Sobota 18. září 2021 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Úspěšní sportovci okresu Šumperk

18.09.2021 - Úspěšní sportovci okresu Šumperk - Převzali ocenění...

Počasí

18.09.2021 - Sobota

Teplota: 16 / 11 - obcasny-Déšť

19.09.2021 - Neděle

Teplota: 15 / 7 - Oblačno

Zámek Třemešek znovu žije

21. července 2021 - 18:50

Zpět na seznam článků

Náklady na rekonstrukci zámku i úprav okolí dosáhly sedmdesáti miliónů korun

Zámek Třemešek znovu žije

Třemešek zdroj foto: OLK

Nový domov pro mladé i seniory, ženy s dětmi z azylových domů nebo hendikepované občany. K tomu sociální kavárna, mateřské centrum a sdílená sociální pracovnice pro šestnáct obcí z celého regionu.

To vše v jednom objektu zámku Třemešek v obci Dolní Studénky na Šumpersku, která byla investorem rozsáhlé rekonstrukce. „Jsme rádi, že se podařilo dokončit tento náročný projekt. Vdechnout zámku nový život a udělat z něj po téměř sto letech opět centrum dění bylo od počátku naší hlavní motivací,“ uvedl starosta obce Radim Sršeň.

Třemešek zdroj foto: OLK

Budovu zámku získala obec v roce 2009 za symbolickou korunu od Olomouckého kraje. Podmínkou převodu bylo, že nemovitá národní kulturní památka po opravě poslouží jako sociální zařízení určené široké veřejnosti. „Zámek byl v době převodu zcela zchátralý. Je obdivuhodné, co všechno tady obec díky svému úsilí i ve spolupráci s neziskovými organizacemi dokázala vybudovat. Oceňuji především kombinované využití pro různé sociální skupiny obyvatel obce při aplikaci moderních přístupů a metod sociální práce,“ řekl náměstek hejtmana pro sociální oblast Ivo Slavotínek.

Třemešek zdroj foto: OLK

Třemešek zdroj foto: OLK

Celkové náklady na rekonstrukci zámku i úprav jeho přilehlého okolí dosáhly sedmdesáti miliónů korun. Zhruba padesát se podařilo získat z dotací především z Evropské unie. Na opravě objektu se spolupodílelo hned několik subjektů, které tady realizovaly svoje plány. „Rekonstrukce zámku Třemešek je skvělou ukázkou toho, jak by podobné projekty měly fungovat. Potkala se tu snaha obce i dalších organizací, kterým šlo v podstatě o jediné – vrátit život do budovy, jejíž osud se zdál být zpečetěn,“ sdělil hejtman Olomouckého kraje Josef Suchánek.

Autor: red., E. Knajblová, zdroj foto: OLK

Fotogalerie

Třemešek                    zdroj foto: OLK

Další články z rubriky

KudyKam

KudyKam

Aktualizovaná UPlikace je chytřejší a nově obsahuje i mobilního průvodce studentů

Exkluzivní Fotogalerie

Dny evropského dědictví v Zábřeze II.

Dny evropského dědictví v Zábřeze II.

Fotek: 54
Přidáno: 14.09.2021

Dny evropského dědictví v Zábřeze

Dny evropského dědictví v Zábřeze

Fotek: 45
Přidáno: 14.09.2021

ŠumpeRun 2021 III

ŠumpeRun 2021 III

Fotek: 77
Přidáno: 12.09.2021

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.