Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Pondělí 17. května 2021 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Pevnost poznání ve znamení ochrany přírody

17.05.2021 - Pevnost poznání ve znamení ochrany přírody - Květnová...

Počasí

17.05.2021 - Pondělí

Teplota: 13 / 10 - obcasny-Déšť

18.05.2021 - Úterý

Teplota: 16 / 9 - Oblačno

Zde je místo pro Vaši reklamu

Zásoby krve se snižují. V nemocnicích se obnovují plánované operace!

30. dubna 2021 - 07:37

Zpět na seznam článků

Dárci neváhejte přijít

Zásoby krve se snižují. V nemocnicích se obnovují plánované operace!

ilustrační snímek zdroj foto: archiv

Vzhledem k ustupující epidemii onemocnění covid-19 se v mnoha nemocnicích opět rozběhly plánované operace a s nimi vzrůstá spotřeba krevních transfúzí.

Doposud byly odběry krve na AGEL Transfúzní služba regulovány dle snížené poptávky krevními bankami a nemocnicemi. „Od února tohoto roku jsme byli nuceni regulovat počet odběrů plné krve o zhruba čtyřicet procent, protože si nemůžeme dovolit, aby se tato drahocenná tekutina musela díky její krátké životnosti likvidovat. Zájem dárců o odběr jsme řešili nabízenou možností darovat krevní plazmu, která také hraje nezastupitelnou roli při léčbě pacientů. Nyní je však nutné, aby opět vzrostl počet dárců plné krve. Zdravotnická zařízení musí mít pro své operační výkony připravené dostatečné zásoby krve. Počet operací se v posledních dnech zvyšuje, a proto prosíme nejen naše stálé dárce krve a plazmy, ale i dárce nové, aby k nám k odběru přišli a pomohli tak stabilizovat krevní zásoby našich nemocnic,“ vzkazuje Václav Kokeš, předseda představenstva šumperské Transfúzní služby.

Množí se dotazy dárců, zda mají přijít, i když nemají vzácnou krevní skupinu 0-.

Transfúzní služba si váží každého dárce krve nebo krevní plazmy, nehledě na krevní skupinu. „Procentuální zastoupení jednotlivých krevních skupin v populaci Evropy je zhruba takové: skupina A 40 procent, 0 40procent, B 10 procent, skupina AB méně než 10 procent. Další antigeny, které se vyšetřují, tento systém dále specifikují. Všechny transfuzní stanice koordinují dárce dle aktuální potřeby. To znamená, že každý dárce je významný a potřebný,“ vysvětluje Radan Volnohradský, lékař šumperské Transfúzní služby, s tím, že v tuto chvíli není žádná krevní skupina potřebná více než jiná kvůli nižším stavům zásob.

Všechny jsou potřebné ve stejné míře. „Dárce i prvodárce žádáme, aby se k odběru předem objednali pomocí našeho jednoduchého a přehledného objednávkového systému, který nabízí volbu termínu a orientačního času odběru,“ doplňuje Václav Kokeš.

Dárcem krve se může stát každý zdravý občan České republiky ve věku 18 až 60 let, jehož hmotnost převyšuje 50 kilogramů. V rámci bezpříspěvkového dárcovství krve je dárce vyšetřen lékařem a jeho krev se testuje na přítomnost několika povinných infekčních markerů. Legislativa nabízí dárcům krve bonusy jako možnost čerpat pracovní volno s náhradou mzdy či uplatnit si nárok odpočtu ze základu daně z příjmu, a to ve výši 3000 korun za každý absolvovaný odběr. Transfúzní služba  s odběrovými středisky v Šumperku a Bruntálu zásobuje nemocnice a krevní banky v Olomouckém a Moravskoslezském kraji. Dárci se mohou objednat v Transfúzní službě v Šumperku pomocí objednávkového systému na adrese sumperk.odbery.agel.cz nebo na bezplatné tel. lince 800 300 600.

Autor: red., R. Miloševská

Fotogalerie

ilustrační snímek               zdroj foto: archiv

Další články z rubriky

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.