Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Čtvrtek 06. května 2021 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Kostel svatého Mořice

05.05.2021 - Kostel svatého Mořice - Studenti přírodovědecké...

Počasí

06.05.2021 - Čtvrtek

Teplota: 12 / 4 - Přeháňky-Déšť

07.05.2021 - Pátek

Teplota: 11 / 5 - Přeháňky-Déšť

Zde je místo pro Vaši reklamu

Zajímavé vlastivědné čtení z historie regionu

21. listopadu 2020 - 14:07

Zpět na seznam článků

106. svazek sborníku Severní Morava

Zajímavé vlastivědné čtení z historie regionu

106. svazek sborníku Severní Morava zdroj foto:VMŠ

Tak jako každý rok je i letos Severní Morava plná zajímavého vlastivědného čtení. Nač se čtenáři mohou těšit tentokrát? Úvodní článek z pera Zdeňka Doubravského seznámí s méně známou kapitolou dějin Bludova, v níž hlavní roli hraje vladyka Petr Horecký z Horky.

Kristina Lipenská připravila studii o šumperských stavbách vídeňského architekta Georga Bergera, doplněnou řadou atraktivních fotografií. Příspěvek Márie Kudelové se bude věnovat dosud opomíjené šumperské továrně na výrobu kachlových kamen Rollepaz. Že politika zasahovala i do takových věcí, jako bylo otevření hospody, ukáže článek Tomáše Skoumala.

Michaela Kollerová pro změnu přiblíží to, jak probíhala prezidentská návštěva Moravy a Slezska v roce 1937. Loni Petr Možný připomněl osudy interbrigadisty a pozdějšího vedoucího kina Oko Aloise Kapla, letos si přichystal článek o jiném šumperském účastníkovi občanské války ve Španělsku a shodou okolností také vedoucím kina, tentokrát ale Svět, Rudolfu Johnovi.

Zaujmout by čtenáře mohly i články z rubriky Poklady z našich depozitářů. Dvě zajímavé mince z nálezu v Hrabové, o kterém informoval loňský sborník, přiblíží slovenský numismatik Michal Kováčik. Kristina Lipenská zvolí jiný úhel pohledu na jeden ze symbolů sbírek Vlastivědného muzea v Šumperku – sousoší tří Grácií – a čtenáře ve svém příspěvku přenese ze Šumperka až na bulváry Paříže. V uměleckém prostředí se bude pohybovat také Lenka Müllerová, která představí výjimečný dar, jejž muzeum v tomto roce získalo – soubor děl Kurta Halleggera.

Závěrečná rubrika připomíná otevření tří nových expozic v Muzeu Zábřeh a v Památníku A. Kašpara, bohužel přináší i smutné zprávy o úmrtí pěti výjimečných osobností spjatých s muzeem.

Sborník lze objednat na e-mailové adrese ivana.knoppova@muzeum-sumperk.cz.

Autor: red., E. Šebestíková, zdroj foto:VMŠ

Fotogalerie

106. svazek sborníku Severní Morava    zdroj foto:VMŠ

Další články z rubriky

Exkluzivní Fotogalerie

Policie hodnotí první týden opatření

Policie hodnotí první týden opatření

Fotek: 43
Přidáno: 08.03.2021

Jeseníky

Jeseníky

Fotek: 28
Přidáno: 06.01.2021

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.