fitnesskotelna
Zde je místo pro Vaši reklamu
FOTO
Pátek 06. prosince 2019 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

U Hranické propasti začala těžba přestárlých nebezpečných stromů

06.12.2019 - U Hranické propasti začala těžba přestárlých...

Počasí

06.12.2019 - Pátek

Teplota: -1 / -2 - Zataženo

07.12.2019 - Sobota

Teplota: 3 / -2 - Sníh

šumpersko.net PF 2018

Zaměstnavatelé stále hledají nové zaměstnance

11. listopadu 2019 - 08:09

Zpět na seznam článků

Olomoucký kraj evidoval ke konci října přes deset tisíc volných pracovních pozic

Zaměstnavatelé stále hledají nové zaměstnance

Burza práce 2019 zdroj foto: archiv šumpersko.net

I v uplynulém měsíci trval zájem zaměstnavatelů o nové zaměstnance, a to především v technických profesích na dělnických, ale i vyšších pozicích. Nadále pokračují sezonní práce a zároveň ještě doznívá turistická sezóna. „Svůj díl odvádí i proaktivní komunikace ÚP ČR se zaměstnavateli a efektivní spolupráce agend Zaměstnanosti a Nepojistných sociálních dávek. Právě tato úzká provazba, kdy posuzujeme klienty v rámci obou oblastí společně, významně zvyšuje jejich uplatnitelnost na pracovním trhu a zároveň snižuje jejich závislost na dávkách. Klesá jak počet, tak i podíl dlouhodobě nezaměstnaných uchazečů. Jen za uplynulý rok se snížil v meziročním srovnání podíl těch, kteří jsou bez práce déle než 12 měsíců, o 6,8 p. b. Ve srovnání s rokem 2017 pak dokonce o více než 14 p. b. Tato čísla potvrzují, že se Úřadu práce ČR daří umisťovat na trh práce i ty klienty, kteří kvůli různým bariérám dosud velmi obtížně hledali práci,“ shrnuje generální ředitelka ÚP ČR Kateřina Sadílková.

Zaměstnavatelé měli v říjnu největší zájem o dělníky v oblasti výstavby budov, montážní dělníky, pomocníky ve výrobě, uklízeče a pomocníky v hotelích a dalších objektech, obsluhu vysokozdvižných vozíků a skladníky řidiče nákladních automobilů, tahačů a speciálních vozidel, kuchaře, svářeče, řezače plamenem, páječe nebo zedníky.

Burza práce v Šumperku 2019 zdroj foto: archiv šumpersko.net

Firmám dlouhodobě chybí kvalifikovaní řemeslníci, ale také odborníci v informačních technologiích. Tradičně velká poptávka je po technických profesích napříč všemi obory. V některých regionech a odvětvích je nedostatek nabídky pracovní síly už také z řad uchazečů o zaměstnání.

Pro Úřad práce ČR je současný vývoj impulsem pro zavedení nových přístupů k podpoře zaměstnatelnosti různých cílových skupin. Zároveň se ještě více zaměřuje na zkvalitnění a zefektivnění své činnosti tak, aby zrcadlila požadavky zaměstnavatelů. „Klademe důraz na přímý kontakt se zaměstnavateli, monitorujeme jejich potřeby v terénu. Naši specialisté jsou s nimi v maximálně možné míře v osobním a pravidelném kontaktu. Důležitá je pro nás také predikce kvalifikačních požadavků, respektive vzdělání, abychom mohli přizpůsobit zaměření rekvalifikačních kurzů na “míru” zaměstnavatelům. Zároveň se ale snažíme touto činností zaměstnavatele zbytečně nezatěžovat a vycházíme jim vstříc s termíny a délkou návštěv. Veškeré tyto a další činnosti probíhají v rámci klíčové aktivity ÚP ČR, kterou je monitoring trhu práce,“ vyzdvihuje Kateřina Sadílková.

Ke konci října celkový počet uchazečů o zaměstnání v Olomouckém kraji klesl na 10 981 osob, počet hlášených volných pracovních míst se naopak zvýšil na 10 278.

Většina okresů v Olomouckém kraji vykázala meziměsíční pokles nezaměstnanosti „V absolutních i relativních číslech vede Přerovsko, kde se počet nezaměstnaných snížil o 140 osob, což v procentuálním vyjádření činilo 5,1procent. Jedinou výjimkou byl okres Jeseník, kde se počet nezaměstnaných nepatrně zvýšil o 6 osob. Tento okres zároveň vykázal nejvyšší relativní nezaměstnanost v Olomouckém kraji,“ uvedl krajský analytik trhu práce Jaroslav Mikšaník.

Burza práce 2019 zdroj foto: archiv šumpersko.net

Podíl nezaměstnaných osob vyšší než republikový průměr vykázaly tři okresy – Jeseník, Šumperk a Přerov. Nejnižší podíl nezaměstnaných byl naopak zaznamenán v okrese Prostějov.

Olomoucký kraj evidoval ke konci října celkem 10 278 volných pracovních míst. „Na jedno volné pracovní místo připadalo v průměru 1,1 uchazeče, z toho nejvíce v okrese Jeseník (2,6), nejméně naopak v okrese Prostějov (pouze 0,5 osoby na 1 VM). Prostějovsko je jediným okresem v Olomouckém kraji, kde počet volných míst je vyšší než počet nezaměstnaných,“ upřesnil Jaroslav Mikšaník.

 Z celkového počtu 10 278 volných pracovních míst bylo 4 034 míst bez příznaku „pro cizince“. Na dalších 6 244 pozic pak mohli zaměstnavatelé přijímat také pracovníky ze zahraničí.

Autor: red., K. Beránková, Jaroslav Mikšaník

Fotogalerie

Burza práce 2019            zdroj foto: archiv šumpersko.net

Další články z rubriky

Nominujte na Ceny města Šumperka za rok 2019

Nominujte na Ceny města Šumperka za rok 2019

Své návrhy můžete zasílat do 31. prosince

Opilý anonym oznámil uložení bomb na Jesenicku

Opilý anonym oznámil uložení bomb na Jesenicku

Chtěl se prý pomstít zdravotníkům

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.