Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Úterý 14. července 2020 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Krajská anketa cestovního ruchu

14.07.2020 - Krajská anketa cestovního ruchu - O ceny usilují lázně...

Počasí

14.07.2020 - Úterý

Teplota: 22 / 8 - PoloJasno

15.07.2020 - Středa

Teplota: 22 / 11 - Přeháňky-Déšť

Zde je místo pro Vaši reklamu

Začátkem června se můžete těšit na Klášterní hudební slavnosti

26. května 2019 - 13:00

Zpět na seznam článků

Letos je zahájí Beethovenova 9. symfonie „S Ódou na radost“

Začátkem června se můžete těšit na Klášterní hudební slavnosti

Patronkou festivalu se stala opět jedna z nejlepších světových harfistek Jana Boušková zdroj foto: DK

Stalo se již tradicí, že červen a červenec je v Olomouckém a části Moravskoslezského a Pardubického kraje obdobím festivalu Klášterní hudební slavnosti. Již 13. ročník festivalu se letos koná od 7. června, končí 26. července, zavítá do čtrnácti měst a obcí, zorganizuje osmnáct koncertů, na kterých vystoupí více než tři sta padesát účinkujících, a nabídne mimořádně zajímavý program a umělce evropských kvalit.

Patronkou festivalu se stala opět jedna z nejlepších světových harfistek Jana Boušková a záštitu nad festivalem převzal hejtman Olomouckého kraje pan Ladislav Okleštěk.

Zahajovací koncert pořadatelé věnovali 30. výročí „Sametové revoluce“ a také 230. výročí Velké francouzské revoluce. V pátek 7. června zazní ve velkém sále DK Šumperk Symfonie č. 9 d moll „S Ódou na radost“ L. van Beethovena.

Ludwig van Beethoven zdroj: DK

Skladba, ve které autor akcentuje přátelství a mír, zazní v provedení Filharmonie Bohuslava Martinů Zlín a Českého filharmonického sboru Brno pod taktovkou Leoše Svárovského. V sólových partech se představí Tereza Mátlová (soprán), Jana Hrochová (mezzosoprán), Tomáš Černý (tenor) a Martin Gurbal´(bas).

Klášterní hudební slavnosti zdroj: DK

Koncert ve čtvrtek 20. června nabídne koncert v klášterním kostele v Šumperku. Patronka festivalu Jana Boušková připravila pro své příznivce netradiční komorní koncert spolu s klavíristou Lukášem Klánským.

V pondělí 26. července proběhne koncert na tradičním festivalovém místě, v Koncertní síni sv. Ducha v Krnově. Pozvání vystoupit přijali houslista Miroslav Vilímec a klavírista Vladimír Vilímec. Ve čtvrtek 27. června zavítá festival na zámek do Velkých Losin. Na koncertě s názvem „Koncert na arkádách“ vystoupí pěvecký sbor Motýli Šumperk a těšit se můžeme na mimořádný hudební zážitek v krásném prostředí.

Na koncertě v úterý 2. července v kulturním domě v Loučné nad Desnou vystoupí flétnista Jiří Stivín a cembalista Václav Uhlíř. Oba protagonisté představí posluchačům hudbu období baroka, ale i skladby ze současnosti.

Festival dále pokračuje koncertem dechové sekce Moravské filharmonie Olomouc v Hudební hale Horských lázní Karlova Studánka ve čtvrtek 4. července. V programu koncertu skladby A. Dvořáka, R. Strausse a dalších autorů. Na zámek v Konici zamíří letos festival již podruhé a v pátek 5. července zde vystoupí vokální kvinteto Ensemble Frizzante s programem Poezie ve vokální hudbě. 

Na sobotu 6. července je připraven jedinečný koncert specialistky na hudbu období renesance a baroka, mezzosopranistky Lucie Rozsnyó. Na zámku v Bludově vystoupí spolu s loutnistou Václavem Študentem v pořadu nazvaném Doteky lásky. Klášterní kostel na Hedeči v Králíkách bude dějištěm koncertu v neděli 7. července. Vystoupí zde soubor Schulhoff Ensemble s programem Bach a ti druzí.

Další koncert nás pozve do Tančírny v Račím údolí. Ve středu 10. července zde vystoupí fenomenální smyčcové kvarteto Epoque Quartet. Soubor letos slaví 20 let své existence a do Tančírny přiveze velice netradiční program. 11. července se festival stěhuje do Rapotína. Na koncertě v Kulturním centru vystoupí ojedinělý soubor Prague Cello Quartet. V České republice zcela unikátní soubor čtyř mladých violoncellistů nabízí originální podání filmových melodií, jazzových písní a pop-rockových hitů.

Koncert v dřevěném kostelíku sv. Archanděla Michaela v Maršíkově v pátek 12. července nám nabídne vystoupení kytarového dua Siempre Nuevo. Těšit se můžeme nejen na skladby klasických autorů období baroka či renesance, ale také na hudbu soudobou.

Nedělní koncert 14. července v klášterním kostele v Šumperku rozezní místní varhany. Jako sólista se představí slovenský varhaník Juraj Křemen, který představí skladby předních světových varhaníků hudební historie (Froberger, Bach, Buxtehude, Pachelbel, Mendelssohn-Bartholdy, Klička). Ruční papírna ve Velkých Losinách bude hostit koncert s názvem Doteky strun a kouzla měchů. V pondělí 15. července vystoupí akordeonistka Jitka Baštová a loutnista Jindřich Macek.

Následující tři koncerty uvedou divácky velice atraktivní Španělský večer s Carmen. V projektu se představí mezzosopranistka Edita Adlerová a soubor La Magia del Flamenco. Z názvu je patrné, že se vypravíme do Španělska, a také nahlédneme do opery G. Bizeta. Vystoupení budou probíhat v úterý 16. července v Kongresovém sále PLL v Jeseníku, ve středu 17. července v Hudební hale HL Karlova Studánka a ve čtvrtek 18. července na nádvoří bývalého augustiniánského kláštera ve Šternberku.

Závěrečný koncert v pátek 26. července v klášterním kostele v Šumperku nám zprostředkuje Mši D dur „Lužanskou“ Antonína Dvořáka. O netradiční interpretaci se postará soubor Ensemble Inégal.  

Vstupenky na koncerty bude možné zakoupit v obvyklých předprodejích.

Autor: red., M. Horáková - dk,

Fotogalerie

Patronkou festivalu se stala opět jedna z nejlepších světových harfistek Jana Boušková     zdroj foto: DK

Další články z rubriky

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.