Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Neděle 13. června 2021 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Tobogán na „Bratrušáku“ bude v provozu poslední sezonu

12.06.2021 - Tobogán na „Bratrušáku“ bude v provozu poslední...

Počasí

13.06.2021 - Neděle

Teplota: 17 / 11 - Oblačno

14.06.2021 - Pondělí

Teplota: 22 / 7 - SkoroJasno

Zde je místo pro Vaši reklamu

Zaparkuj

08. června 2021 - 10:11

Zpět na seznam článků

Oživí letní Olomouc dvacítkou akcí

Zaparkuj

ilustrační snímek zdroj foto: archiv upol - V. Duda

Koncerty v parcích, filmové projekce pod širým nebem, literární besedy, vědomostní soutěže i sportovní aktivity pro celou rodinu. To vše letos nabídne program iniciativy Zaparkuj, která již šestým rokem pod hlavičkou Univerzity Palackého v Olomouci šíří kulturní a společenskou potěchu pro širokou veřejnost. Nově nejen v olomouckých parcích nebo na parkánu Konviktu, ale také v proluce vedle Muzea umění Olomouc nebo na nádvoří univerzitní knihovny. Celkem organizátoři plánují od června do září více než dvacet akcí, včetně dvou třídenních festivalů. Novinkou je také vizuální identita Zaparkuj, která se ze zelené barvy převlékla do univerzitní modré, a nové motto – Univerzita oživuje město.

Po úspěšné partnerské akci Olomouc (o)žije, kdy centrum města i díky univerzitě zaplnilo na padesát pouličních hudebníků a umělců, a hlavně tisíce nadšených posluchačů, odstartuje ve čtvrtek 10. června v Bezručových sadech sedmá sezóna Zaparkuj prvním letošním ZaparkujFestem. Na něm vystoupí od půl sedmé jesenický písničkář Zapomělsem, na nějž naváže filmová projekce oceňovaného dánského dramatu Chlast.

První letošní ZaparkujFest nabídne tradičně i odpočinkovou zónu, workshop slackline či bezplatnou půjčovnu dek, deskových her a sportovního vybavení. „Herní itinerář jsme před sezónou doplnili o populární pétanque, Mölkky a Kubb či mobilní hřiště na badminton. Příjemnou novinkou jsou i omyvatelné kelímky na našich akcích nebo originální plážová lehátka,“ vyjmenovává lákadla Ondřej Martínek, koordinátor univerzitních eventů. V pátek a sobotu pak univerzitní barvy oživí program festivalu Michalský výpad v areálu Uměleckého centra UP. 

Hned o týden později se univerzita spojí s organizátory Vintage.Market.Olomouc, provozovateli Letního kina a charitativním obchodem Dobrodruhá, aby společně oživili Biskupské náměstí, areál Letňáku a nádvoří Zbrojnice v rámci Svátků města jinak. Během dvou dní nabídnou návštěvníkům pod heslem „Z Letňáku na Zbrojnici a zpět“ bleší trhy a swap, koncerty, večerní filmové projekce, street food zónu a další bohatý program pro děti i dospělé. „Právě nádvoří univerzitní knihovny bychom rádi hned několikrát během léta proměnili v příjemnou odpočinkovou zónu plnou pohodlného posezení, atraktivního kulturního programu a kvalitní gastronomie. Ačkoliv jsou tyto prostory primárně pomyslným srdcem univerzity, rádi bychom je více zpřístupnili veřejnosti,“ dodává Martínek. Po dva dny se tak nádvoří Zbrojnice promění v jednu velkou chill out a gastro zónu, kde mimo jiné vystoupí Salih Hadžiabdić nebo Trio Amigos. Během obou večerů se navíc v areálu uskuteční i letní kino. Diváci se mohou těšit například na příjemnou letní komedii Palm Springs.

Netradiční spojení hudby, filmu, literatury, sportu i vědomostního klání nabídne Olomoučanům nový univerzitní festival ReFresh UP na parkánu Konviktu od 22. do 24. června.

V divadelním šapitó představí svá nová alba olomoučtí Dirty Old Dogs i držitelé několika sošek Anděl: ostřílený písničkář Thom Artway a kapela Květy. Hudební program doplní písničkářka Žofie Kabelková nebo živelné duo Hello Marcel. „V literárně zaměřené části programu se můžou zájemci těšit na besedu se spisovatelkou a držitelkou Ceny Evropské unie za literaturu Lucií Faulerovou a svou tvorbu představí v rámci autorského čtení i vítězové letošního ročníku Literární soutěže pro studenty UP,“ láká nejen milovníky knih Tomáš Krejčiřík, dramaturg Zaparkuj.

Chybět nebude ani bohatý doprovodný program včetně filmové projekce, sportovních aktivit, výstavy fotografií nebo univerzitního speciálu oblíbeného Hospodského kvízu pod širým nebem, který naposledy přilákal téměř dvě stovky soutěžících. „Jsem velmi rád, že se život pomalu vrací do normálu nejen ve městě, ale i na Univerzitě Palackého, která má nemalý podíl na kulturním dění v Olomouci,“ říká závěrem Martínek.

Autor: red., E. Havrlant, zdroj foto: upol - V. Duda

Fotogalerie

ilustrační snímek               zdroj foto: archiv upol - V. Duda

Další články z rubriky

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.