Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Pátek 20. dubna 2018 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Desetimilionová sankce hrozí některým zaměstnavatelům na Zábřežsku a Litovelsku

19.04.2018 - Desetimilionová sankce hrozí některým zaměstnavatelům...

Počasí

polojasno

20.04.2018 - Pátek

Teplota: 24 / 11 - PoloJasno

polojasno

21.04.2018 - Sobota

Teplota: 22 / 10 - PoloJasno

Zde je místo pro Vaši reklamu

Zapálené prskavky stály za mnohými požáry na Štědrý den

25. prosince 2017 - 09:21

Zpět na seznam článků

Přehled za Českou republiku

Zapálené prskavky stály za mnohými požáry na Štědrý den

Zapálené prskavky stály za mnohými požáry na Štědrý den zdroj foto: HZSP

Letošní Štědrý den byl co do požárů naprosto typický. Na jednu stranu bylo požárů sice jen lehce nadprůměrně, celkem třiapadesát (dlouhodobý denní průměr je devětačtyřicet požárů), nicméně většina z požárů byla v bytech a domech, kde mívají tradičně požáry nejhorší následky. I včera si vyžádaly jeden lidský život a osmnáct osob se při nich zranilo. Vedly požáry od prskavek, svíček a otevřeného ohně.

Celkem vyjeli hasiči na Štědrý den ke 251 událostem. Na jejich likvidaci se podílelo bezmála čtyři sta jednotek profesionálních i dobrovolných hasičů. „Kromě požárů zaměstnalo hasiče také jednačtyřicet dopravních nehod, pět úniků látek a sto čtyřicet technických zásahů. Nejvíc požárů bylo v hlavním městě, dále pak ve velkých krajích, Středočeském, Jihočeském a Moravskoslezském,“ uvedla tisková mluvčí Generálního ředitelství Nicole Zaoralová.

požáry na Štědrý den zdroj: GŘ HZS

Krátce před sedmnáctou hodinou hořel stromeček v Chvalově ulici na Praze 3. „Při snaze o uhašení požáru došlo ke zranění dvou osob. Požárem byla poškozena podlahová krytina v obývacím pokoji, zplodiny hoření poškodily výmalbu v pokoji a vstupní hale bytu. Požár byl lokalizován před příjezdem hasičů, kteří následně provedli dohašení požáru. Příčinou vzniku byla nedbalost při používání zapálené prskavky na suchém vánočním stromku,“ uvedla mluvčí Nicole Zaoralová.

Prakticky ve stejnou dobu, zasahovaly jednotky z chodovské a strašnické stanice v Jurkovičově ulici v Praze 4 u požáru vánočního stromku v bytě obytného domu. „Požárem bylo poškozeno vybavení a podlaha v obývacím pokoji. Zplodiny hoření poškodily malbu stěn a stropu. Požár byl uhašen uživatelem bytu před příjezdem jednotky, která použila přetlakovou ventilaci k odvětrání domovních komunikací. Požár také vznikl v důsledku nedbalosti při používání zapálené prskavky na suchém vánočním stromku,“ uvedla mluvčí.

Praha - likvidace požáru zdroj foto: HZSP

Krátce po devatenácté hodině došlo k požáru stromečku v rodinném domě v Říčanech. „Ještě před příjezdem hasičů se majitel zachoval duchapřítomně a hořící stromeček vynesl ven z budovy, zabránil tak rozšíření požáru. Hasiči provedli na místě dohašení stromečku a kontrolu domu pomocí termokamery. Při zásahu došlo k nadýchání dvou osob zplodinami hoření,“ informovala mluvčí.

Další stromeček hořel minutu po dvacáté hodině v obci Jikev na Nymbursku. „Požár zcela poškodil jednu místnost v dřevostavbě. Hasiči dostali požár pod kontrolu pomocí jednoho vysokotlakého proudu, poté byla celá budova odvětrána pomocí přetlakové ventilace. Příčinou vzniku požáru byla nedbalost při manipulaci s prskavou. V domě se nacházelo malé dítě, které hasiči obdarovali dráčkem Soptíkem,“ sdělila Nicole Zaoralová.

Zapálená prskavka na stromečku stála i za požárem bytu v Kladně. V době příjezdu hasičů na místo se z bytu ve druhém patře již valil hustý dým a v okně se nacházel jeden člověk, který se již nedokázal přes zakouřený byt dostat ven. „Hasiči pomocí nastavovacího žebříku muže zachránili a předali do péče přivolané zdravotnické záchranné služby. Požár byl lokalizován a následně zlikvidován. Při požáru bylo intoxikováno kouřem celkem pět osob z toho dvě děti,“ uvedla Nicole Zaoralová.

Praha - likvidace požáru zdroj foto: HZSP

Nešťastný Štědrý večer díky požáru vánočního stromečku prožili i lidé v jednom z bytů bytového domu v Pabláskově ulici v Českých Budějovicích. Požár byl na operační středisko hasičů nahlášen pět minut před osmnáctou hodinou. „Rozšířil se na vybavení celého obývacího pokoje. Z bytu hasiči evakuovali dvě osoby, pro které byla povolána ZZS. Obě byly převezeny do nemocnice kvůli podezření z nadýchání zplodin hoření. Do bytu není možné se vrátit. Ve spolupráci s primátorem města České Budějovice jim bude poskytnuto náhradní ubytování,“ upřesnila mluvčí.

České Budějovice likvidace požáru zdroj foto: HZS JČK

Hasiči v Olomouckém kraji vyjeli k dvaceti událostem. Jednalo se především o technické pomoci, hasiči však zasahovali také u požárů a dopravních nehod.  „Nejvíce hasiče na Štědrý den zaměstnal vítr, kvůli kterému vyjeli celkem v sedmi případech. Šestkrát odstraňovali spadlý strom, jednou zajišťovali uvolněné plechy na střeše (Lipník nad Bečvou, Hranická ulice). Hasiči dále třikrát otvírali zabouchnutý byt, v jednom případě vyprošťovali osoby uvíznuté ve výtahu,“ uvedla tisková mluvčí HZS Olomouckého kraje Vladimíra Hacsiková.

Typický vánoční požár neminul ani hasiče v kraji. V sedmnáct hodin v Olomouci na ulici Heyrovského hořel vánoční stromeček od zapálené prskavky. „Naštěstí ho majitel hned chytil a balkonem vyhodil ven na volné prostranství. Sám ho také uhasil, takže když hasiči přijeli na místo požáru, nebylo už co hasit. Škodu si majitel nevyčíslil žádnou,“ dodala Hacsiková. 

Autor: red., N. Zaoralová, V. Hacsiková, zdroj foto: HZSP

Fotogalerie

Zapálené prskavky stály za mnohými požáry na Štědrý den   zdroj foto: HZSP

Další články z rubriky

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama a inzerce   |    Kontakty

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.