Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Čtvrtek 21. listopadu 2024 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Auto v Řepové skončilo na střeše

21.11.2024 - Auto v Řepové skončilo na střeše - Řidič podcenil...

Počasí

21.11.2024 - Čtvrtek

Teplota: 2 / 0 - prehanky-Sníh

22.11.2024 - Pátek

Teplota: 1 / -1 - Sníh

Zde je místo pro Vaši reklamu

Začíná nová etapa boje s kůrovcem

03. dubna 2019 - 09:39

Zpět na seznam článků

V republice vzniknou dvě zóny, veškeré síly se zaměří na vyhledávání a likvidaci aktivního kůrovce

Začíná nová etapa boje s kůrovcem

ilustrační snímek zdroj: LČR

Možnost odložení těžby souší, tedy stromů, ze kterých již kůrovec vylétl, až do konce roku 2022 nebo prodloužení lhůty pro zalesnění ve vybraných oblastech na pět let. Tato a další opatření vydává Ministerstvo zemědělství (MZe) v rámci boje proti kůrovci.

Umožnila to novela lesního zákona, která v úterý 2. dubna nabyla účinnosti, a díky které bude možné soustředit veškeré síly na vyhledávání a likvidaci aktivního kůrovce. „Všechna opatření, která přijímáme, reagují na nedostatek pracovních kapacit a očekávané problémy se zalesňováním kalamitních holin. Nově bude možné odložit těžbu souší, tedy zjednodušeně stromů, ze kterých už kůrovec vylétl, do konce roku 2022. Veškeré pracovní síly chceme soustředit na vyhledávání a těžbu kůrovcových stromů. V červené zóně se také prodlouží lhůta pro zalesnění na pět let,“ řekl ministr zemědělství Miroslav Toman.

Část opatření platí v celé republice, některá jsou cílena do konkrétních, nejhůře postižených oblastí určených na základě tzv. rajonizace.přehled zdroj: MZe

Na celém území ČR nově platí možnost odložit těžbu souší včetně sterilních kůrovcových stromů do 31. prosince 2022. Zůstává ale zachována povinnost vlastníka lesa aktivně vyhledávat kůrovcové stromy, těžit je a asanovat.

Na nejhůře postiženém území, tedy v červené zóně, mají nově vlastníci možnost zcela ustoupit od používání obranných opatření (lapače, lapáky). I zde jim však nadále zůstává povinnost aktivně vyhledávat napadené stromy a včas je těžit a účinně asanovat. Lhůta pro zalesnění se prodlužuje na pět let (nyní dva roky) a doba pro zajištění porostu na deset let (nyní sedm let) od vzniku holiny. Cílem je řešení případného nedostatku sazenic a pracovních sil pro zalesnění.

V případě kalamitních holin nad dva hektary (v červené zóně) bude možnost ponechat nezalesněné pruhy uvnitř porostů v šířce až pět metrů v rozestupech minimálně dvacet metrů. Na rozhraní lesa a nelesní půdy pak pruhy v šířce až pět metrů pro vytvoření porostního pláště.

Toto opatření povede například k úspoře sazenic a současně vytvoří střelecké průseky k udržování stavů spárkaté zvěře a k zamezení škodám zvěří na obnovovaných porostech. „Oceňujeme, že stát prostřednictvím Ministerstva zemědělství velmi rychle umožnil využít v mimořádné situaci zcela mimořádných prostředků, které všem vlastníkům lesů pomohou zvládnout kůrovcovou kalamitu,“ uvedl generální ředitel Lesů ČR Josef Vojáček.  

Všechna opatření budou účinná okamžikem jejich uveřejnění na úřední desce Ministerstva zemědělství. Opatření obecné povahy bude rovněž uveřejněno na úředních deskách obcí s rozšířenou působností.

S ohledem na rozsah kalamity a množství techniky, která se v lesích pohybuje, upozorňuje MZe veřejnost na zvýšené riziko, které jí při pohybu v lesích hrozí. Ať již v souvislosti s těžbou a dopravou kalamitního dřeva, tak zejména v souvislosti s pohybem v uschlých porostech, kde hrozí nebezpečí pádu větví i celých stromů. I v případě, že není v konkrétním území vstup do lesů přímo zakázán, měli by být návštěvníci lesů velmi opatrní.

MZe prostřednictvím státního podniku Lesy ČR také v minulých dnech obeslalo všechny vlastníky lesů s informací o jejich základních povinnostech, včetně tzv. Kůrovcového desatera, které představuje stručný a praktický souhrn zásad ochrany lesa.

ilustrační snímek zdroj: LČR

Ministerstvo rovněž připravuje podporu pro řešení zhoršené ekonomické situace nestátních vlastníků lesů v důsledku propadu cen jehličnatého dříví. V letošním roce by podpora mohla dosáhnout výše tří miliard korun.

Pro vlastníky lesů zřídilo MZe centrální webovou adresu, na které najdou kompletní informace o všech podporách, které mohou v rámci podpory hospodaření v lesích získat. Jsou na ní i veškeré informace související s podporou dle příslušného nařízení vlády, včetně příručky pro žadatele, metodiky, modulu pro žadatele apod.

Autor: red., Vojtěch Bílý

Fotogalerie

ilustrační snímek                              zdroj: LČR

Další články z rubriky

Exkluzivní Fotogalerie

Dušičky v Šumperku

Dušičky v Šumperku

Fotek: 94
Přidáno: 03.11.2024

Tradiční podzimní akce šumperské VŠ II.

Tradiční podzimní akce šumperské VŠ II.

Fotek: 69
Přidáno: 26.10.2024

Tradiční podzimní akce šumperské VŠ I.

Tradiční podzimní akce šumperské VŠ I.

Fotek: 70
Přidáno: 26.10.2024

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty   |    Nastavení souborů Cookies

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.