Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Čtvrtek 25. července 2024 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Dny lidové architektury

25.07.2024 - Dny lidové architektury - Hanácká obec Cholina oživila...

Počasí

25.07.2024 - Čtvrtek

Teplota: 23 / 14 - PoloJasno

26.07.2024 - Pátek

Teplota: 25 / 11 - Zataženo

Zde je místo pro Vaši reklamu

Zajímavé vlastivědné čtení z historie regionu

21. listopadu 2020 - 14:07

Zpět na seznam článků

106. svazek sborníku Severní Morava

Zajímavé vlastivědné čtení z historie regionu

106. svazek sborníku Severní Morava zdroj foto:VMŠ

Tak jako každý rok je i letos Severní Morava plná zajímavého vlastivědného čtení. Nač se čtenáři mohou těšit tentokrát? Úvodní článek z pera Zdeňka Doubravského seznámí s méně známou kapitolou dějin Bludova, v níž hlavní roli hraje vladyka Petr Horecký z Horky.

Kristina Lipenská připravila studii o šumperských stavbách vídeňského architekta Georga Bergera, doplněnou řadou atraktivních fotografií. Příspěvek Márie Kudelové se bude věnovat dosud opomíjené šumperské továrně na výrobu kachlových kamen Rollepaz. Že politika zasahovala i do takových věcí, jako bylo otevření hospody, ukáže článek Tomáše Skoumala.

Michaela Kollerová pro změnu přiblíží to, jak probíhala prezidentská návštěva Moravy a Slezska v roce 1937. Loni Petr Možný připomněl osudy interbrigadisty a pozdějšího vedoucího kina Oko Aloise Kapla, letos si přichystal článek o jiném šumperském účastníkovi občanské války ve Španělsku a shodou okolností také vedoucím kina, tentokrát ale Svět, Rudolfu Johnovi.

Zaujmout by čtenáře mohly i články z rubriky Poklady z našich depozitářů. Dvě zajímavé mince z nálezu v Hrabové, o kterém informoval loňský sborník, přiblíží slovenský numismatik Michal Kováčik. Kristina Lipenská zvolí jiný úhel pohledu na jeden ze symbolů sbírek Vlastivědného muzea v Šumperku – sousoší tří Grácií – a čtenáře ve svém příspěvku přenese ze Šumperka až na bulváry Paříže. V uměleckém prostředí se bude pohybovat také Lenka Müllerová, která představí výjimečný dar, jejž muzeum v tomto roce získalo – soubor děl Kurta Halleggera.

Závěrečná rubrika připomíná otevření tří nových expozic v Muzeu Zábřeh a v Památníku A. Kašpara, bohužel přináší i smutné zprávy o úmrtí pěti výjimečných osobností spjatých s muzeem.

Sborník lze objednat na e-mailové adrese ivana.knoppova@muzeum-sumperk.cz.

Autor: red., E. Šebestíková, zdroj foto:VMŠ

Fotogalerie

106. svazek sborníku Severní Morava    zdroj foto:VMŠ

Další články z rubriky

Exkluzivní Fotogalerie

Den s Horskou službou III.

Den s Horskou službou III.

Fotek: 72
Přidáno: 22.07.2024

Den s Horskou službou II.

Den s Horskou službou II.

Fotek: 68
Přidáno: 22.07.2024

Den s Horskou službou I.

Den s Horskou službou I.

Fotek: 91
Přidáno: 22.07.2024

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty   |    Nastavení souborů Cookies

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.