Úterý 26. března 2019 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Šumperský aerobik získává body po celé republice

25.03.2019 - Šumperský aerobik získává body po celé republice -...

Počasí

Zataženo

26.03.2019 - Úterý

Teplota: 10 / 2 - Zataženo

Zataženo

27.03.2019 - Středa

Teplota: 8 / 1 - Zataženo

Zbrusu nová budova, parkoviště i operační sál

08. března 2019 - 22:35

Zpět na seznam článků

Areál FN Olomouc obsadili stavbaři

Zbrusu nová budova, parkoviště i operační sál

Zbrusu nová budova, parkoviště i operační sál zdroj foto: FN OL

S pozvolným nástupem jara se ve Fakultní nemocnici Olomouc probudil i čilý stavební ruch. Díky němu se výrazně pozměněné podoby dočká především část nemocničního areálu mezi ulicemi I. P. Pavlova a Brněnská. Již od ledna v této lokalitě vyrůstají dvě nová parkoviště s celkovou kapacitou sto dvacet devět míst. Na začátku března byly zahájeny práce na novém ambulantním pavilonu Hemato-onkologické kliniky za více než sto tři milionů korun bez DPH.

A v neposlední řadě se potřebné rekonstrukce dočká zákrokový sál Ortopedické kliniky.

Budoucí pavilon Hemato-onkologické kliniky, jehož výstavba je letos největší investiční akcí svého druhu v rámci Fakultní nemocnice Olomouc, začne v brzké době vyrůstat jako přístavba budovy Kliniky chorob kožních a pohlavních, v jejímž přízemí se již nyní nachází nedávno vybudovaný moderní komplex hematologických laboratoří kliniky. „Nová ambulance je klíčem k rozvoji celé hematologie a hemato-onkologie v Olomouci a také nutnou reakcí na revoluční vývoj našeho oboru. Jedinečnost celého projektu tkví z hlediska funkčnosti v tom, že jsme simulovali pohyb pacienta od jeho příjezdu do areálu, vstupu na ambulanci, řešení odběrů a vyšetření lékařem až pobyt na stacionáři, podání terapie, transfuze a tak dále. Vše má být tedy z hlediska logistiky velmi plynulé a pro pacienta co nejméně zatěžující,“ říká přednosta Hemato-onkologické kliniky FN Olomouc profesor Tomáš Papajík.

Zbrusu nová budova, parkoviště i operační sál zdroj foto: FN OL

Součástí nového pavilonu, jehož projektová dokumentace stála bezmála čtyři miliony korun a samotná stavba v režii firmy OHL ŽS vyjde na téměř sto dvacet devět milionů, bude devět vyšetřoven, pět odběrových míst, výkonová místnost, moderně řešené čekárny s dostatečnou kapacitou a odpovídajícím sociálním zázemím včetně přebalovacího pultu, dělený stacionář se třemi oddíly, edukační místnost pro pacienty, rodinné příslušníky a lékaře a posluchárna. „V naší stávající ambulanci přitom máme jen pět vyšetřoven s jednou malou a špatně dostupnou čekárnou a čtyři odběrová místa v nevyhovující místnosti. Výhodou nové budovy bude také její dobrá dopravní dostupnost především pro sanitní vozy s možností vyložení imobilního pacienta u výtahu v oblasti krytého parkoviště a rovněž blízkost parkovacích míst pro nemocné a jejich rodinné příslušníky,“ doplňuje profesor Papajík.

Zbrusu nová budova, parkoviště i operační sál zdroj foto: FN OL

Projektantem nové budovy je kancelář Adam Rujbr Architects., která je podepsána i pod zdařilou stavbou nové II. interní kliniky - gastroenterologické a geriatrické. Hemato-onkologický pavilon bude mít jedno podzemní podlaží se strojovnou potrubní pošty a čtyři nadzemní patra. Na střeše bude umístěna strojovna vzduchotechniky a chlazení. Celá výstavba by od svého zahájení měla trvat šestnáct měsíců.

Zbrusu nová budova, parkoviště i operační sál zdroj foto: FN OL

V polovině února bylo zhotovitelské firmě předáno také staveniště rekonstruovaného zákrokového sálu Ortopedické kliniky. „Hlavní část prací bude situována do prvního nadzemního podlaží, kde je i samotný sál. Na střeše objektu pro něj vznikne nová strojovna vzduchotechniky. Rekonstrukce bude probíhat sto dvacet dní, zhotovitelem je firma OHL ŽS,  a cena prací činí téměř osm a půl milionu korun,“ popisuje další investiční akci, vedoucí Odboru investic FN Olomouc František Valíček.

 

Zbrusu nová budova, parkoviště i operační sál zdroj foto: FN OL

Z obou rozestavěných parkovišť pod ulicí I. P. Pavlova začalo dříve vznikat už v první polovině ledna to menší u lékárny. Hotové by mělo být v dubnu a disponovat bude devětadvaceti místy, z toho dvěma pro ZTP. Kapacitně větší parkovací plocha pod Dětskou klinikou už je také ve výstavbě. Bude mít samostatný vjezd z Vojanovy ulice a její kapacita bude sto míst, z toho pět pro hendikepované občany. Součástí této stavby je také demolice starého dílenského objektu. Parkoviště by mělo být uvedeno do provozu během letošního června.

 
 

Autor: red., A. Fritscher, zdroj foto: FN OL

Fotogalerie

Zbrusu nová budova, parkoviště i operační sál   zdroj foto: FN OL

Další články z rubriky

Nejlepší realizace pozemkových úprav byly oceněny

Nejlepší realizace pozemkových úprav byly oceněny

Ve 12. ročníku soutěže Žít krajinou

Lesní porosty od pradávna nazýváme jako ,,plíce planety“

Lesní porosty od pradávna nazýváme jako ,,plíce planety“

Ve skutečnosti stejně dobře fungují i jako super-efektivní klimatizace a obrovská zásobárna vody

VIDEO. Seniorská obálka může zachránit život

VIDEO. Seniorská obálka může zachránit život

Prvním krajem, který ji v loňském roce zavedl, byl Jihomoravský. Postupně se zapojují další kraje. Nově i...

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.