Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Pátek 19. dubna 2024 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Držitelé krajských cen v oblasti kultury

19.04.2024 - Držitelé krajských cen v oblasti kultury - Opera,...

Počasí

19.04.2024 - Pátek

Teplota: 8 / 1 - Přeháňky-Déšť

20.04.2024 - Sobota

Teplota: 9 / 3 - Přeháňky-Déšť

Zde je místo pro Vaši reklamu

Začíná topná sezóna – máte vyčištěný komín?

01. října 2018 - 08:14

Zpět na seznam článků

Nejvíc požárů vznikne přímo v komíně, kde se vznítí nevyčištěné saze

Začíná topná sezóna – máte vyčištěný komín?

ilustrační snímek zdroj: archiv

Přestože topná sezóna začíná oficiálně až 1. října, chladné počasí posledních dnů vede řadu domácností k tomu, že už si aspoň na noc začínají přitápět. Jak ale vypadají naše kotle a komíny po létě? Určitě by je měl před zprovozněním prohlédnout odborník, abychom si byli jisti, že topení v nadcházející topné sezóně bude bezpečné.

Během loňské topné sezóny došlo téměř k tisícovce požárů způsobených komíny. Přímá škoda dosáhla částky čtyřiašedesát milionů korun.  Při těchto požárech došlo k usmrcení dvě osob a čtyřicet šest osob se zranilo. Zdaleka se nejedná o ojedinělé případy. Předloni došlo k více než tisícovce požárů od komínů, celková výše škod se vyšplhala na více než sedmdesát milionů korun. Došlo k usmrcení jedné osoby a čtyřicet dvě osoby se zranily. Jasně vyplývá, že nevyčištěný komín může za převážnou většinu požárů komínových těles, a tuto skutečnost by lidé rozhodně neměli podceňovat. Zvláště když uvážíme, že dvě třetiny úmrtí při požárech jsou právě při požárech v domácnostech.

Základními lhůtami pro čištění spotřebiče paliv do 50 kW při celoročním provozu: je tři krát ročně u spotřebiče na pevná paliva, dva krát ročně na kapalná paliva a jeden krát ročně na plynná paliva.  Nové znění zákona o požární ochraně je benevolentní v tom, že umožňuje občanům, pokud jsou toho schopni, si čištění provést i sami. Jednou do roka ale musí být provedena kontrola spalinové cesty oprávněným kominíkem.

Co dělat, když začne v komíně hořet? „Urychleně odstraňte veškerý hořlavý materiál z blízkosti komínového tělesa. Zavolejte na linku 150 nebo 112. Požár v komíně nikdy nehaste vodou, mohlo by dojít k jeho popraskání nebo i výbuchu. Do příjezdu hasičů je možné krotit plameny vhazováním písku vymetacími dvířky nebo ze střechy do komína,“ uvedla tisková mluvčí GŘ HZS ČR Nicole Zaoralová.

kpt. Mgr. Nicole Zaoralová - GŘ HZS ČR

Ověřte si, že si domů zvete odborníka – pomůže vám aplikace na webových stránkách hasičů. O problémech takzvaných „falešných kominíků“ se již hovoří řadu let. K tomu, aby lidé „nenaletěli“ někomu, kdo k revizi spalinových cest vůbec nemá oprávnění, by měla přispět nová aplikace pro ověřování revizních techniků spalinových cest, kterou na svých stránkách spustilo MV – generální ředitelství.

Autor: red., Nicole Zaoralová - generální ředitelství HZS ČR

Fotogalerie

ilustrační snímek                      zdroj: archiv

Další články z rubriky

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty   |    Nastavení souborů Cookies

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.