Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Úterý 19. února 2019 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

„Nejsem žádný střelec, o to větší mám radost,“ hokejista Milan Ostřanský

19.02.2019 - „Nejsem žádný střelec, o to větší mám radost,“...

Počasí

Jasno

19.02.2019 - Úterý

Teplota: 8 / 1 - Jasno

Zataženo

20.02.2019 - Středa

Teplota: 8 / 1 - Zataženo

Zde je místo pro Vaši reklamu

Zbytečná vražda

19. září 2011 - 07:00

Zpět na seznam článků

Kriminální případy od roku 1950 až do dnešních dnů. Věříme, že vybrané případy budou nejen zajímavým čtením, ale i ponaučením, že kritickým situacím se máme snažit předcházet a zabránit tak možným následkům.

Zbytečná vražda

řeka Morava, foto: sumpersko.net

/citovány z dobových materiálů, kdy názvy měst, ulic a slovní obraty jsou autentické roku, kdy se trestný čin stal/

 

Odstranění  předpokládaného nepohodlného svědka trestné činnosti - recidivistou

Psal se 25. květen 1959 a na policejní stanici okrsku v Rohatci, okres Hodonín  se  dostavila manželka pana  P. Š. a oznámila, že pohřešuje od 01.30 hodin svého muže. K tomu uvedla, že manžel byl dne 24. května 1959 přes celý den u svých příbuzných v sousední vesnici a potom v místním hostinci. V hospodě byl ve společnosti svého tchána J.F. Bydleli ve společném domě a oba měli řádně upito. Manželka pohřešovaného dále uvedla, že manžel dorazil se zpěvem domů asi v 00.40.  Otevřel dveře kuchyně a řekl: „ Ach to je škoda jít ještě spát, jak je krásně!", na to se otočil a odešel .  Ze svých zkušeností manželka věděla, že když se manžel napije má snahu jít k řece Morava do místa tzv. Přívoz, které je vzdálené asi 5 minut od domova. Sedne si, pokuřuje, prozpěvuje. Pak se zase vrátí domů. Domnívala se, že tam odešel  i v tomto  případě. Když se po hodině nevracel, šla  ho k řece  hledat.

Pro pracovníky policie se rozjel kolotoč předem stanovené práce se zaměřením na prověřování svědků, pohřešovaného a samozřejmě místa, kde měl být pohřešovaný naposledy – řeku Moravu. Pohřešovaného našli v řece. Muž plaval ve vodě zády vzhůru. K nálezu mrtvoly byli přivoláni pracovníci z obvodního oddělení Hodonín  a  lékař. Při  vyproštění mrtvoly z vody bylo patrné, že se jedná o vraždu. Lékař na místě zjistil, že s nejvyšší pravděpodobností došlo ke smrti pěti údery ostrým předmětem do hlavy, kdy dva údery prorazily lebku. Následná soudní pitva dále zjistila, že v plících poškozeného nebyla nalezena voda a tím potvrdila, že k vraždě došlo na břehu a potom následné shození mrtvoly do vody. Při širším ohledání místa činu bylo zjištěno, že v den vraždy, byly odcizeny dvě rybářské loďky, a to poblíž místa kde došlo k vraždě.

Pracovníci  policie sestavili plán šetření a určili verze, za jakých okolností mohlo k vraždě dojít. Šetření bylo zaměřeno nejen na rodinu mrtvého, ale i lidi ze vsi. Po dlouhé práci se podařilo zjistit důležitý poznatek  k osobě,  F.A., občana  Rohatce. Jmenovaný byl viděn v  ranních  hodinách u řeky Moravy. Důsledným prověřováním  F.A. začali policisté rozmotávat informace, týkající se podvodů, krádeží a bohužel také vraždy.

F.A. do policejního protokolu  pak uvedl mimo jiné:V noci ze 24. na 25. května 1959 se snažil ukrást  na břehu Moravy loďku. Když se vracel podél řeky směrem k Přívozu uviděl  sedět u stromu muže, který si pobrukoval a kouřil. F.A  se  rozhodl, že muže musí odstranit, protože  ho mohl při krádeži vidět. V ruce měl pilku na železo (kterou měl připravenu na řetěz držící loďku). Přistoupil k P.Š., který si kroutil cigaretu a obloukem pilky ho silně udeřil do hlavy. Pak mu zasadil další čtyři rány do temene hlavy. Když P.Š upadl,  vzal ho za ruku a nohu  a odnesl ke sráznému břehu řeky Moravy. Tady ho vhodil do vody asi  dva metry od břehu. Vzal  osobní věci, které na místě nalezl a hodil je do vody. Dalším podrobným výslechem F.A. bylo zjištěno, že se jedná o dlouholetého recidivistu, který se zabýval pytláctvím a krádežemi od svého mládí. Další trestnou činností bylo odcizování jízdních kol, která přivážel domů a rozebíral na součástky; potřebné věci si ponechal a ostatní schovával pod „vodu". Bylo mu prokázáno odcizení devíti jízdních kol, ovšem skutečný počet se nikdy nezjistí. Rovněž vnikal do vinohradních a zahradních domků apod., kde odcizoval různé nářadí, které odnášel domů.

F.A. bylo prokázáno 21 případů různé trestné činnosti, které vyšly najevo až během vyšetřování. Nejhorším ze skutků byla však vražda, za kterou ho soud pravomocně odsoudil k trestu odnětí svobody v trvání 20 roků.

Z tohoto případu je patrné, že člověk, který se od mládí zabýval různými drobnými krádežemi, pytláctví atd. je schopen jen proto, aby nebyl dopaden, spáchat čin nejhorší a tím je vražda. Nepoměr – drobná krádež – a vražda je víc, než zřejmý. Můžeme se jen domnívat a spekulovat, jestli dřívější potrestání za drobnou krádež  mohlo zabránit vraždě.

Autor: redakce

Fotogalerie

řeka Morava, foto: sumpersko.net

Další články z rubriky

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.