Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Středa 22. března 2023 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Jednotky hasičů zachránily studenty z 10. patra kolejí

21.03.2023 - Jednotky hasičů zachránily studenty z 10. patra kolejí -...

Počasí

22.03.2023 - Středa

Teplota: 14 / 4 - obcasny-Déšť

23.03.2023 - Čtvrtek

Teplota: 18 / 8 - Zataženo

Zde je místo pro Vaši reklamu

Základnu CO na Lužích navštívily stovky lidí

14. června 2015 - 16:14

Zpět na seznam článků

Hledají se dobrovolníci ochotní pomáhat při mimořádných událostech a krizových situacích

Základnu CO na Lužích navštívily stovky lidí

Základnu CO na Lužích navštívily stovky lidí foto:sumpersko.net

Stovky Šumperáků zamířily v sobotu 13. června na základnu Civilní ochrany na Lužích. Připraveno pro ně bylo odpoledne plné zábavy i ponaučení.

Kdo chtěl, mohl si zastřílet, vyzkoušet poskytnutí první pomoci, prohlédnout si techniku, která se nasazuje při mimořádných událostech, pohovořit se záchranáři, policisty i vojáky. Nechyběl ani požární útok mladých hasičů z Vikýřovic. „Přichystali jsme 17 stanovišť, na kterých se plnily nejrůznější úkoly. Kdo jimi úspěšně prošel, získal malou odměnu,“ přiblížil Jiří Skrbek, vedoucí bezpečnostní rady města Šumperka.

Jiří Skrbek vedoucí bezpečnostní rady města foto:sumpersko.net

Na přípravě velkolepé akce, představující práci CO, se podílela téměř stovka organizátorů, z nichž velkou část tvořili dobrovolníci. Ti by také ve svých řadách rádi přivítali novou krev.

základna CO na Lužích zdroj foto: sumpersko.net

Zájemci by se mohli uplatnit u městských hasičů nebo při poskytování první pomoci. Ruku k dílu lze přiložit při obsluze radiostanic, hasičských či terénních vozidel, elektrocentrál a vyprošťovacích strojů, dále při pořádání propagačních akcí, výcviku mládeže i dospělých. „Potřebovali bychom dobrovolníky, kteří by zajišťovali psychosociální pomoc a další humanitární činnost na vodě, na suchu, ve vodě i ve vzduchu. Výcvik není jen školení a dřina, ale také trochu lidské klima,“ láká Skrbek.

FOTOGALERIE: Předprázdninová akce na základě CO I.

zájemci si vyzkoušeli poskytnout první pomoc foto:sumpersko.net

Zájemci o dobrovolnickou práci by měli být zdraví a plnoletí. Nemusejí se obávat, že by jim výcvik narušil studium či kariéru, odehrává se totiž v mimopracovní době. Informovat se mohou každou první středu v měsíci mezi 16 a 17 hodinou na odboru bezpečnostní rady města v budově radnice.

Návštěvníci základny CO na Lužích viděli ukázky hašení požáru, prohlédli si vyprošťovací tank, který zasahoval při povodních v roce 1997, a další historickou armádní techniku.

základna CO na Lužích zdroj foto: sumpersko.net

Akce se nesla v duchu hesla: „Kdo je připraven, není překvapen.“ Kromě Civilní ochrany se představila také Armáda spásy,

stan Armády spásy foto:sumpersko.net

společnost Pontis, Český červený kříž, Československá obec legionářská, Charita, Český svaz ochránců přírody, Klub Čtyřlístek, VZP, dobrovolní hasiči, vojáci i městská policie.

MP Šumperk na základně CO na Lužích foto:sumpersko.net

Ukázku vyprošťování techniky po dopravní nehodě si připravil Miroslav Vařeka, který při haváriích pomáhá hasičům. „Zasahovali jsem při povodních i na horách. Odstraňujeme vybourané vozy ze silnic, taháme je z příkopů i z vodních nádrží,“ přiblížil spektrum činností.

Miroslav Vařeka foto: sumpersko.net

O zkušenostech ze zahraničních misí hovořil válečný veterán podplukovník Jaroslav Kulíšek.

veterán podplukovník Jaroslav Kulíšek foto:sumpersko.net

Svůj stan na Lužích rozbilo také rekrutační pracoviště armády. „Řada lidí se ptala na možnost stát se vojákem. Mnozí z nich určitě mají šanci,“ řekl praporčík Petr Kubelka.

FOTOGALERIE: Předprázdninová akce na základně CO II.

Armáda má podle něj zájem o trestně bezúhonné uchazeče, kteří jsou zdravotně způsobilí a mají alespoň výuční list. Nabízí také možnost středoškolského i vysokoškolského vzdělání.

praporčík Petr Kubelka - Armáda ČR foto:sumpersko.net

Svou činnost na Lužích představila Sjednocená organizace nevidomých a slabozrakých. „Předvádíme speciální hole, které používají lidé s různým druhem smyslového hendikepu, dále pomůcky pro zrakově postižené i brýle simulující výpadky zorného pole,“ přiblížila Soňa Bezděková ze šumperského pobočky SONS.

stan SONS foto: sumpersko.net

Zrakově hendikepovaní se také pochlubili s výrobky, které vznikly v aktivizačních kroužcích SONS.

Autor: V. Krejčí, foto:sumpersko.net

Fotogalerie

Základnu CO na Lužích navštívily stovky lidí   foto:sumpersko.net

Další články z rubriky

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty   |    Nastavení souborů Cookies

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.