Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Sobota 15. června 2024 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Na tuzemský trh směřovalo přes tunu chilli papriček s pesticidy

15.06.2024 - Na tuzemský trh směřovalo přes tunu chilli papriček s...

Počasí

15.06.2024 - Sobota

Teplota: 25 / 12 - PoloJasno

16.06.2024 - Neděle

Teplota: 22 / 15 - obcasny-Déšť

Zde je místo pro Vaši reklamu

Závodníci extrémní Zimní výzvy mají za sebou první noc

19. února 2015 - 23:43

Zpět na seznam článků

První příčku extrémního závodu dosud okupuje dvojice Paloncý se Šilarem

Závodníci extrémní Zimní výzvy mají za sebou první noc

Zimní výzva - Rock poitn Jeseníky zdroj foto: P. Pátek

První noc letošního třetího ročníku extrémního závodu Rock Point – Zimní výzva mají účastníci za sebou. Úsek k prvnímu checkpointu na Pradědu mnozí označili také za nejtěžší část závodu. Na nejvyšší vrchol Jeseníků přitom ke čtrnácté hodině dorazily zatím jen tři dvojice.

Zimní výzva - Rock poin t eseníky zdroj foto: P. Pátek

S jasným náskokem jdou loňští vítězové Pavel Paloncý s Filipem Šilarem. „Zatím to jde jinak, než jsme si plánovali, ale nemůžu říct, že špatně. Původně jsme si mysleli, že Praděd ještě za světla neuvidíme, ale nakonec jsme si mohli užít i krásná panoramata. Až sem to bylo hodně těžké. Oproti loňsku je výrazně více sněhu a díky tomu jdeme pomaleji, ale teď už by to tak extrémní být nemělo a je výhoda, že se nyní sklouzneme na běžkách,“ podotkl na Pradědu vedoucí muž Pavel Paloncý.

Zimní výzva - Rock poin Jeseníky zdroj foto: P. Pátek

„Kdo neměl kolem Jelení studánky sněžnice, obávám se, že to dá jen velmi těžko. Špatně šlápnete a jste až po zadek zaboření ve sněhu. Tam je to opravdový extrém. Doufáme, že nejhorší úsek máme za sebou. Na běžkách se teď trochu svezeme, bude to snazší o to víc, že na hřebenu je projetá stopa, takže půjdeme, jak to jen půjde. Na dalším checkpointu bychom si možná i na chvilku zdřímli, ale to uvidíme až podle aktuální situace,“ sdělil Vítek Pučálek, člen dvojice Veemaz, který na Praděd dorazil s Martinem Mazalem s takřka dvouhodinovým odstupem na nejrychlejší.

Že se Pučálek nespletl potvrdily hned dvě dvojice, které přišly na Praděd těsně před polednem. Kvartet běžců Roman Ruml a Zbyněk Psota z týmu Shit+Six a Honzové Novák s Žilinou z ASPOT Hulín se rozhodl svoji misi ukončit předčasně. „Od Jelení studánky jsme šli rovnou na Praděd. Záměrně jsme si zkrátili cestu a vynechali Karlovu studánku, protože trasa byla hodně těžká. Viděli jsme, jak se bořili i ti, co měli sněžnice. Bez nich se to ale nedalo. Jak se pod vámi prolomila zmrzlá krusta, zapadli jste po pás. Mám dost odřené nohy. Stoupali jsme po čtyřech,“ popsal Jan Novák, jehož kolega Jan Žilina chvíli přemýšlel, že by mimo soutěž pokračovala skupina dál. „Kdepak a jestli mě ještě někdy napadne jít to znovu, prosím předem o doživotní zákaz,“ vtipkoval Jan Novák.

Zimní výzva - Rock point Jeseníky zdroj foto: P. Pátek

Přesně ve čtrnáct hodin na nejvyšší bod Moravy vystoupal třetí tým, který je současně nejrychlejším v kategorii mix – Eva Filipiová a Petr Wala. „Bojujeme o každý kilometr. Náš cíl je dojít, a je jedno na kterém místě. Námahou a fyzickou náročností bych to přirovnala k loňské závěrečné části, ale přitom tělo nedostává tolik zabrat jako loni na tvrdém povrchu. Se sněhem je to pestřejší a uvidíme, co s námi udělají běžky,“ svěřila se Eva Filipiová, jejíž kolega Petr Wala při výstupu k Jelení studánce zlomil hůlku.

Do závodu ve středu v osm večer odstartovalo ze Šumperka z Pavlínina dvora přesně jedenáct týmů. Až k Pradědu museli závodníci zvládnout úsek dlouhý zhruba padesát kilometrů. „Očekávali jsme, že první závodníci přijdou už kolem třetí ráno, ale sníh je letos velkou překážkou, a tak nejrychlejší přišli až po osmé,“ připomněl Michal Kozák z Českých radiokomunikací, který jako správce budovy a partner závodu měl i první checkpoint na starosti.

Zimní výzva - Rock poin Jeseníky zdroj foto: P. Pátek

Extrémisty čeká okruh dlouhý kolem dvě stě čtyřiceti kilometrů. Na trase jsou celkem tři checkpointy – na Pradědu (46km), na Kladském sedle (90 km) a na Suchém Vrchu (128 km). Všichni se musí poprat i s časovými limity, které jsou 20, 46 a 72 hodin pro jednotlivé záchytné body. Na Pradědu by ale všichni měli být do 20 hodin. „Z důvodu větší náročnosti, jsme se rozhodli limit pro dojití na Praděd prodloužit o další čtyři hodiny. Na další zastávku by to už díky běžkám mělo být rychlejší, takže k jiným změnám jsme zatím nepřistoupili,“ uvedl ředitel závodu Rock Point – Zimní výzva Pavel Zitta s tím, že do cílového Šumperka by se závodníci měli vrátit do nedělní dvacáté hodiny.

Průběžné výsledky – 1. checkpoint Praděd: 1. Phoenix multisport – Adidas (Paloncý/Šilar), 2. Veemaz (Mazal/Pučálek), 3. Divočáci (Filipiová/Wala), DSQ: Shit+Six  (Ruml/Psota), ASPOT Hulín (Novák/Žilina), B.G. Team (Vičař).

Autor: red.,P. Pátek

Fotogalerie

Zimní výzva - Rock poitn Jeseníky    zdroj foto: P. Pátek

Další články z rubriky

Exkluzivní Fotogalerie

VESELENÍ šumperské školky

VESELENÍ šumperské školky

Fotek: 93
Přidáno: 24.05.2024

Gastro festival Jídlo na ulici

Gastro festival Jídlo na ulici

Fotek: 65
Přidáno: 18.05.2024

Zábřeh - historická vozidla 2024

Zábřeh - historická vozidla 2024

Fotek: 109
Přidáno: 11.05.2024

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty   |    Nastavení souborů Cookies

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.