Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Středa 24. července 2024 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Srazil cyklistu a od nehody ujel

24.07.2024 - Srazil cyklistu a od nehody ujel - Tragická dopravní...

Počasí

24.07.2024 - Středa

Teplota: 22 / 17 - Bouřky

25.07.2024 - Čtvrtek

Teplota: 23 / 13 - SkoroJasno

Zde je místo pro Vaši reklamu

Zábřežský dechový orchestr reprezentoval na festivalech Číně

23. srpna 2019 - 20:08

Zpět na seznam článků

Pekingu a Rizhau

Zábřežský dechový orchestr reprezentoval na festivalech Číně

Zábřežský dechový orchestr reprezentoval na festivalech Číně zdroj foto: ZDO

Mladí muzikanti z Dechového orchestru Zábřeh se ve dnech 7.-19. srpna vypravili na druhou stranu zeměkoule, a to hned na dva mezinárodní festivaly dechových hudeb v Číně – v Pekingu a Rizhau. Orchestr reprezentoval jako jediné těleso z České republiky. Prestižní pozvání od organizátorů dostal po úspěšném vystupování v Šanghaji v roce 2015.

Na prvním z festivalů (Mezinárodní festival dechových hudeb v Rizhau) organizátorům počasí nepřálo. Pobřeží Číny zasáhl supertajfun Lekima, který oblast v okolí Rizhaa sice jen „lízl“ a nezpůsobil tak žádné zásadnější škody. To však nezměnilo nic na tom, že museli upravit program festivalu a zahajovací ceremonie posunout o den dříve. „Po náročném dvoudenním cestování nás tak místo vytouženého odpočinku čekal nácvik společných skladeb a už večer jsme s ostatními domácími a zahraničními tělesy zahajovali festival v tenisové hale v Rizhau,“ uvádí kapelník Lubomír Vepřek.

Zábřežský dechový orchestr reprezentoval na festivalech Číně zdroj foto: ZDO

Následující dva dny pak museli kvůli tajfunu všichni zahraniční hosté zůstat zavření na hotelu. Poslední dva dny v Rizhau se už ale notovalo a orchestr své české písně zanotoval na pobřeží Žlutého moře, v místní škole nebo například v historické části města.

Na druhou polovinu festivalového turné se padesátičlenný orchestr přesouval nočním vlakem zpět do Pekingu, vzdáleného téměř 800 km. Zde odstartoval Mezinárodní festival dechových hudeb v Pekingu.

Zábřežský dechový orchestr reprezentoval na festivalech Číně zdroj foto: ZDO

V rámci obou festivalů zábřežští muzikanti zahráli v tenisových halách, ve škole, na pobřeží Žlutého moře a pobřežní promenádě v Rizhau, pod Velkou čínskou zdí, na EXPU Zahrad v Pekingu, v koncertní hale třetího největšího města Číny Tianjinu nebo třeba před Chrámem nebes v Pekingu. „Připadali jsme si jako celebrity. Číňani se s námi chtěli neustále fotit a sahat na nás. Byli jsme pro ně exotičtí,“ vzpomíná flétnistka Tereza Balcárková. „Hráli jsme hlavně české skladby,“ dodává. Zpívané zahraniční písně měly úspěch zejména díky zpěvačce Ivě Svobodové, které se povedlo rozpohybovat čínské diváky natolik, že je měli organizátoři potřebu umravňovat.

Zábřežský dechový orchestr reprezentoval na festivalech Číně zdroj foto: ZDO

Kromě koncertování muzikanti navštívili Velkou čínskou zeď, muzeum jadeitu, muzeum na výrobu perel, Zakázané město v Pekingu nebo pekingský Chrám nebes. Pár odvážlivců se vykoupali ve Žlutém moři.

Na festivalech vystoupila více než dvacítka hudebních těles z celého světa. Zábřežáci tak měli možnost navázat nová přátelství se zahraničními kolegy. A vyplatilo se. Do budoucna plánují spolupráci se soubory z Rakouska, Slovinska a Malajsie. V jednání je například i účast těchto souborů na festivalu Hudba bez Hranic, který orchestr organizuje v Dolních Studénkách.

Ze zákulisí zábřežského orchestru: „Nejvíc jsem si užil výpravu na Velkou čínskou zeď a bobování s naší bandou v modrých tričkách zpátky dolů,“ vzpomíná trumpeťák Pavel Zubík. „Mě se moc líbil galakoncert v divadle v Tianjinu. Super byl také zahajovací ceremoniál festivalu v Rizhau. O to víc, když jsme se potom zhruba o dvě hodiny později zcela náhodou v televizi proklikali na program, kde vysílali záznam z našeho vystoupení. Hotové celebrity!“ směje se zpěvačka Iva Svobodová, která čínské i zahraniční orchestry ohromila svým hlasem.

Po dobrodružné jízdě vlakem bylo největší výzvou zvyknout si na čínskou kuchyni. Vedle rýže a slizkých polévek se na talířích objevovaly takové lahůdky, jako jsou kuřecí pařátky nebo třeba kačení hlavy a krky. Ochutnali však jen ti nejodvážnější. „Rejži už jsem po třech dnech taky nemoh ani vidět,“ šklebí se trumpeťák Petr Sojka.

Zábřežský dechový orchestr reprezentoval na festivalech Číně zdroj foto: ZDO

Tradicí orchestru je, při zpáteční cestě domů, celou akci řádně vyhodnotit. „Ke střevním potížím se přiznalo devětadvacet účastníků z padesáti, jinak jsme se všichni vrátili v pořádku. Cenu Pokárání zájezdu jsme udělili našemu tubistovi Standovi, jednomu z nejzkušenějších hráčů. Ten zapomněl svůj hudební nástroj už v Praze před odletem na chodníku u autobusu,“ uvádí kronikářka Kačka Kantorová, která hraje na hornu. „Naopak pochvalu dostala naše bicí sekce, která zvládla při jednom z koncertů, kdy Číňani nestihli včas na koncert dopravit bicí sestavu, zaimprovizovat a koncert odehrát na elektronických bicích přes aplikaci v tabletu.“ Jak pravil kapelník: „To tu ještě nebylo.“

Padesát členů výpravy se festivalového turné mohlo zúčastnit díky štědrých podporovatelů Dechového orchestru Zábřeh. „Tímto všem z nich moc děkujeme a těšíme se na další akce, kde je budeme moci reprezentovat,“ uzavírá Pavel Smoroj, člen organizačního týmu orchestru.

Autor: red., Petra Kucinová, zdroj foto: ZDO

Fotogalerie

Zábřežský dechový orchestr reprezentoval na festivalech Číně     zdroj foto: ZDO

Další články z rubriky

Exkluzivní Fotogalerie

Den s Horskou službou III.

Den s Horskou službou III.

Fotek: 72
Přidáno: 22.07.2024

Den s Horskou službou II.

Den s Horskou službou II.

Fotek: 68
Přidáno: 22.07.2024

Den s Horskou službou I.

Den s Horskou službou I.

Fotek: 91
Přidáno: 22.07.2024

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty   |    Nastavení souborů Cookies

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.