Želvy pomáhají s posunem vozidel v moravských depech
07. února 2025 - 12:45
Manipulaci s vozíkem zvládne jen zaměstnanec s příslušným oprávněním
Posunovaldlo Olomouc zdroj foto: č.d.
Národní dopravce nasadil koncem loňského roku na posun v dílnách a depech na Moravě trojici akumulátorových vozíků, kterým železničáři přezdívají želva nebo tank. Dálkově řízené vozíky slouží pro posun vagónů a ucelených jednotek v depech. Podstatně snižují náklady servisu a zvyšují efektivitu práce při manipulaci s vozidly při údržbě a opravách v dílenských halách Českých drah.
Představují také bezemisní formu posunu, což oproti použití dieselových lokomotiv v uzavřených halách přispívá ke zlepšení pracovního prostředí. „Servis vlaků představuje jeden z pilířů aktivit Českých drah, které dlouhodobě rozvíjíme. Do roku 2028 chceme v tomto oboru investovat až 10 miliard korun. Základem investic jsou nové, moderní opravárenské haly se špičkovými technologiemi v oblasti údržby. Efektivní fungování dílen se neobejde i bez pružné a levné manipulace s vozidly,“ říká náměstek generálního ředitele ČD pro servis Michal Kraus a pokračuje: „Dosud jsme používali pro manipulaci ve většině míst posunovací lokomotivy, jejichž provoz je nákladný. Abychom snížili náklady a zároveň zvýšili pružnost při manipulaci s opravovanými vozidly, do dep v Bohumíně, Olomouci a v Brně-Maloměřicích jsme pořídili nové posunovací akumulátorové vozíky, které jsou dálkově ovládané vysílačkou. Jejich další výhodou je dvoucestnost, což znamená, že mezi jednotlivými kolejemi se mohou rychle přesouvat i po běžných cestách a nemusí jako tradiční lokomotivy čekat na volnou cestu přes výhybky.“
České dráhy uvedly do provozu posunovací vozíky německé společnosti ZAGRO BAHN – und Baumaschinen GmbH typu ZAGRO E-MAXI L. Ty dosahují maximální rychlosti 6 km/h. „Mají elektrický pohon napájený z baterie a na kolejích i cestách jsou ovládány dálkově radiem. Mimo koleje se mohou otáčet na místě díky řízení všech silničních kol, proto jsou při manipulaci nenáročné na prostor a lze je snadno přesouvat mezi jednotlivými kolejemi i po pozemní komunikaci. Posunovací vozíky jsou vybaveny pro manipulaci s klasickými vozidly s hákem a šroubovkou i s jednotkami vybavenými automatickým spřáhlem typu Scharfenberg. Hmotnost posunovaných vozidel může být až 350 tun. To postačuje pro manipulaci s několika osobními vozy nebo s elektrickými jednotkami RegioPanter a Moravia, jejichž hmotnost se pohybuje do 200 tun," dodal tiskový mluvčí Petr Šťáhlavský.
Náklady na pořízení a provoz posunovacího vozíku jsou podstatně nižší oproti posunovací lokomotivě. Za trojici vozíků dodaných na český trh firmou zaplatily České dráhy 9,7 mil. korun. Podstatně nižší jsou i požadavky na personál. Manipulaci s vozíkem zvládne jeden zaměstnanec s příslušným oprávněním, zatímco při posunu s lokomotivou jsou obvykle potřeba strojvedoucí a posunovač.
Vedle dep v Bohumíně, Olomouci a Brně-Maloměřicích se akumulátorové posunovací vozíky používají už několik let také v depu Praha jih a v depu v Plzni.
Autor: red., P. Šťáhlavský, zdroj foto: č.d.
Fotogalerie
Další články z rubriky
Podmínky užití |
Prohlášení o přístupnosti |
Reklama |
Kontakty |
Nastavení souborů Cookies
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.