Zahraniční dovolená může dočasně znemožnit darování krve
02. července 2025 - 10:05
Jak správně načasovat odběr

darování krve zdroj foto: AGEL
S příchodem letních prázdnin obvykle klesá počet dárců krve. Mnoho lidí cestuje do zahraničí a po návratu z určitých destinací je nutné dodržet karanténní interval, během něhož nelze krev darovat.
Hematologicko-transfuzní oddělení jesenické nemocnice proto doporučuje dárcům, aby si termín odběru naplánovali s předstihem, ideálně před odjezdem na dovolenou. „Každý rok v létě evidujeme výrazný úbytek dárců krve. Lidé více cestují, sportují a častější jsou i sezónní zdravotní komplikace. Letos jsme se zapojili do projektu 'I tobě koluje v žilách naše krev', který pořádá Policie České republiky spolu s IZS, cílem tohoto projektu navýšení dárců během letních měsíců,“ uvádí Petra Pospíšilová, vedoucí laborantka oddělení klinické biochemie, hematologie a transfuzní služby jesenické nemocnice.
Důvodů, proč nelze darovat krev bezprostředně po návratu z dovolené, je více – a nejde přitom jen o exotické destinace. I některé evropské regiony jsou na seznamu tzv. rizikových oblastí kvůli výskytu přenositelných infekčních onemocnění, která by mohla ohrozit příjemce transfúze. Po návratu z částí Itálie, jako je Emilia-Romagna, Piemont nebo Lombardie, je nutná alespoň 28denní pauza kvůli riziku nákazy západonilským virem – infekcí přenášenou komáry, která se v těchto oblastech objevuje hlavně v letních měsících. Podobné riziko platí i pro některé oblasti Řecka, Španělska či Francie.
„V případě cest mimo Evropu, například do Egypta, Turecka, Thajska nebo USA, je doporučený odstup od darování až tři měsíce. A kdo se vydá do oblastí Jižní Ameriky nebo subsaharské Afriky, měl by počítat s možnou odmlkou až půl roku – důvodem je výskyt malárie, horečky dengue, žluté zimnice a dalších tropických onemocnění,“ vysvětluje Petra Pospíšilová s tím, že darování krve může na čas znemožnit také přisátí klíštěte – v takovém případě je nutná čtyřtýdenní přestávka. I když se často jedná o banální situaci, z pohledu transfuzní bezpečnosti je důležité předcházet i možnému riziku přenosu infekcí, jako je klíšťová encefalitida nebo lymská borelióza.
„Dárcům doporučujeme, aby si před cestou zjistili aktuální pravidla a případně darovali krev ještě před dovolenou,“ doplňuje Petra Pospíšilová. Nejvíce žádané zůstávají krevní skupiny 0− a A−, přičemž skupina 0− je univerzální a klíčová při akutních situacích. „Ale i běžnější skupiny, jako A+ nebo 0+, jsou nezbytné po celý rok. V létě, kdy počet odběrů kolísá, je každý dárce důležitý,“ dodává Pospíšilová.
Hematologicko-transfuzní oddělení jesenické nemocnice i během léta funguje beze změn.
Autor: red., R. Miloševská, zdroj foto: AGEL
Fotogalerie
Další články z rubriky
Podmínky užití |
Prohlášení o přístupnosti |
Reklama |
Kontakty |
Nastavení souborů Cookies
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.