Záchranářský vrtulník musel přistát v řepném poli
15. září 2016 - 06:46
Náročný zásah hasičů a záchranářů
ilustrační snímek zdroj foto: ZZS Olk.
Široká veřejnost zná spolupráci zdravotníků s hasiči spíše z reportáží u dopravních nehod. Situací vyžadující vyproštění zaklíněných osob, spolupráci s transportem k leteckému či pozemnímu převozu sanitním vozidlem, příkladně i pomoci s resuscitací osob při selhání základních životních funkcí.
Vzájemná spolupráce hasičů a posádek Zdravotnické záchranné služby Olomouckého kraje se v praxi setkává takřka každodenně. „Zdravotníkům hasiči například vypomáhají při některých fyzicky náročných transportech pacientů z bytů ve vyšších patrech, z výběru událostí také například při intoxikaci osob spojených s únikem nebezpečných látek. Vzájemná spolupráce a souhra je rozhodně důležitým faktorem pro zajištění co nekvalitnější pomoci lidem v nouzi,“ objasňuje mluvčí krajských záchranářů Zdeněk Hošák.
Krajské operační středisko HZS v úterý 13. září krátce po osmnácté hodině přijalo žádost o pomoc při záchraně muže, který v Senici na Hané spadl ze žebříku.
Na místo vyjeli profesionální hasiči z Litovle a dobrovolní hasiči ze Senice na Hané, kteří po příjezdu zjistili, že muž spadl ze žebříku na betonovou podlahu. „Vzhledem k tomu, že v domě probíhala kompletní rekonstrukce a přístupové schodiště bylo zbouráno, řešili hasiči, jak se k muži dostat. V obci sehnali lešení, které postavili asi metr od zdi domu. Pomocí žebříků se dostali ke zraněnému, zafixovali ho do vakuových nosítek a lany spustili z prvního patra na zem prostorem mezi lešením a stěnou domu,“ přiblížila náročný zásah mluvčí krajských hasičů Vladimíra Hacsiková.
Posádka letecké záchranné služby během úterního zásahu spolupracovala s jednotkami hasičů při vyproštění a poté transportu zraněného pětapadesátiletého muže. „Pacient upadnul ze žebříku na betonový terén. Po komplexní prohlídce, ošetření a celkové imobilizaci fixačními pomůckami pacienta s otřesem mozku a podezřením na vážná poranění v oblasti páteře, přepravila posádka leteckých záchranářů na oddělení urgentního příjmu FN Olomouc,“ informoval mluvčí.
Záchrana muže probíhala v obtížných podmínkách, stejně tak jako následný transport k vrtulníku leteckých záchranářů. „Ten stál ve vzdálenosti asi 150 m od místa události v řepném poli,“ dodala Hacsiková.
O několik hodin později spolupracovala jiná posádka rychlé lékařské pomoci při alergické reakci muže po pobodání nebezpečným hmyzem. „Hasiči v tomto případě zajistili z bezpečnostních důvodů vosí hnízdo v Bukovanech u Olomouce,“ doplnil Zdeněk Hošák.
Autor: red., Z. Hošák, V. Hacsiková
Fotogalerie
Další články z rubriky
Podmínky užití |
Prohlášení o přístupnosti |
Reklama |
Kontakty |
Nastavení souborů Cookies
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.