Zdravotníci absolvovali kurz, jak se při zásahu chránit před agresory
11. července 2016 - 14:51
„Kdo je připraven, není zaskočen!“
zdravotníci absolvovali kurz, jak se při zásahu chránit před agresory zdroj foto: ZZS Olk.
Není snad jediný člen výjezdových skupin zdravotnické záchranné služby, který by se během své praxe nesetkal s nějakou formou nátlaku nebo agrese od zraněných či ostatních účastníků události.
Legislativa bohužel při podobných situacích nepamatuje na zdravotníky v té míře, jako je tomu například u ostatních složek - Policie, Celní správy a jiných. Vždy jde, ale především o to, jak ochránit bezpečí nebo holý život sebe či jiných kolegů.
Školení profesní sebeobrany, chcete-li sebeochrany, pro pracovníky Zdravotnické záchranné služby Olomouckého kraje, proběhla před nedávnem na výjezdových stanovištích v olomouckém a šumperském regionu. „Cílem celého kurzu bylo nenásilnou, někdy i hravou, formou seznámit se s možnostmi a funkčností sebeochrany. Má za cíl pomoci zvládnout danou stresovou situaci, při které hrozí ohrožení osob při výkonu povolání. Najít nejprve smírnější cestu bez nutnosti využít vždy jen represivního opatření. Především pak v případě fyzického útoku zvládnout tuto nepříjemnou situaci, pokud možno, bez zranění,“ přiblížil mluvčí krajských záchranářů Zdeněk Hošák.
Instruktor Luděk Prudký poukazuje ve svých teoretických, ale i praktických, částech kurzu na způsoby jednání a chování z širokého spektra svých dovedností, které jsou přizpůsobeny pro zdravotnický personál na základě reálně proběhlých situací ze zdravotnického prostředí. „V praktické části kurzu velmi pečlivě prezentuje základní principy obrany proti útočníkovi jak s holýma rukama, tak i proti bodným nebo řezným nástrojům, v horších případech i proti ohrožení střelnou zbraní. Nemalý prostor věnuje způsobu omezení pohybu a zklidnění opilé osoby, či pod vlivem jiných návykových látek,“ objasnil mluvčí.
Principem zvládnutí podobných situací je samozřejmě opakování technik v následných trénincích a v samostudiu se snahou zdokonalovat sama sebe. V praktické části celého školení má účastník možnost zažít situaci v roli útočníka, ale i napadeného, což velmi dobře dokresluje pohled do reality situace z obou stran. „V celém procesu sebeochrany sehrává velmi významnou roli psychika zdravotníka a následné odbourávání nepříjemných pocitů z nečekaných situací. Luděk Prudký velkou část svého školení věnuje i způsobu vyrovnávání se stresem a prakticky ukazuje na způsoby, jak se dostat zpět do psychické pohody,“ vysvětluje mluvčí záchranářů.
Celý kurz je z řad zdravotníků hodnocen velmi pozitivně a přínosně. „Forma výuky jakou instruktor předává dovednosti širokému spektru osob v potenciálním ohrožení je v České republice ojedinělá a rozhodně zaujme. Své příznivce získal i u vedení společnosti zajišťující letový provoz letecké zdravotnické služby, která se rozhodla podpořit tento zajímavý kurz a také jej nemalou mírou finančně podpořila,“ informoval Zdeněk Hošák.
Myšlenka školení dokonale snoubí zdravý rozum s postupy možného zdolávání stresových situací bez použití hrubé síly. Lze říci, že i nadále platí rčení „moudřejší ustoupí a zdravý rozum ve většině případů zvítězí“. Není-li zbytí, pamatujte i na jiné pořekadlo, „kdo je připraven, není zaskočen“.
To je smyslem kurzu sebeochrany záchranářů – být připraven při situacích reálného útoku na zdravotnické pracovníky při výkonu práce - svého poslání - pomáhat lidem v nouzi.
Autor: red., Z. Hošák
Fotogalerie
Další články z rubriky
Podmínky užití |
Prohlášení o přístupnosti |
Reklama |
Kontakty |
Nastavení souborů Cookies
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.