Sobota 28. listopadu 2020 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Policisté v kraji podpořili charitativní sbírku

28.11.2020 - Policisté v kraji podpořili charitativní sbírku -...

Počasí

28.11.2020 - Sobota

Teplota: 4 / 0 - Oblačno

29.11.2020 - Neděle

Teplota: 3 / -1 - Sníh

Zajímavé vlastivědné čtení z historie regionu

21. listopadu 2020 - 14:07

Zpět na seznam článků

106. svazek sborníku Severní Morava

Zajímavé vlastivědné čtení z historie regionu

106. svazek sborníku Severní Morava zdroj foto:VMŠ

Tak jako každý rok je i letos Severní Morava plná zajímavého vlastivědného čtení. Nač se čtenáři mohou těšit tentokrát? Úvodní článek z pera Zdeňka Doubravského seznámí s méně známou kapitolou dějin Bludova, v níž hlavní roli hraje vladyka Petr Horecký z Horky.

Kristina Lipenská připravila studii o šumperských stavbách vídeňského architekta Georga Bergera, doplněnou řadou atraktivních fotografií. Příspěvek Márie Kudelové se bude věnovat dosud opomíjené šumperské továrně na výrobu kachlových kamen Rollepaz. Že politika zasahovala i do takových věcí, jako bylo otevření hospody, ukáže článek Tomáše Skoumala.

Michaela Kollerová pro změnu přiblíží to, jak probíhala prezidentská návštěva Moravy a Slezska v roce 1937. Loni Petr Možný připomněl osudy interbrigadisty a pozdějšího vedoucího kina Oko Aloise Kapla, letos si přichystal článek o jiném šumperském účastníkovi občanské války ve Španělsku a shodou okolností také vedoucím kina, tentokrát ale Svět, Rudolfu Johnovi.

Zaujmout by čtenáře mohly i články z rubriky Poklady z našich depozitářů. Dvě zajímavé mince z nálezu v Hrabové, o kterém informoval loňský sborník, přiblíží slovenský numismatik Michal Kováčik. Kristina Lipenská zvolí jiný úhel pohledu na jeden ze symbolů sbírek Vlastivědného muzea v Šumperku – sousoší tří Grácií – a čtenáře ve svém příspěvku přenese ze Šumperka až na bulváry Paříže. V uměleckém prostředí se bude pohybovat také Lenka Müllerová, která představí výjimečný dar, jejž muzeum v tomto roce získalo – soubor děl Kurta Halleggera.

Závěrečná rubrika připomíná otevření tří nových expozic v Muzeu Zábřeh a v Památníku A. Kašpara, bohužel přináší i smutné zprávy o úmrtí pěti výjimečných osobností spjatých s muzeem.

Sborník lze objednat na e-mailové adrese ivana.knoppova@muzeum-sumperk.cz.

Autor: red., E. Šebestíková, zdroj foto:VMŠ

Fotogalerie

106. svazek sborníku Severní Morava    zdroj foto:VMŠ

Další články z rubriky

Sedm set let prestižního britského rytířského řádu

Sedm set let prestižního britského rytířského řádu

Vychází jedinečná publikace heraldika Jiřího Loudy s předmluvou prince Charlese

Exkluzivní Fotogalerie

Přestupní terminál Šumperk

Přestupní terminál Šumperk

Fotek: 21
Přidáno: 16.11.2020

ŠumpeRUN 2020 III

ŠumpeRUN 2020 III

Fotek: 64
Přidáno: 16.09.2020

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.