Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Pondělí 16. prosince 2019 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Draci Šumperk vs SHK Hodonín 5:6sn

15.12.2019 - Draci Šumperk vs SHK Hodonín 5:6sn - Reportáž ze zápasu

Počasí

16.12.2019 - Pondělí

Teplota: 8 / 3 - Zataženo

17.12.2019 - Úterý

Teplota: 10 / 6 - Zataženo

Zde je místo pro Vaši reklamu

Začátek žní s sebou nese i první polní požáry

15. července 2018 - 02:17

Zpět na seznam článků

V kraji shořel kombajn a oheň se rozšířil i na pole

Začátek žní s sebou nese i první polní požáry

Letos, téměř o měsíc dříve oproti jiným rokům, začaly koncem června žňové práce například ve středních Čechách nebo na jižní Moravě. V souvislosti s tím, jak se na polích intenzivně pracuje, tak roste počet požárů polních porostů, strnišť i zemědělské techniky. MV-GŘ HZS ČR připomíná metodickou pomůcku pro obce i samotné zemědělce, jak se chovat bezpečně a počet těchto mimořádných událostí snížit.

Příklady mimořádných událostí letošního roku

V sobotu 30. června večer řešili hasiči HZS Středočeského kraje první požár kombajnu v této sezóně na Kolínsku. Přestože první jednotka byla na místě do deseti minut od ohlášení požáru, kombajn už byl zasažen v plném rozsahu a plameny se začínaly pomalu rozšiřovat i na posekané pole. Hasiči provedli prvotní zásah, a tím zabránili rozšíření požáru na neposekanou část s řepkou.

Olomoucký kraj - požár Bochoř zdroj foto: HZS OLK

V Jihomoravském kraji v neděli 1. července hasiči řešili požár remízku a pole s obilím u obce Miroslav. O dva dny později to byl požár seníku s balíky slámy u obce Velké Němčice.

V úterý 3. července se požár odpadu v nepoužívané silážní jámě u obce Netřeba na Mělnicku rozšířil i na přilehlé pole se vzrostlou kukuřicí. Vzhledem k nárazovému větru se požár velmi rychle šířil na okolní obce. „Velitel zásahu vyhlásil třetí poplachový stupeň. Prověřována byla dostupnost letecké techniky na hašení. Omezit rozvoj požáru pomohl místní zemědělec s těžkou technikou. Plocha požáru byla odhadnuta na šedesát hektarů a předběžná výše škody byla majitelem pole stanovena na 1,3 milionu korun,“ uvedla mluvčí GŘ HZS Nicole Zaoralová.

Na objasnění příčiny vzniku požáru spolupracuje vyšetřovatel HZS ČR s kriminalisty.

Častou příčinou těchto požárů je technická závada zemědělské techniky (traktory, kombajny, automobily) nebo lidská nedbalost (např. se vznítí sláma od rozžhaveného výfuku automobilu). Hasiči se setkávají i s požáry, které způsobí kámen nebo jiný cizí předmět, jenž se dostane do techniky. Vzniklé jiskry zapálí zralou úrodu. Také obilný prach dokáže vytvořit se vzduchem velmi výbušnou a snadno zapalitelnou směs.

V sobotu 14. července byl krátce po třinácté hodině oznámen na operační středisko HZS Olomouckého kraje požár kombajnu na poli u obce Bochoř. „Na místo vyjeli profesionální hasiči z Přerova a dobrovolní hasiči z Přerova, Troubek a Horní Moštěnice. Hasiči po příjezdu zjistili, že požárem je kombajn zcela zachvácen, plameny se částečně rozšířily i na pole, na kterém hořící kombajn stál. Hasiči požár dostali pod kontrolu za 15 minut po ohlášení, likvidaci velitel zásahu zatím nehlásil“ uvedla mluvčí Vlamimíra Hacsiková.

Olomoucký kraj - požár Bochoř zdroj foto: HZS OLK

Řidič kombajnu stihl včas stroj zastavit a vystoupit, při požáru se nezranil. „Výše škody byla předběžně vyčíslena na devadesát tisíc korun. „Příčinou vzniku požáru byla technická závada,“ informovala krajská mluvčí HZS.

Olomoucký kraj - požár Bochoř zdroj foto: HZS OLK

Zemědělci by proto měli svou techniku ještě před žněmi zkontrolovat, včetně elektroinstalace a palivové soustavy, promazat třecí plochy, kde by třením mohlo dojít k nadměrnému zahřívání součástí a k požáru. Stroje by měly být opatřeny lapači jisker a funkčními přenosnými hasicími přístroji.

Také lidé by měli být při pobytu ve volné přírodě maximálně opatrní. Nejčastější příčinou požárů je totiž lidská nedbalost. Mezi typicky letní zásahy hasičů patří požáry travních a lesních porostů od táborových ohníčků nebo nedopalků cigaret.

Autor: red., N. Zaoralová, V. Hacsiková, zdroj foto: HZS OLK

Fotogalerie

Další články z rubriky

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.