mnoho projektů za desítky milionů korun na dovybavení obcí kontejnery na bioodpad, nádobami na tříděný odpad či domovní kompostéry, a proto jsme rádi, že jsme se dohodli s Mikroregionem Zábřežsko na tvorbě a celkové administraci takto velkého a systémového projektu,“ uvedl administrátor projektu Karel Hošek.

Podmínky distribuce nádob občanům si stanoví každá obec individuálně. Obyvatelé Zábřežska by pořízené nádoby měli získat do užívání v druhé polovině letošního roku, pokud nenastanou žádné komplikace při výběru a pořízení nádob. Během první poloviny příštího roku dojde k dohodě a nastavení nových podmínek svozu odpadů, o kterých budou občané informováni v obecních zpravodajích. „Také v letošním roce zůstane poplatek za likvidaci odpadu na pět set korunách za osobu. Stanovuje to obecně závazná vyhláška o místním poplatku za provoz systému shromažďování, sběru, přepravy, třídění, využívání a odstraňování komunálních odpadů, kterou v prosinci schválili zastupitelé. V poplatku je zahrnutý pravidelný svoz popelnic a kontejnerů, velkoobjemový svoz, provoz sběrných dvorů, svoz bioodpadu, vánočních stromků či separovaných odpadů,“ uvedla tisková mluvčí zábřežské radnice Lucie Mahdalová.

Z městského rozpočtu je tak opět sanována část nákladů na likvidaci odpadů, při pokrytí skutečných nákladů (v roce 2019 činily 10,39 milionu korun), by bylo město podle platné kalkulace oprávněno vybírat poplatek v celkové výši až 681 korun na poplatníka.

Město ale bude muset vyhlášku v průběhu roku projednat znovu, začátkem prosince totiž poslanecká sněmovna schválila zákon, který mimo jiné novelizuje i zákon o místních poplatcích. Novela, která nabyla účinnosti od 1. ledna, mj. zavádí jiný způsob stanovení poplatku a jeho výše, než tomu bylo doposud.

Autor: red., L. Mahdalová, zdroj foto: muz

Fotogalerie

ilustrační snímek               zdroj foto: archiv muz

Další články z rubriky

Pád laviny s tragickým následkem v Jeseníkách

Pád laviny s tragickým následkem v Jeseníkách

V místě s pohybovali tři skialpinisté

Hejtmanství posílí dopravu do Jeseníků

Hejtmanství posílí dopravu do Jeseníků

Důvodem je zvýšený zájem cestujících o přepravu do hor.

Exkluzivní Fotogalerie

Jeseníky

Jeseníky

Fotek: 28
Přidáno: 06.01.2021

Přestupní terminál Šumperk

Přestupní terminál Šumperk

Fotek: 21
Přidáno: 16.11.2020

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.